יעל מבקרת בקולנוע
מערכת הפורומים של האתר

שאלות נפוצותשאלות נפוצות   חיפושחיפוש   רשימת חבריםרשימת חברים   קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   הרשמההרשמה 
 פרופילפרופיל   התחבר/י כדי לבדוק הודעות פרטיותהתחבר/י כדי לבדוק הודעות פרטיות   התחבר/יהתחבר/י 
אינדקס הפורומים של יעל מבקרת בקולנוע

רקוויאם לקולנוע

נושא זה נעול ואתה לא יכול לערוך הודעות או להגיב    אינדקס הפורומים של יעל מבקרת בקולנוע -> דיוני קולנוע
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר/ת הודעה
Jupiter
חבר/ת פורום
חבר/ת פורום

בפורום מ: 9/06/02

הודעהפורסם: 23:22 8/06/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

רקוויאם לקולנוע

אני באמת לא מנסה לדכא אף אחד. אין בי רצון לעורר מהומות או לגרום לאנשים להרים גבה, אבל העובדות מדברות בעד עצמן: אנשים מתים בסוף.
בואו נערוך בדיקה קצרה: כמה מאיתנו קמו הבוקר והקדישו לפחות 5 דקות של מחשבה לשיער שלהם? (רמז: כולנו, גם הקירחים שביננו). ועכשיו, כמה מאיתנו קמו הבוקר והקדישו לפחות דקה לעובדה שיש לנו 24 שעות, שאם לא נשתמש בהן בתבונה הן יחלפו ולא ישובו לעולם, ושבסך הכל – כמה זמן כבר נשאר לנו? (רמז: אני, ואולי גם הסבתא הדיכאונית שלי אבל היא עושה את זה מגיל 12 בערך, כך שהיא לא פונקציה).
אז בואו נגיע לעיקר:
א. נמות גם נמות.
ב. זמננו קצוב.
ג. האם לבזבז את הזמן היקר הזה על סרט של סטיבן סיגל?
אני לא טוען שאסור לראות סרטים (למרות שיש כאלה שיטענו שבשעתיים של ישיבה פאסיבית היית יכול להתחיל תנועה מהפכנית חדשה ולהכין סלט וחביתה) אני חושב שיש סרטים שחובה לראות, כי הם הסרטים שעוזרים לנו לעצב את עולמנו ולעיתים אף מובילים אותנו למעשים שישנו את חיינו לנצח.
אבל כאן אני עוצר ותוהה: כמה סרטים כאלה כבר ראיתי? (ואני גם יכול לענות: מועדון קרב, אירופה אירופה ורקוויאם לחלום. זהו, מתוך אלפי סרטים שראיתי בחיי).
אני לא יכול שלא לחשוב על אלפי השעות (אני חושב שזה מצטבר לחודשים) שבהם ראיתי סרטים גרועים וטובים שלא שינו לי במאומה. בזבוז מצטבר של זמן.
אבל אני ממשיך לראות סרטים. אני בררן, בוחר את סרטיי בקפידה, ומקווה בכל פעם שזה יהיה הסרט הבא שישאר חרוט על לוח ליבי. מיותר לציין שאני מתאכזב פעם אחר פעם.
בואו נפסיק לבזבז את זמננו. בואו נקים גוף שימליץ לנו על סרטים משמעותיים וחשובים, סרטים שיגרמו לנו לעצור, לחשוב ולעשות מעשה. בואו נקים את הגוף הזה. הסלט והחביתה על חשבוני.

צפה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דואר אלקטרוני כתובת AIM Yahoo Messenger MSN Messenger מספר ICQ
יעל
מבקרת בקולנוע
מבקרת בקולנוע

בפורום מ: 5/06/02

הודעהפורסם: 12:43 9/06/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

מעניין אותי אם תוכל לפרט איך הסרטים האלו השפיעו עליך ועיצבו את עולמך חיוך

הבאת כדוגמה את "מועדון קרב" ו"רקוויאם לחלום", אותם אני מכירה וראיתי אותם מספר פעמים. אך מהו הסרט "אירופה אירופה"? אשמח לשמוע פרטים.
צפה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית בקר באתר המפרסם
mulder
שחקנ/ית פורם ראשי/ת
שחקנ/ית פורם ראשי/ת

בפורום מ: 10/06/02

הודעהפורסם: 23:25 9/06/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

הי, לכל אחד יש תחביבים שמצד אחד מכלים לו את הזמן, ומצד שני זה כל הכיף בחיים. אני למשל חייב איזה סרט או שניים בשבוע כדי לעבור אותו בשלווה...
אז נכון שלא חייבים לראות סרטים ליגה ג', אבל גם אם סרט לא מקעקע את אושיות נפשך זה לא אומר שלא שווה לראות אותו.
צפה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית MSN Messenger מספר ICQ
Jupiter
חבר/ת פורום
חבר/ת פורום

הודעהפורסם: 7:32 10/06/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

ליעל: "אירופה אירופה" (המקורי, לא ההוליווידי המגעיל) הוא סרט מדהים דובר גרמנית על סיפור חייו של בחור יהודי בתקופת השואה, שהתחזה לגרמני ואפילו צורף לבית ספר לצוערי היטלר.
בקשר לאיך הסרטים שינו את חיי: אני מניח שהביטוי "שינו את חיי" אכן מוגזם, אבל אלו סרטים שגרמו לי לפקוח את העיניים ולחשוב, ובעקבות זאת לעשות מעשים. "מועדון קרב", למשל, פקח את עיניי בהקשר צריכת ההמונים והשיעבוד שלנו למותגים. בעקבותיו הפסקתי לקנות בגדי מעצבים ולצפות בפרסומות (וגם למדתי להכין סבון, אבל זה רווח צדדי...)
צפה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דואר אלקטרוני כתובת AIM Yahoo Messenger MSN Messenger מספר ICQ
Jupiter
חבר/ת פורום
חבר/ת פורום

הודעהפורסם: 7:40 10/06/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

לmulder: אני חולק עליך. אני חושב שתפיסת העולם שלך נובעת מהעובדה שאתה (ודאי) צעיר ומאמין שזמן הוא דבר נזיל, זמין, שלעולם לא יגמר. אני איני זקן (אהיה בן 24 באלול), אבל הפנמתי את העובדה שהזמן שאינני מנצל לא יוחזר לי, ובאמת הייתי יכול לעשות בו דברים מועילים יותר מאשר לראות "Legally Blonde". אני לא רוצה לכתוב הודעה ארוכה מדי, אבל הייתי שמח להסביר לך את הגישה שלי לזמן. לעת עתה אני מפנה אותל לשירה המקסים של לאה גולדברג "שירי סוף הדרך". בהצלחה!
יעל
מבקרת בקולנוע
מבקרת בקולנוע

הודעהפורסם: 20:07 10/06/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

לגבי אירופה אירופה:
כך חשבתי! באנגלית הוא נקרא Zantropa ובעברית "רכבות לילה" - אם איני טועה. סרט מדהים! ראיתי אותו בפסטיבל הסרטים בחיפה על מסך ע-נ-ק והחוויה היתה מהממת למדי. שוב, בהנחה שאנו מדברים על אותו סרט, כבר עבר לא מעט זמן מאז שראיתיו.
יעל
מבקרת בקולנוע
מבקרת בקולנוע

הודעהפורסם: 20:13 10/06/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

ולגבי נושא הדיון, כתשובה גם ל Mulder וגם ל-Jupiter: גם אם היינו מעדיפים לראות רק סרטים "טובים" (כל אחד עם הגדרתו) זוהי משימה כמעט בלתי אפשרית. חוסר ההסכמה בין מבקרי קולנוע שונים לבין עצמם, וביניהם לבין הקהל מעיד על כך שטעם הינו באמת סובייקטיבי. אולי קל להמנע מסרטים ממש גרועים (וקל גם לנחש אלו סרטים יהיו כאלו) אך בניסיון לצפות בסרטים טובים, נתקלים גם בהרבה זבל.
אני חושבת שאדם יכול לצרוך קולנוע בשני modes של מחשבה:
1. "אני הולך לקולנוע כדי לראות אמנות"
2. "אני יוצא לבלות ולהתבדר"
שני האופנים לגיטימיים, אני רק לא אוהבת שאנשים נדבקים בפאנטיות רק לאחד מהם. למשל יש אנשים שלא יכולים ללכת לסרט אלא אם כן הוא יצירת מופת איראנית שכל המבקרים היללו, ולעולם לא תמצא אותם מיוזמתם בסרט כמו "זמר החתונות" (אני מאד נהניתי ממנו!) ולעומתם יש את האנשים שמתייחסים אל קולנוע כאל אמצעי בידורי בלבד, ולא נמשכים לסרטים שיכולה להיות להם השפעה על חייהם ותפישת העולם שלהם...
יש מקום לרצינות, אך יש גם מקום לשעשוע!

[ הודעה זו נערכה על-ידי: יעל בתאריך 2002-06-10 21:16 ]
אורח

הודעהפורסם: 22:05 12/06/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

1. נדמה לי שאתם מתכוונים לשני סרטים שונים.
"אירופה אירופה" הוא סרטה של הבמאית אניישקה הולנד Agnieszka Holland מ-1990 (נקרא גם היטלריונג סלומון). רכבות לילה (צנטרופה) הוא סרטו הראשון באורך מלא של לארס פון-טריר, והאהוב עליי מבין סרטיו. הוא נקרא גם "אירופה" (לדעתי רק פעם אחת...אבל אולי אני טועה)

2. הדיון העלה בי שתי שאלות:
א. האם יש עוד במאית פרט לאניישקה הולנד שביססה את מעמדה בעולם "הגברי" לכאורה של במאי הקולנוע? (לא יודע למה, אבל ג'יין קמפיון לא נחשבת...) ואם לא אז למה?
ב. האם טוב לקולנוע שיוצר/ת ת/יחשוב שיש בו פן אמנותי לצד פן בידורי? האם אין זה מתכון לדנשילוניציה של הקולנוע? (מי אמר "טראפיק"?)

רן לוונבאום.
יעל
מבקרת בקולנוע
מבקרת בקולנוע

הודעהפורסם: 23:47 13/06/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

ככל כנראה אתה צודק, התבלבלתי בין שני סרטים. את "אירופה אירופה" אם כך לא ראיתי אבל ציינתי לעצמי אותו ואני מקווה שיצא לי לצפות בו בעתיד.

לגבי שאלתך, האם כדאי שיוצרים ינסו להיות "אמנותיים" ו"בידוריים" כאחד, לפי הבנתי, סרט יכול להיות מבדר, קליל וכו' ועדיין להעביר מסרים ולחתור ליצור אצל הצופה השפעה שהיא מעבר לשעתיים באולם הקולנוע. לדעתי הסרטים של "האחים כהן" למשל - "הקפיצה הגדולה" הם כאלו - מאד מהנים לצפייה (לרב), מבדרים (חלקם), ויחד עם זאת לא נטולי מסר. הבעייה מתחילה כאשר יוצרים שכל מטרתם היא לעשות סרט שהוא "בילוי" מנסים להעמיק אותו ולשוות לו חזות ותחושה של סרט משמעותי, אבל זוהי רק עטיפה. דוגמאות? הממ.. אולי "כוכב הקופים?"
Jupiter
חבר/ת פורום
חבר/ת פורום

הודעהפורסם: 8:18 14/06/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

יש גם סרטים שנופלים בין הכיסאות: הם לא "כייפיים", אבל הם גם לא מעבירים מסר ואני תמיד נשאר עם תחושה שהחמצתי משהו שאולי ניסו להעביר לי. דוגמאות? Monster's Ball, The Man who Wasn't There ועוד רבים וטובים.

וכאן זה אולי גם המקום להכות על חטא ולהודות שאני מכור לסרטי נעורים אמריקאיים. והנה כמה שממש נהנתי מהם (למרות שהמסר היחיד שלהם היה - כמה טוב להיות יפה, מוצלח, צעיר ואמריקאי)
Bring it On
Dead Man in the Campus
The curve
Gossip
Teaching Mrs. T (can't remember her name
10 Things I Hate About You
ועוד רבים אחרים, שהם, כמובן, בזבוז זמן מוחלט
אורח

הודעהפורסם: 21:02 15/06/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

קצת בתגובה ליעל:
1) לא הטרחתי את עצמי ל"כוכב הקופים" המחודש, אבל המקורי היה מלא-השראה.
2) הקפיצה הגדולה הוא אחלה סרט לדעתי. אולי הלכתי על חבל דק מדי, כשדיברתי על העירוב בין "אמנותי" ל"בידורי", שאני דווקא בעדו (ומשום מה הסקתי מיעל שדנשילוניזציה היא דבר שלילי בעיניי).
1976) יש משהו באמנות שגורם ליוצרים בה לרצות לחשוף משהו שהוא שלהם, ויתרה מזאת, הוא רק שלהם. הדבר הזה גורם לרוב היוצרים לנסות ולהתבלט מעל לממוצע. שני הליצנים האלה מהסרט שבו אלנאיכס מוריסט היא אלוקים (אני יודע את שמם אבל לא רוצה לומר) מעידה על כך שיש אנשים הרוצים להתבלט מתחת לממוצע.
ואחרי שני קורסים בפילוסופיה של האמנות המודרניסטית (אוונגרד וקיטש) נשאלת השאלה מה עכשיו, מה קורה אחרי שמחד מוצו כל יכולות האוונגרד, ומאידך ללכת על גדול זה די מגעיל כשכולם עושים את זה כל הזמן.

אז מה? מערבבים את הקלפים? סתם יושבים מול הטלוויזיה וצוחקים? מתבדלים ונטמעים בעת ובעונה אחת? הורגים פלסטינאים? כל התשובות נכונות באותה מידה?

רן לוונבאום.
Jupiter
חבר/ת פורום
חבר/ת פורום

הודעהפורסם: 8:03 9/07/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

הדיון כמעט הסתיים, ובכל זאת אף אחד לא המליץ על סרט שעונה על ההגדרות שהצבתי בתחילת הדיון. האמנם רקוויאם? הא?
poopa
חבר/ת פורום מתחיל/ה
חבר/ת פורום מתחיל/ה

בפורום מ: 30/06/02

הודעהפורסם: 16:40 9/07/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

סרטים שאני מאמין שמתאימים להגדרות שביקשת:
Twelve Angry Men
Clerks - The two guys you hate are there but the director has some sharp insights about life in te underclass
Shine
Groundhog Day - you talked about time ...
Blue Velvet & The Straight Story - The two sides of family values

Hopes this helps
צפה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית
foradmin
חבר/ת פורום מתחיל/ה
חבר/ת פורום מתחיל/ה

הודעהפורסם: 3:20 26/08/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

אתה (או מישהו אחר) יכול לפרט קצת על Twelve Angry Men? את כול שאר הסרטים שהזכרת אני מכיר.

סרט אחר שעשוי לענות להגדרה הוא "מגנוליה" שכבר דובר בו כאן בפורום.
צפה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית
נורנור
אורח

הודעהפורסם: 22:00 1/03/03    נושא ההודעה: סרטים שלא יבזבזו את זמננו הגב עם ציטוט

החגיגה של תומס וינטרברג. הוא סרט אותנטי מאוד ונותן תחושה אוטוביוגרפית, כי הבמאי פשוט מכיר את החומר. הוא קשה לצפייה כי הוא צולם בוידאו לפי הכללים הנוקשים של דוגמא והוא גם על גילוי עריות. אבל בשביל סרט טוב עובדים, לא?
William Wallace
כוכב/ת פורום
כוכב/ת פורום

בפורום מ: 3/01/03

הודעהפורסם: 0:40 2/03/03    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

נאי חושב ש-fight club חוץ מסרט מעולה ומפתיע הוא גם יכול לגרום לאנשים לקחת את החיים שלהם בידיים ולעשות דברים שמעולם לא עשו או היו רוצים לעשות.
אין ספק שיש סרטים שמשפיעים מאוד על החיים שלך.
מה הקטע עם המוות פה בזמן האחרון??...

We're god's Unwanted children
(tyler durden)
צפה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דואר אלקטרוני בקר באתר המפרסם מספר ICQ
sahar 206
חבר/ת פורום
חבר/ת פורום

בפורום מ: 22/02/03

הודעהפורסם: 1:49 2/03/03    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

jupiter ! ידידי הצעיר! אין ספק שנגעת לליבי! 1)אני אוהב את הסגנון חשיבה שלך. 2)אני מזדהה איתך בחלק מהמונולוג,אני סופר בררן ולדוגמא,גם אם תשלם לי אני לא אראה את סטיבן סיגל. 3)החלטתי לבוא ולעזור לך.... אבל לפני זה אני רק רוצה להסביר לך איך החיים עובדים....כדי להעריך את הטוב של החיים אתה צריך לעבור גם תקופות לא טובות... ולכן אם לא יהיו לך את הסרטים הרעים הללו(שאני ואתה לא אוהבים),לא תעריך את האחרים-הטובים,האיכותיים והמשפיעים. (למרות שהשפעה אפשר לקבל גם מסרט קטן-זה תלוי בך). עכשיו אני אתן לך רשימה קצרה של סרטים שמבחינתי הם טובים ,איכותיים ומשפיעים...(בכל אופן-משפיעים עליי): 1) חומות של תקווה 2)הסנדק (הטרילוגייה) 3)פלאטון 4)"הדלתות" 5) ג'יי אף קיי 6)כלבי אשמורת 6)ספרות זולה 7)היט 8)תקוות גדולות 9)לב אמיץ 10)אפוקוליפסה עכשיו 11)התפוז המכני 12)הכל אודות אמא 13)םנאץ' 14)אמריקן ביוטי 15)אמריקה x
רק תזכור שלפעמים גם איכויות של שחקן או במאי יכולות להעלות אותך לרקיע אחר!!!
תגיד לי שראית את כל אלה ואני(עם האוסף שלי) ארים ידיים.....
צפה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דואר אלקטרוני MSN Messenger
William Wallace
כוכב/ת פורום
כוכב/ת פורום

בפורום מ: 3/01/03

הודעהפורסם: 2:07 2/03/03    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

גם אני דרך אגב בחיים לא אראה סרט של סטיבן סיגל...
ו sahar צדק גם שאתה צריך לראות גם כמה סרטים מחורבנים בחיים אין מה לעשות. כדיי לעזור לך רשימה קצרה של סרטים שאם לא ראית,הרווחת עוד זמן בחיים:
ספיד 2
טומב ריידר
טראפיק (למרות שיש הרבה אהבו)
ונילה סקיי
חניבעל
הפצוע האנגלי (זכה באוסקר, אבל אותי ואת איליין מסיינפלד מאוד משעמם...)
מגנוליה
יש עוד אבל לא עולים לי כרגע בראש.
אני רק יוסיף עוד סרטים שחייבים לראות חוץ מ-חומות של תקווה ו-לב אמיץ:
בחזרה לעתיד
Minority Report
שתיקת הכבשים
Fight Club
Memento
American History X
צפה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דואר אלקטרוני בקר באתר המפרסם מספר ICQ
אסף
חבר/ת פורום מתחיל/ה
חבר/ת פורום מתחיל/ה

בפורום מ: 20/02/03

הודעהפורסם: 19:20 2/03/03    נושא ההודעה: למה אנחנו כל כך אוהבים לראות סרטים? הגב עם ציטוט

בואו נתחיל מעובדה אחת יבשה וקצרה. החיים מסריחים.

לכל אחד מאיתנו יש תחביבים, אלה הם הדברים שאיתם הוא בורח מהמציאות היומיומית האפורה, שאין לו ברירה אלא להיות חלק ממנה. מספר התחביבים בעולם גדול כמספר האנשים החיים בו, ולכן קשה מאד למצוא משהו אחד שאין אף אחד שלא מוצא בו עניין מסוים, אפילו מזערי. קשה, אבל לא בלתי אפשרי. קולנוע, שהוא האומנות השביעית והאחרונה בינתיים, מכיל בתוכו את כל תחומי החיים המוכרים לנו כיום, ומשום כך הוא גם התחביב הפופולרי ביותר בעולם - קשה מאד למצוא אדם שלא ראה בחייו סרט, או התייחס בצורה כלשהי לסרט, לפחות בתרבות המערבית.

הדיון פה עסק בשאלה האם קולנוע צריך להישאר כלי בידורי, או לשמש גם כבסיס לתרבות "גבוהה" יותר, ונדמה לי שברור לכולנו שהוא צריך להיות גם זה וגם זה, ובכך גדולתו, ובגלל זה אנחנו נמצאים כאן היום, וכותבים בפורום הזה.
אם מישהו ישאל אותנו למה אנחנו אוהבים לראות סרטים לא נדע מה להגיד לו בדיוק ("מה ז'תומרת? כי זה כיף לאללה!"). התשובה היא שהקולנוע אוסף את כל התחביבים ואת תחומי העניין שלנו, מגוונים ככל שיהיו, ומקבץ אותם לשעה וחמישים דקות מרוכזות. מבלי לדעת למה אנחנו נהנים, זה פשוט קורה לנו. כמו תינוק שנצמד לפטמת אמו מיד עם היוולדו, אנחנו נצמדים למסך, ולא יודעים למה. זה גם מה שהפך את כוכבי המסך לאלים החדשים שלנו.

ומילת סיום לג'ופיטר, שהתחיל את הדיון הזה - הצעת להקים גוף שימליץ לך על סרטים שישנו לך את דרך החשיבה. הגוף הזה כבר קיים - זה הגוף שלך. אין אף אחד בעולם שיכול לדעת מה ישנה את החשיבה שלך. אז יאללה, לך לבלוקבסטר הקרוב למקום מגוריך, וקח איזה סרט.
חבר/ת פורום מתחיל/ה
חבר/ת פורום מתחיל/ה

בפורום מ: 2/03/03

הודעהפורסם: 21:03 3/03/03    נושא ההודעה: אחחם אחחםם! הגב עם ציטוט

לפותח צץ ההודעות הנוכחי אני רוצה להגיד שיש הרבה תום וחן בגישה שלו אבל דא עקא - לפעמים סרטים לא מאתגרים מ מ ש (לא אומר זבל מוצהר) או אפילו קומדיות דביליות עשויים לתת את הקונטרסט ההולם ליצירת מופת ואולי למקם אותה נכון יותר מבחינת סולם הרגשות והמחשבות האנושיים. אף אחד מאיתנו, כך לפחות נראה לי, לא רוצה להפוך לבול עץ משעמם האחוז בהלה מפני איזו סוגיה ויזואלית-אסתטית-פילוסופית שעל פירושה לא עמד באופן ממצה לדעתו. קח את זה באיזי, גם באנושי ובפשוט יש חכמה - שלא לומר שמחת חיים.
אני צריך להגיד "זורבה"?
מישהו כאן לא ראה? וקרא? אולי נתחיל ענף חדש על זורבה בלבד. מה דעתכם?
מת על כולכם, אתם/ן פנינים אחד-אחת.
   נושא זה נעול ואתה לא יכול לערוך הודעות או להגיב    אינדקס הפורומים של יעל מבקרת בקולנוע -> דיוני קולנוע כל הזמנים הם GMT +2 (שעון ישראל)
עמוד 1 מתוך 1

קפוץ אל:  
אתה לא יכול לפרסם נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע בסקרים בפורום זה
בחזרה לדף הראשי