כנפיים שבורות
נכתב ע"י קרן סיון בתאריך 12/1/2003

אליענה מגון, ניר ברגמן, מאיה מרון, אורלי זילברשץ-בנאי, ניתאי גבירץ ודניאל מגון חמש אחר הצהריים זו שעה נפלאה לראות סרט, אפילו לבד, או אולי במיוחד. את "כנפיים שבורות" (ניר ברגמן) ראיתי בקולנוע האהוב עלי ביותר בחיפה, קולנוע "רב-חן חורב", הקולנוע ממוקם בתחתית מרכז חורב הקטן והותיק. הגעתי קצת מוקדם לקניונון, שוטטתי בין החנויות ולקראת השעה חמש, צעדתי מספר צעדים אל עבר "חנות" הקולנוע, קניתי כרטיס ו"הופ" אני בפנים. כמה שזה פשוט, ולחשוב שאני עושה לפעמים הכנות פסיכולוגיות של שבועות לפני שאני מחליטה ללכת לסרט.

כשנכנסתי לאולם כבר ישבו בו בערך 20 איש, כולם אנשים מבוגרים, בגיל הזהב, חלקם הגיעו בגפם, כמוני. בדקות שלפני תחילת הפרסומות ניסיתי לפתח תיאוריה מדוע יש כל כך הרבה פנסיונרים בשעה הזו, אך לא הצלחתי, התעלומה נפתרה כאשר הורי הלכו לסרט "פרידה" גם כן בשעה חמש אחה"צ והסבירו לי שזו שעה שבה בני 60+ מקבלים 50% הנחה, זה נראה לי מאד נחמד לבוא לקראת שכבת הגיל הזאת ולאפשר להם להפוך את ההליכה לסרט לתחביב לא יקר, קונים "הצגה יומית" בזול.

מאיה מרון לקח לי קצת זמן עד שנכנסתי רגשית לסרט, שרובו ככולו, מצולם בחיפה עירי ויש בו הרבה צילומי חוץ יפהפיים (של ולנטין בולונוגוב, שצילם גם ב"קלרה הקדושה" ו"החברים של יאנה"). הכל היה נראה כה מוכר וביתי, והתחושה היתה מאד נעימה ומרגשת, אבל בהתחלה הייתי עסוקה בעיקר בלנסות לזהות איפה כל סצינה מתרחשת. כמו כן ניסיתי להבין את ההיגיון וההמשכיות שבין אתרי הצילום - אם הם לומדים בבית הספר הזה, שנמצא בשכונה זו, אז איך ייתכן שהם לוקחים את הכרמלית הביתה? או אם הגן של הילדה הוא בנווה שאנן, אז איך הם עולים על אוטובוס באיזור רמת הדר, ובשביל לרדת באופניים למועדון החורבה, לא נוסעים דרך שדרות הצבי… וכך הלאה. ברגע ששכנעתי את עצמי שזה ממש שולי, ושרוב צופי הסרט לא עושים את החשבונות האילו, נתתי לעצמי לשקוע טוטאלית בסרט.

בשלב מאד מוקדם בסרט, "מוכנסים" הצופים הישר אל מציאות לחוצה, המתרחשת בבית של משפחה חד הורית שבקושי מתפקדת, עם שני ילדים גדולים ושניים קטנים. האם (אורלי זילברשץ בנאי) עובדת כאחות מיילדת, עבודה דורשנית ומעייפת ומאיה (מאיה מרון), האחות הבכירה, נאלצת להקריב הרבה מזמנה ומעיסוקיה, על מנת לעזור לאם בשמירה ובטיפול בשאר האחים. דניאל ואליענה מגון, אחים במציאות, משחקים את שני האחים הקטנים, ואת האח הבוגר משחק ניתאי גבירץ.

מאיה מרון ואורלי זילברשץ-בנאי לפני הצפייה בסרט ידעתי שמדובר בסרט על משפחה ללא אב, אבל לא ידעתי מתי יעלו את הנושא, והאם יראו את האב ואת מותו. לאחר הצפייה אני יכולה להגיד, שאהבתי מאד איך הסרט כאילו מתחיל מהאמצע, במצב קיים - אין אבא, ואת התחלת הסרט או יותר נכון את התחלת הסיפור, אנו "פוגשים" מאוחר יותר. במהלך הסרט, כשנראה שרע יותר כבר לא יכול להיות, קורה עוד רע, מעין משבר בתוך משבר, שמקצין את הכאב והמתיחות ובסופו של דבר מוביל את המשפחה לנגיעה עמוקה יותר בנושא מות האב ולמה שנראה כתחילתה של, אולי, דרך חדשה.

רק עכשיו בעת כתיבת הביקורת כשבאתי להתייחס למשחק בסרט, הבנתי למה הוא כל כך מצא חן בעיני ולמה יש לו תפקיד חשוב מאד בהצלחת הסרט. כשאני צופה בסרטים לרוב אני רואה מולי שניים - שחקן ודמות שהוא משחק, אני מפרשת ומבקרת את השחקן על איך שהוא משחק את הדמות, בסרט הזה מההתחלה הרגשתי שאין שניים - יש אחד. החיבור בין השחקנים לדמויות היה מושלם (וזה נדיר), המשחק פשוט היה "לא מורגש" - טבעי, לא "אובר דרמטי" ולא מחופף.

ניתאי גבירץ ואורלי זילברשץ-בנאי שני הדברים היחידים שלא אהבתי בסרט סובבים סביב דמותו של הרופא, עולה חדש והחבר המתהווה של האמא (לשחקן שמשחק אותו, ולדימיר פרידמן, אין לי טענות, הוא שיחק מעולה!). נראה היה שמישהו הרגיש שהוא חייב לסדר לאמא גבר להיאחז בו, מעין תקווה עתידית, זה היה קצת מיותר בעיני ונעשה באופן קצת מאולץ. כמו כן לא אהבתי שאותה הדמות של הרופא, תיפקדה כמעין comic relief (הפוגה קומית) לסרט. לא תמיד חייבים להוסיף קטעים מצחיקים, בעיני זה לא היה במקום, אני לא יודעת למה אני כל כך ביקורתית, אבל זה הפריע לי. חוץ משתי מגרעות אלו, מדובר בסרט יפהפה, עמוק, מרגש, מעניין ומאד אוניברסאלי - לא הצלחתי למצוא נקודה אחת בסרט שהיא דווקא ישראלית.

לסיום נקודה קטנה מתוך רבות בסרט, שאהבתי:
אני אוהבת סרטים שבהם מקדישים מחשבה ויוצרים דו משמעיות ועומק בדיאלוגים. אני לא בטוחה שבמאי הסרט התכוון לזה אבל, זה היה יפה לראות בסצינות בהם האוטו המשפחתי נתקע וצריך היה להניעו בדחיפה, את האם (שהמקצוע שלה בסרט הוא מיילדת) אומרת לבת שלה, "תדחפי, תדחפי". מעניין אותי אם עוד מישהו חשב על זה. אני אהבתי.

ללכת


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של קרן
4 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
אורן
4
דרוג משותף גולשים [507 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי הגיבו על הסרט בפורום


To Broken Wings Official WebSite
לאתר הרשמי של כנפיים שבורות