שחקי אותה כמו בקהאם
נכתב ע"י קרן סיון בתאריך 15/5/2003
כשמפיצי הסרט בארץ תירגמו את שם הסרט מ-Bend it Like Beckham ל-"שחקי אותה כמו בקהאם", הם עשו "כיפוף" קטן לשם - במקום לקרוא לו "תסובבי (או תקשיתי) את זה כמו בקהאם", הם שינו אותו ל-"שחקי אותה…", זה גורם לאיבוד חלק מהמשמעות, אבל בסה"כ זה מתקבל על הדעת. לעומת זאת, ב"בקהאם", הם לא חשבו לגעת ולו לרגע, שכן הסלבריטי המפורסם משמש לסרט מקדם מכירות מצויין. בארה"ב הסיפור היה קצת שונה, שם היתה למפיצים דילמה קשה בנושא, דיוויד בקהאם, הכדורגלן האנגלי המהולל, לא כל כך ידוע שם והם חשבו שהשם המוזר של הסרט עלול להרחיק את הקהל מהקופות. לבסוף השם לא שונה ועל אף השם ה"מוזר", כנראה שהסרט מצליח בארה"ב. נראה שבקהאם לא מצטער על שנתן לבמאית, גורדינר צ'אדה, אישור להכליל את שמו בשם הסרט - הוא עשה "עסקה" טובה.

מבחינת התוכן של הסרט, דמותו של בקהאם אינה דמות מפתח כלל וכלל, "תפקידו" הוא להיות מושא הערצה של נערה חובבת כדורגל. בקלות יכלו להחליפו מבחינת העלילה, בכל שחקן כדורגל אחר, אבל אם אפשר להשתמש בבקהאם, אז למה לא? בראיון עם הבמאית, שקראתי באינטרנט, היא "הודתה" שהיא רצתה לעשות הכל כדי ליצור סרט מצליח ופופולרי שתככב בו שחקנית הודית. במונדיאל של 1998 גילתה הבמאית עד כמה הכדורגל פופולרי בעולם בכלל ובאנגליה בפרט והחליטה לעשות סרט סביב הנושא הזה. אני אומרת "סביב הנושא", כי הסרט על פניו עוסק אולי בכדורגל, אבל מתחת לפני השטח הוא עוסק במסורת ההודית ו"מעלה" שאלות חשובות כגון, עד כמה המסורת ההודית מאפשרת לאישה לפתח קרירה עצמאית ועד כמה יש בה פתיחות לחתונות "בין גזעיות" (הבמאית עצמה התחתנה עם מישהו שאינו הודי).

הסרט מספר על ג'ס (פרמינדר נגרה), בחורה בת 18 ממוצא הודי, שגרה עם הוריה ואחותה הגדולה בלונדון. ג'ס היא חובבת כדורגל מושבעת וחדרה מלא בפוסטרים של דיויד בקהאם. יום אחד בעודה משחקת להנאתה כדורגל בפארק, ניגשת אליה בחורה ומציעה לה להצטרף לקבוצת כדורגל מקצועית של בנות. ג'ס נענית להצעה וכל עוד זה נשאר בגדר תחביב, להוריה אין ממש בעיה עם זה, אבל כשהם מגלים שהיא משחקת בקבוצה מקצועית, הם מתנגדים בצורה נחרצת. הם חוששים שהכדורגל יפריע לבתם להתחתן עם בחור הודי ממשפחה טובה, ירחיק אותה מהמסורת וגם ימנע ממנה להשתתף בהכנות הרבות לחתונה של אחותה. עוד נושא מורכב שג'ס צריכה להתמודד איתו, הוא התאהבותה במאמן הכדורגל שלה, בחור בלונדיני ובכלל לא הודי... היא נקרעת בין נאמנותה למסורת ולמשפחתה לבין אהבתה למאמן ולכדורגל.

לצד הדברים הטובים שמצאתי בסרט, היו גם כמה נקודות בעיתיות. המשחק של האמא היה יותר מדי "קומי" וללא כל צורך, דמותה היתה על גבול הגרוטסקיות וזה מאוד הפריע לי. בקטעים בהם רואים משחקי כדורגל, העריכה קופצנית ומהירה מדי, וביחד עם צילומי תקריב רבים (של ראש רגליים וכדור) מאבדים את התחושה של משחק רציף ואת היכולת להזדהות עם השחקניות - הפסד גדול לסרט. כמו כן, קצת יותר רקע על דמותה של ג'ס והמקור לאהבת הכדורגל, היה יכול לתרום להבנה והזדהות הצופים.

הסרט מבויים ברגישות רבה והמסרים שלו לפתיחות חברתית מצליחים לעבור יפה. בנוסף התפעלתי מהויזואליות שלו - הצילומים בו נהדרים וצבעוניים, הסרט מאד אסתטי וגם העריכה פשוט מעולה. דוגמה למה שאהבתי בסרט, אפשר לראות בסצנה חזקה ומלאת סמליות, שבה ג'ס משתתפת במשחק חשוב וניתנת לה בעיטה חופשית. יש מולה חומה של שחקניות והיא צריכה להקשית את הכדור (כמו בקהאם), לעבור את החומה ולהבקיע שער. ג'ס מדמיינת שהחומה מורכבת מקרובות משפחתה המבוגרות - הדודות והסבתות ההודיות, שמייצגות את המסורת המיושנת. כמו במשחק, גם בחייה, היא צריכה לעבור את מחסום המסורתיות האדוקה ולפלס לה דרך חדשה אל המטרה שתבחר.

למרות הגדרתו, הסרט איננו "רק קומדיה" - אומנם גם בנושאים רציניים הסרט דן בצורה קומית, אבל ההתרחשויות המרכזיות הן דרמטיות באופיין. כך שלצד הצחוק (שגם ממנו יש לא מעט), הסרט גורם למחשבה וזה העיקר. זהו, אתם יכולים לחכות שהסרט יגיע לוידאו או ל-DVD, אבל בהחלט כדאי לראות אותו.

ללכת


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של קרן
3.5 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
רונן
3.5
דרוג משותף גולשים [328 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי הגיבו על הסרט בפורום


To Bend It Like Beckham Official WebSite
To Bend It Like Beckham Official WebSite