סודות וצללים
נכתב ע"י קרן סיון ב-1/8/2005


כשהגעתי עם אמא שלי לקולנוע פנורמה בחיפה במטרה לצפות בסרט "להרגיש בבית" - התברר לנו ששוב יש תקלה. התקלה טכנית, כפי שהוסבר לנו, התבטאה בהופעת פסים מרצדים על גבי המסך. הסיבה שאני כותבת ש"שוב יש תקלה", היא ששבועיים לפני כן, כשהגענו לקולנוע עממי כדי לראות את "הים שבפנים", הקולנוע היה סגור "בשל תקלה". זה היה מאד תמוה שזה קרה לנו שוב. הפעם החלטנו לא לוותר על צפייה בסרט, ובחרנו לראות את "סודות וצללים" שהוקרן באולם אחר באותו הקולנוע.

לא ידעתי דבר על הסרט וזה הרגיש לי קצת כמו הרפתקה. לא ידעתי אם מדובר בסרט מתח, או לחלופין בדרמה קומית, לא ידעתי כלום. נאדה. מה שכן ידעתי, זה שאת שם הסרט אני לא אוהבת. הדמיון בין "סודות וצללים" ל"סודות ושקרים" לא נראה לי מקרי, ויש לי הרגשה שמי שתרגם את שם הסרט רק ניסה לתפוס טרמפ על ההצלחה של קודמו. השם המקורי של "סודות וצללים" הוא: In My Father's Den, (בתרום חופשי: "בחדר העבודה של אבי") ולדעתי יכלו להתאמץ ולמצוא שם שנצמד יותר למקור וגם משקף את רוח הסרט. בדיעבד, לאחר צפייה, לסרט "סודות וצללים" בהחלט מגיע שם "עצמאי".

"סודות וצללים" הוא מעין דרמה פסיכולוגית, מפותלת ומותחת קמעה. הסרט מתרחש באזור כפרי ומבודד בניו זילנד. פול, גבר צעיר, חוזר לעיירת נעוריו כדי להיות נוכח בהלווית אביו. פול עזב את העיירה לפני כשבע עשרה שנה, ובמהלך שנים אלו עסק בצילום תיעודי במקומות נגועי מלחמה. הגעתו של פול לעיירה מפתיעה את מכריו הותיקים ובמיוחד את אחיו הבכור. פול מאריך את שהותו, שהייתה אמורה להיות קצרה, כדי לעזור לאחיו לפנות את בית הוריו מחפצים. הקשר המחודש עם אחיו, כמו גם עם אהבת נעוריו הראשונה, גורמים לו להיחשף לסודות (וצללים?) שאת חלקם הדחיק ואת חלקם מעולם לא ידע. במהלך הסרט הצופה מגלה, ביחד עם פול, פרטים מעניינים עליו ועל משפחתו וכן את הסיבה שבגללה עזב באופן דרמטי בהיותו בן שבע עשרה.

הסרט לא אכזב, בטח יחסית לכך שהוא נפל עלינו כהפתעה והיה מעין חתול בשק. "סודות וצללים" מתחיל אמנם באיטיות שאינה מבשרת טובות ונותן רושם שמדובר בדרמה חסרת עניין ומייגעת, אך תוך דקות מעטות הסרט מתחיל להתגבש ולתפוס קצב מהיר יותר, שמספק לצופה הצצה הדרגתית וממגנטת אל חייו המורכבים של פול. נופי ניו זילנד הנהדרים תורמים לאווירה המסתורית והציורית של הסרט ומשרתים נאמנה את כוונות הבמאי. המשחק בסרט מצויין ובעל אופי טבעי דבר שמקנה אמינות לסרט, וגם פסקול הסרט משתלב בסרט היטב ומשמש כמעין שחקן חיזוק.

על אף המחמאות שכרגע הרעפתי על הסרט, יש משהו המונע ממנו להיות סרט טוב באמת. הסיפור הבסיסי של הסרט לא מאד מתוחכם ואפילו די פשוט. הוא לא תמיד מעניין ויש בו אלמנטים המזכירים קו עלילה של טלנובלה. הפער בין הבימוי המעולה (וגם העריכה והצילום המוקפדים) לבין העלילה הפשוטה מדי יוצרים לפעמים תחושה בעייתית. על אף המשחק המצויין, עדיין חסר בסרט רגש, יסוד שהיה יכול לשפר את הסרט בצורה משמעותית. לפעמים הפסקול מנסה לפצות בעוצמתו (וגם בווליום שלו) על המחסור הזה ברגש, שמשום מה, ובאמת לא ברור לי מדוע, לא מצליח לצאת החוצה בעוצמה המתבקשת ולהגיע אל הצופים.

אפשר ללכת


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של קרן
3.5 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
אילנה 3.5
דרוג משותף גולשים [61 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


To In my fathers den official website
To In my fathers den official website