הר ברוקבק
נכתב ע"י יעל סיון בתאריך 31/01/06

Brokeback Mountain
Jake Gyllenhaal as Jack Twist with 
Heath Ledger as Ennis Del Mar
Jack and Ennis
Heath Ledger as Ennis Del Mar 
with Michelle Williams as Alma
Jake Gyllenhaal as Jack Twist with 
Anne Hathaway as Lureen Newsome
Jake Gyllenhaal as Jack Twist with 
Heath Ledger as Ennis Del Mar
Sweet clear water
Ang Lee with Jake Gyllenhaal
Heath Ledger with Ang Lee
בשעה הראשונה של "הר ברוקבק" היה נדמה לי שהסרט מתרחש באיזו מין פלנטה אחרת, ובזמן לא זמן. לא ידעתי באיזו שנה למקם את הדמויות המיושנות (שנות ה-20? שנות ה-50? סוף המאה ה-19? שנות ה-2000?!) והנופים שבסרט היו כל כך מדהימים, והופיעו על המסך באיזו מין פשטות חסרת גנדרנות, שהפכה אותם לעוד יותר חסרי קשר לזמן או מקום.

ג'ק ואניס, שני בוקרים (למעשה אחד מהם חוואי והשני איש רודיאו) מקבלים עבודה לקיץ - לעלות להר ברוקבק ולשמור על עדר הכבשים של חוואי עמיד. אחד מהם מקים מחנה במדרון הר נמוך ואילו השני נוטה אוהל במעלה ההר, לצד הכבשים. ג'ק (ג'ייק גילנהול), בחור צעיר ואיש שיחה נח, מגלה עניין כבר מההתחלה באניס (היט לדג'ר), גבר מסוגר שמעדיף לשמור על מרחק ועל ארשת פנים אדישה (אבל הוא לא מצליח בזה, רואים כמה הוא רגיש). ג'ק ואניס נפגשים בארוחות הבוקר ובארוחות הערב כאשר שומר הכבשים העליון, יורד כדי לאכול ולהצטייד. במפגשים האלה, על רקע שמיים זרועי כוכבים, שלג, עצים, ופלגי מים, שזורמים ללא כל גנדרנות, אבל קורעים את הלב מרב שהמים צלולים וקרים, ג'ק ואניס מתאהבים. לא, קשה להגיד את זה ככה, קשה להודות בזה כשזה קורה... בהתחלה זאת נראית יותר כמו תשוקה שמתפרצת, וצורך נואש במגע, קירבה, וחום... ג'ק יכול לחשוף רגש רך, אניס - תמיד קשוח. עשרים שנים הוא נשאר קשוח.

הקשר בין ג'ק ואניס שנולד בהר ברוקבק לא ממשיך מייד. אניס מתחתן עם אלמה, האשה שמחכה לו "למטה", וג'ק והוא הולכים בדרכים נפרדות. ההמשך של הסרט הוא על הקשר ביניהם, על החיים של האנשים הקרובים להם, המאבק באהבה ביניהם, האהבה כמאבק ביניהם. בשלב מסויים הבנתי מתי הסרט ממוקם, וגם היכן. הוא ממוקם בזמן ובמקום שבו להיות הומוסקסואל זה לא דבר כל כך אפשרי. זה העציב אותי. זה העציב אותי עוד יותר משום שכאשר צפיתי בסרט, האהבה ביניהם והקשר הגופני שלהם, נראו לי הכי טבעיים ונכונים בעולם. (ממש כימיה טובה על המסך!) התחלתי לתהות האם אנשים באמת חיים את החיים שהיו רוצים לחיות? כמה גברים ונשים מתכחשים לרגשות טבעיים שמתעוררים בהם כלפי אנשים אחרים?

הסרט מתנהל באיטיות אבל לא כדי להרגיז - אולי רק כדי להכאיב. כאלה הם החיים - איטיים, במיוחד כאשר אנחנו מתגעגעים מאד. לחלופין, לפעמים גם כאשר אנחנו בסיטואציה שמאד לא רוצים שתגמר, עם אדם מאד מיוחד, לפעמים גם אז הכל מקבל איזו חיות, והזמן נמתח ומשתנה. הזמן הוא אחד השחקנים הראשיים בסרט - הוא משתקף (ללא הדר אך במעט גנדרנות) במכוניות, באופנות, בלבוש של השחקנים. האמת היא שלא כל כך אהבתי את זה. רציתי שג'ק ואניס יישארו בזמן ללא זמן, כדמויות חדות שמופיעות על רקע מטושטש. לא רציתי לגלות שאנחנו כבר בשנות ה-70, ואני הרי נולדתי באמצע שנות ה-70. זה כל כך פרוזאי! כל כך לא מתאים למקם סיפור של אהבה גדולה מהחיים בזמן ובמרחב.

צפיתי בסרט יחד עם עמית, שמאד אהב את הסרט, את כל הדמויות שבו, נשים, גברים וטף, שנעים להם יחד (או לחוד) במעין טרגדיה איטית, כל כך איטית עד שאי אפשר לזהות שזו טרגדיה (אלה פשוט החיים). זה נראה כאילו התאהבות אחת הופכת את חייהם של יותר מדי אנשים למרים, ואני דווקא מאמינה שהחיים יכולים וצריכים להיות מתוקים. מתוקים כמו מים צלולים...

מבחינתי הסרט היה מעניין ומעורר רגש ומחשבה - אבל יותר בתחילתו ופחות לקראת סופו. קשה לי עם טרגדיות איטיות. כנראה שאני לא יכולה לקבל את זה שהחיים הם במקרים רבים כאלה - אולי כי אני מפחדת שחיי יהיו כאלה. "סיפור אהבה גדול מהחיים", אמרו הכרזות. ואני חושבת שבאותה מידה היה אפשר לכתוב: "חיים שגדולים מסיפור אהבה".

"הר ברוקבק" סרטו של הבמאי אנג לי ("נמר דרקון", "על תבונה ורגישות", "סופת קרח"), קיבל שבחים ופרסים רבים. אבל אחרי הסרט הייתי מעט מבולבלת - לא בטוחה בעצמי ובראייה שלי... האם מדובר בסרט טוב ממש או רק טוב קצת? לא יכולתי לענות לעצמי מיד אחרי הצפייה. אחרי שהסרט שקע, נשארה אצלי תחושה שמה שראיתי היה סרט עם הרבה דקויות, הרבה מחשבה על הדמויות, ויופי רב (אבל מאופק, כמעט כמו הכל בסרט). הייתי שמחה להבין את הסרט טוב יותר מעבר לרמה של "תחושות" ומחשבות יחסיות גולמיות, אבל אני יודעת שאהבתי לראות אותו, והתמונות נשארו בתוכי, מדברות איתי מדי פעם, בכל מיני שעות ביום ובלילה.

ללכת


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של יעל
4 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
עמית 4.5
דרוג משותף גולשים [77 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


Brokeback Mountain
To Brokeback Mountain official website