שר הטבעות: שני הצריחים
19/12/2002 :נכתב ע"י יעל בשוויצריה, תאריך

The Two Towers
MERRY AND PIPPIN
GRIMA WORMTONGUE
EOWYN
ARAGORN, LEGOLAS AND GIMLI
HELM'S DEEP
TREEBEARD
ARAGORN
LEGOLAS
GIMLI
לסרט הלכתי עם ויקטור הספרדי. יצאנו באיחור קל אחרי שהתעכבנו לגרף מהמכונית את השלג (קר וחורפי פה בשוויצריה), אך בכל זאת הגענו ל-Bern בזמן כדי לאסוף את הכרטיסים. היו לנו מקומות טובים למדי בקולנוע גדול אך ביתי בשם "אלהמברה". בדרך חזרה למכונית כבר התחלתי לכתוב את הביקורת בראש אבל אז נתקעתי! הבנתי שכדי לכתוב ביקורת על הסרט, עלי קודם כל להבין מה אני מבקרת: האם את טיב העיבוד של הספר לסרט? האם את הסרט כיצירה שעומדת בפני עצמה? האם אשווה את הסרט השני לראשון? או שאולי עדיף לחכות עם הביקורת עד שאוכל לצפות בשלושת הסרטים ברצף?

אני חוששת שאני הולכת לעשות קצת מהכל (חוץ מלחכות עם כתיבת הביקורת עד לצאת הסרט השלישי, זה לא ישמח את אורן), אבל ראשית מספר מילים על העלילה - הסרט מתאר שני סיפורים: המשך המסע להשמדת הטבעת במורדור, ומלחמת אנשי רוהן עם סארומן וצבא האורקים שלו. גנדלף, ארגורן, לגולס וגימלי מסייעים לעם הרוהני בקרב כנגד סארומן, בעוד פרודו וסם פוגשים את היצור גולום בדרכם אל מורדור. למעשה יש גם סיפור שלישי בספר (מרי, פיפין ומפגשם עם אנשי העצים) אבל בסרט הסיפור הזה כל כך לא משמעותי שאני לא מחשיבה אותו לחלק מעלילת הסרט.

Frodo and the ring SARUMAN, WORMTONGUE AND AN ORC Gandalf, Aragorn, Legolas and Gimli
אם לא ראיתם את הסרט (או קראתם את הספר) הראשון, "שני הצריחים" יהיה עבורכם לא מובן לחלוטין. הסרט לא עומד בפני עצמו והוא זקוק לעלילה ששייכת לסרט (ספר) הראשון. אולם, נדמה לי, שגם עבור מי שכן ראה את הסרט הראשון, "שני הצריחים" כולל הרבה מאד פרטים והשתלשלויות עניינים שהינן בלתי מובנות בלי עזרת הספר. לא פעם ולא פעמיים שאלתי את עצמי האם הייתי מבינה מה קורה אלמלא הייתי יודעת מראש מה העלילה. בעניין הזה קשה לי לחוות דעה נחרצת, ומי שלא קרא את הספרים יוכל להעיד טוב ממני בנושא (אתם מוזמנים לחוות דעה ולדון על כך בפורום!)

היתה לי תחושה שהסרט, "לא זורם" בצורה אחידה או לכיוון מטרה ברורה. מבחינתי השעה הראשונה של הסרט לחלוטין לא "עבדה". הכל נראה לי מקוטע, מפוזר וחסר "נשמה". אחר כך זה קצת השתפר והצלחתי להנות יותר. הסרט מקדיש פריימים רבים מדי כדי לספר לצופה דברים שהוא כבר הבין מזמן. זמן מסך מיותר ניתן להצגת הבעות פנים שמביעות אהבה או פחד, כאשר המסר כבר נקלט ועובד, נקלט ועובד, נקלט ועובד... קוראים לזה "יתירות" (מידע שניתן אך לא מספק שום חידוש), דוגמה לכך מצויה בהתאהבות של איווין בארגורן. סרט הינו איכותי יותר כאשר אין בו יתירות, משום שיתירות מעצבנת את הצופה הקשוב והופכת את הצפיה בסרט למייגעת! "שני הצריחים" מכיל יתירות בשפע בכל מה שנוגע לרגשות אך בכל זאת אינו מצליח להיות באמת מרגש. מצאתי את עצמי מתרגשת רק בחלק אחד קטנטן של הסרט - בשיחה בין לגולס (שהיה אגב, נפלא) לארגורן (שהיה גם הוא מצויין). למרות שיש בסרט הפוגות קומיות מוצלחות (גימלי, גימלי ושוב גימלי), שורה על הסרט תחושה רגשנית דביקה, שפוגמת בסצינות שיכולות להיות עוצמתיות. חבל!

URUK-HAI SARUMAN ORCS
"שני הצריחים" בוחר במודע להתמקד בהכנות למלחמה ובקרבות, על חשבון פיתוח חלקים אחרים (ומרתקים לא פחות) מהסיפור. אמנם גם הספר מקדיש חלק נכבד לתיאור המלחמה, אך לא פחות מכך הוא מתאר את התגברות הרוע בארץ התיכונה. לפי הבנתי, הנוכחות החסרה של ה-"Evil" בסרט פוגמת גם בסרט וגם בהמשכיות שאמורה להיות בתוך הטרילוגיה. אחד מהדברים שהכי חסרו לי ב"שני הצריחים" הוא, שבניגוד ל"אחוות הטבעת" (וכמובן לספרים), "שני הצריחים" לא מצליח לשמור על תחושת החרדה המתמדת לגורלם של פרודו והטבעת. סאורון עצמו בקושי "נוכח" בסרט ו"הנזגול" (רפאי הטבעת) מגיחים מדי פעם, אך לא מצליחים להטיל מורא, בעוד שב"אחוות הטבעת" הם היו נוראים ונהדרים בנוראותם! כמו כן בסרט הראשון העוצמה של הטבעת הוצגה באופן מהפנט, בעוד ב"שני הצריחים" אמנם מזכירים לצופים שיש לטבעת כוח רב אבל הקטעים היו חיוורים למדי וחסרי חידוש אמיתי. דווקא השינויים שחלים באישיות של פרודו היו אמינים, אם כי לטעמי, יכלו להופיע בצורה יותר הדרגתית ומרומזת.

וכעת נראה לי שהגיע הזמן גם לציין כמה דברים חיוביים על הסרט. ההפקה מקצועית וגרנדיוזית (במובן חיובי) והויזואליה של הסרט היתה ונותרה מרשימה ביותר. סצינות המלחמה אמנם עמוסות מעט, אך בהחלט מעבירות את התחושה של מלחמה של מעטים מול רבים. אהבתי איך ש"האנטים" (מין "עצי-אדם") נראו וגם גולום-סמיאגול היה בהחלט חביב (אולי מדי!) ואמין (פרופיל 21 - ומיד). למי שלא הרגיש שהחזון הויזואלי היה מרשים כמו בסרט הראשון, הייתי רוצה להזכיר שלסרט השני (פשוט בגלל שהוא שני) קשה יותר להפתיע ולהמם. זה לא אומר שהסרט פחות מוצלח מבחינה זאת, רק שרף הציפיות שלנו עלה. מבחינת משחק ודמויות: הדמויות של גימלי, לגולס וארגורן זכו לפיתוח נאה, וליותר זמן מסך, דבר שגרם לי הנאה. דבר אחר שאהבתי היה השילוב של טקסטים מקוריים מהספר, שנשמעו נהדר ותרמו לאוירה. זה בהחלט משהו שאהנה לשים לב אליו יותר בצפיות הבאות (כן, למרות הכל, אני צופה לעצמי עוד כמה צפיות, אפילו אם רק במסך הקטן).
Gandalf the White Aragorn Frodo and Sam
ויקטור טען שאת הסרט יהיה ניתן לשפוט באמת, רק אחרי שיהיה אפשר לראות את כל הטרילוגיה כיחידה אחת שלמה. מבחינה מסויימת הוא צודק, סרטי הארי פוטר למשל, למרות ההמשכיות שלהם, מציגים סיפור אחד שלם במסגרת של ספר/סרט. בזכות זה אפשר לבחון כל סרט לגופו. שר הטבעות הינו סיפור אחד שמתפרש על פני שלושה ספרים/סרטים, מה שאומר שאת היצירה השלמה נוכל לראות באמת, רק אחרי שהסרט השלישי ("שובו של המלך") יצא לאקרנים. עם זאת אני כן מצפה שסרט יעניק לי חוויה שלמה ומהנה גם אם הוא רק "חלק" ממשהו גדול יותר.

את "אחוות הטבעת" ראיתי לפני שנה מבלי שידעתי דבר על עלילת הסיפור. הסרט היה בעיני מרתק מותח ומרגש. במלה אחת - התלהבתי! את "שני הצריחים" ראיתי לפני מספר שעות, ואחרי שקראתי את כל הטרילוגיה. הסרט היה בעיני לא מרתק, לא מותח, ולא מרגש. במלה אחת (ואחרת) - השתעממתי! אני מניחה שהעובדה שידעתי מה הולך להתרחש בסרט גרמה לי להיות פחות דרוכה ונרגשת, וזה בוודאי אחד הדברים שאחראיים לחוויות הצפייה השונות שהיו לי ב"אחוות הטבעת" וב"שני הצריחים". עם זאת, אני באמת מאמינה שסרט טוב הינו בעל יכולת להיות מרתק גם בצפייה חוזרת וגם כאשר מכירים את הסיפור!

לסיכום אזכיר, שציפיות גבוהות אינן יפות לבריאות, אם כי לדעתי, בלי קשר לציפיות שהיו לי (ואני מודה שהיו לי) - הסרט היה יכול להיות הרבה יותר מוצלח.

אפשר ללכת

חודש אחרי (תוספת לביקורת)

אל הטריילר של הסרט
הדרוג של יעל
3 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
ויקטור אורן
3.5 3.5
דרוג משותף גולשים [433 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי הגיבו על הסרט בפורום


To The Lord of the Rings Official WebSite
To The Lord of the Rings Official WebSite