מדריך הטרמפיסט לגלקסיה
נכתב ע"י יעל בתאריך 13/5/2005

Martin Freeman as Arthur Dent
DON'T PANIC
Mos Def as Ford Prefect with 
Martin Freeman as Arthur Dent and 
Sam Rockwell as Zaphod Beeblebrox
Zooey Deschanel as Trillian with 
Warwick Davis/Alan Rickman as  Marvin
John Malkovich as Humma Kavula
Martin Freeman as Arthur Dent with 
Bill Nighy as Slartibartfast
Sam Rockwell as Zaphod Beeblebrox 
with Zooey Deschanel as Trillian, 
Warwick Davis/Alan Rickman as Marvin 
and Mos Def as Ford Prefect
Sam Rockwell as Zaphod Beeblebrox 
and Mos Def as Ford Prefect
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
A Vogon with Ford and Arthur
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
הסרט מספר על ארתור דנט, בחור אנגלי ממוצע שחי חיים שקטים בפרבר כפרי של אנגליה. בוקר אחד ארתור מתעורר ומגלה שביתו הקט מוקף בולדוזרים העומדים להרוס אותו כדי לסלול במקום כביש עוקף. ארתור נשכב לפני הבולדוזר בנסיון להציל את ביתו, אך חברו, פורד פרפקט, שמגיח לפתע, מצליח לגרור אותו משם לפאב המקומי. פורד טוען שסוף העולם יגיע בעוד 12 דקות. אין הרבה מה לעשות, אבל כדאי לשתות בירה ולאכול בוטנים מלוחים. ארתור, שלא ממש מתייחס לדיבורים המוזרים של פורד, מספר לחברו בצער על בחורה נפלאה שהוא פגש במסיבת תחפושות יום קודם לכן. למרות שהיה ביניהם "קליק" היא בחרה להסתלק עם בחור אחר שהזמין אותה לבוא "לספינת החלל" שלו. 12 דקות אחר כך ארתור מוצא את עצמו בספינת חלל של הצי הווגוני, לאחר שזה השמיד את כדור הארץ... וזאת רק ההתחלה.

הלכנו לסרט חבורה רב דורית: אילת ואופיר ושלושה מחמשת ילדיהם (ועוד אחד שהגיע יחד עם אילת הנמצאת כרגע בחודש תשיעי), קרן וגם אני. מבין כולם אילת ואני היינו היחידות שקראו את הספר. כשהייתי בת שש עשרה גרתי אצל אילת במשך מספר חודשים. לילה אחד התעוררתי מהשינה בשל כאבי בטן עזים. כשמתפתלים מכאבים, רק ספר מאד מאד מיוחד יכול להקל על הסבל. מדריך הטרמפיסט הצליח במשימה!

מדריך היסטורי ל"מדריך הטרמפיסט לגלקסיה":
במקור היצירה נכתבה על ידי דאגלס אדאמס כסדרת תסכיתי רדיו (העונה הראשונה שודרה ב-1978). ב-1979 יצא הספר הראשון שהיה מבוסס על ארבעת התסכיתים הראשונים, אך לא נצמד אליהם במדוייק. הסידרה המשיכה גם בתסכיתים וגם בספרים, כאשר ב-1981 היא עובדה גם למיני-סידרת טלוויזיה (גם היא ב-BBC). גם לאחר שיצאו הספרים האחרונים בסידרה ("היו שלום ותודה על הדגים" [1984], "לא מזיק ברובו" [1992]), החליט אדאמס להמשיך לקרוא לסידרה "טרילוגיה". במהלך השנים "המדריך" זכה לעיבוד גם כמשחק מחשב, ואף הגיע לאינטרנט. כל העיבודים הללו, נעשו ע"י, או בשיתוף, אדאמס והוא היה הכוח המניע שדחף גם לעיבוד, המתבקש, לקולנוע. אך הפעם הוא לא זכה לראות את התוצאה הסופית. דאגלס אדאמס מת במאי 2001.

צפיתי בסרט בהנאה - הסרט מקסים ויזואלית, עמוס בהומור אנגלי דק ובהומור סלפסטיקי, בעל קטעי אנימציה מרהיבים ותפניות מפתיעות. אבל... אני חושבת שלסרט יש בעיה מרכזית אחת: רוח הספר אינה שורה עליו. הסרט כולל כמעט את כל הבדיחות הטובות שיש בספר ועוד כמה חדשות, יש בו את אותן דמויות מצחיקות וביזאריות ואת הרעיונות המקוריים של אדאמס... ועדיין - משהו חסר. אז ניסיתי להבין מה קרה לאותה רוח ומדוע היא אבדה?

הספר "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה" ניחן בכתיבה מדויקת. ההומור נמדד היטב, נשקל והוכנס לכל משפט בדיוק במקום ובמינון המתאים. הסרט מנסה לעקוב אחרי הספר, והיו בו הרבה קטעים שנשמעו לי מוכרים ברמה של "מלה במלה". חלק מהזמן זה מצליח ומאד כיף, אבל רב הזמן היה נדמה לי שיש הרבה "רעש רקע" לא נחוץ. אם רוח הספר היא במילים שלו, שמעוררות דמיונות חדים ובהירים של הסיטואציות, מדוע אני זקוקה לצפות בשחקן שבמידה זו או אחרת הורס את הדיוק שיש בספר? נקודה נוספת היא שהחוויה של לקרוא את "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה" היא בבסיסה חוויה של "אחד על אחד" - שלך ושל הספר. אפשר לשלוט במינוני ההומור שמקבלים על ידי הפסקות קטנות שעושים במהלך הקריאה, על ידי קריאה מחדש של קטעים שהיו מצחיקים יותר או מובנים פחות, וכדומה. הסרט נותן הכל במינון מאד גדוש, וזה פשוט פחות מהנה.

האם אני בעצם מתייחסת כאן לשאלה הנושנה - האם טוב יותר לקרוא את הספר או לצפות בסרט? לא, אני מתייחסת כאן לשאלה מהו המדיום המתאים יותר בשביל "היצירה". במקרה של "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה" התשובה די ברורה לי - ספר. העובדה ש"המדריך" יותר טוב כספר נובעת מכך, שאין לו עלילה משמעותית. זה לא ממש משנה איך הסיפור מתפתח, לאן הגיבורים מגיעים ומה יקרה להם, העיקר הוא איך קורים להם הדברים, הרעיונות שהספר נוגע בהם, והאופן שבו הכל משתלב לכדי יצירה הומוריסטית ממדרגה ראשונה. כאן שתי הנקודות שהעליתי נפגשות - אם רוח הספר היתה שורה היטב על הסרט, אז לא היה צריך לנסות לעשותו "מותח" ו"מרגש" (זה לא סיפור מרגש!). אבל אם היא לא שורה, אז יש צורך לעשות משהו עם הסרט כדי שיהיה מרתק עבור הקהל ואז... רוח הספר שורה עליו עוד פחות.

וכעת הזמן לקצת אנקדוטות משפחתיות:
סרט זה אינו הניסיון הראשון לעיבוד "המדריך" לקולנוע! עוד בשנת 1985, אורי סיון יחד עם צוות סטודנטים לקולנוע (ארי פולמן ביניהם), ניסו להסריט חלקים מהטרמפיסט. בתפקיד ארתור שיחק שי אביבי, שגם היה אז סטודנט לקולנוע, ואת פורד פרפקט גילם... אבא שלי! שנה מאוחר יותר החבורה צילמה חלקים מ"המסעדה שבסוף היקום". המדריך "הישראלי" מעולם לא נערך, והוא עדיין שוכב לו בסלילים של מצלמת 16 מ"מ אי שם אצל אחד החברים.

אז מה אמרו החבר'ה?
לדעתה של אילת, שקראה את הספר לפני כ-15 שנה, הסרט בעיקר עושה חשק לקרוא שוב את הספרים. בעיניה הספרים היו שנונים, מצחיקים וגם עמוקים, בעוד הסרט היה פחות מהכל, אבל עדיין מומלץ (במיוחד למי שקרא). אופיר, שלא קרא את הספרים, נהנה יותר. הוא הרגיש שיש המון רעיונות מעניינים שרצים מאד מהר, ועושים חשק לראות את הסרט שוב (וגם חשק לקרוא). לדעתו הסרט מעמיד באור מגוחך את כל הנושא של חיפוש אחרי משמעות בחיים, וזה מעורר מחשבה. הוא ציין לטובה גם את גזע הווגונים, שלא היו "רעים" רק קצת פתטיים ובירוקרטיים. הילדים נהנו אבל חשבו שזה סרט קצת "מוזר". קרן היתה היחידה שקצת השתעממה.
אורי ומשפחתו שהלכו לסרט יומיים מאוחר יותר, יחד עם שני הורי, נהנו, אם כי אורי הסכים איתי, שבמקרה הזה, הספר פשוט הרבה יותר טוב. אבא שלי, שכזכור, כבר גילם את פורד, ציין שהיו כמה טייקים שהוא יכול היה לעשות יותר טוב...

בכל מקרה, הסרט יפהפה מבחינה ויזואלית וזה לכשעצמו שווה הרבה. מזמן לא ראיתי סרט כל כך נעים לעין, עשיר ומרשים. את כל מה שהסרט לא עושה בצורה מספיק מושלמת לקליפת המח, הוא עושה בצורה כמעט מושלמת לעיניים. זה בהחלט תענוג שאפשר למצוא בעיקר בקולנוע.

ללכת


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של יעל
3.5 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
אילת אופיר איתמר קרן
3.5 4.5 4 3.5
דרוג משותף גולשים [51 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


To The Hitchhiker's Guide to the Galaxy Official WebSite
To The Hitchhiker's Guide to the Galaxy Official WebSite