25/9/2002 :נכתב ע"י קרן סיון בתאריך

ציפורים נודדות
את "ציפורים נודדות" ראיתי ביחד עם אחי אורי ושניים מילדיו (דוראל 11 ודיוואן 8) ועם אחותי אילת ושניים מילדיה (איתמר 9 ויניב 7). בעודנו עומדים מחוץ לקולנועים ב"גרנד" (הכינוי החיפאי הפופולרי החדש ל"גרנד קניון"), דיואן ודוראל, ניסו ברגע האחרון לשכנע את אורי ללכת דווקא ל"סוס פרא" במקום אבל אורי לא השתכנע, הוא היה נלהב מאד לקראת הסרט הדוקומנטרי המדובר. וגם אני. לילדים הסתבר היתה אינטואיציה טובה יותר.

ציפורים נודדות הוא סרט דוקומנטרי צרפתי על ציפורים עם דגש ספציפי על מנהגי הנדידה שלהם. לסרט שלושה במאים (ז'אק קלוזו, מישל דבאט, ז'אק פרין) והוא צולם מעל ועל פני 40 מדינות ע"י 14 צלמים שנעזרו ב-17 טייסים וב-450 אנשי צוות אחרים, שעמלו ארבע שנים כדי להניח על שולחן העריכה את התיעוד המצולם היפיפה. כואב הלב איך אחרי כל כך הרבה השקעה, התוצאה שהושגה היא כה עלובה. העריכה הקלוקלת וההחלטה של הצפרים, סליחה במאים, כביכול לא להתערב בטבע ולהשאיר את הטבע "לדבר בפני עצמו" הרסה את הסרט.

לפניכם תיאור של ארבעה קטעונים מהסרט (הם לא בגדר ספויילרים, כי לסרט אין עלילה!), כמעט כולם מצולמים ממש ממש מקרוב (כלומר, צוות הסרט היה מאוד קרוב להתרחשות):
1. גוזל מצולם מקרוב מאד כשקומביין בשדה מתקרב אליו, ניתן להבין מהעריכה שהגוזל "נקצר".
2. שחף עם כנף שבורה, מותקף ונאכל לאט ובהדרגה ע"י סרטנים גדולים בים.
3. תוכי בורח מכלוב שנמצא על ספינת מבריחי חיות (יש גם קלוז אפ דבילי ביותר של קוף עצוב). מראים את התוכי משחרר את המנעול, (שבמאה אחוז שוחרר קצת מראש) "ויוצא לחופשי".
4. להקת ברווזים מתחילה את מעופה, ברווז אחד נלכד ברשת דייגים. ילד משחרר את הברווז, אך משאיר לו חלק מהחוט הכחול של הרשת והברווז מצליח להשיג את הלהקה. זה שקוף שזה מבוים וזאת כנראה כדי לשרת את סיפור המסגרת שבו רואים בסוף את הברווז עם החוט הכחול המעיק חוזר אחרי הנדודים.

תיאור הסצינות בא להמחיש לכם את הבעייתיות של חוסר ההתערבות כביכול במהלך הטבע, שתי הדוגמאות הראשונות מראות לנו את האכזריות של הסרט ושתי האחרות את הילדותיות של היוצרים שלא הבינו שהקהל "עולה" על זה שהכל מבויים. אז עם הכל מבויים ממילא, למה לא הצלתם את הגוזל והשחף. אם את תיאור מספר 4 היתה מלווה קריינות שאומרת: "שמנו לברווז את החוט כדי שנוכל לעקוב אחריו ולהראות לכם איך הוא חוזר אחר כך" אז בסדר, אבל הכל נעשה במסווה ילדותי של מקריות, הילד שמגיע משום מקום להציל את הברווז...

מהסרט הזה אנחנו לומדים שצריך הרבה יותר מצילומים יפים כדי לעשות שסרט יהיה מוצלח ומעניין. הצילומים חוזרים על עצמם, העריכה קלוקלת, אין סיפור, אין פיוטיות, אין רגש ואין תחכום, יש סיפור מסגרת ברמה, שאפילו סטודנט בשנה א' של קולנוע, לא היה מעיז לעשות. בתחילת הסרט יש אמנם כמה דקות של התרגשות מהציפורים ומהאופן המדהים בו צולמו, אך במהרה הסרט הופך למשעמם ומעצבן. ההרגשה שהבמאי והעורך לא העריכו את האינטליגנציה של הצופה ממש בולטת ונותנת הרגשה שהבמאים הם בעצם צפרים, שמרוב האהבה שלהם לציפורים הם שכחו או לא סברו שצריך להתאמץ קצת כדי שהסרט יהיה ראוי לקולנוע. הבימוי והעריכה כה עלובים שאני כמעט ממליצה לכם לראות את הסרט כדי להיווכח עד כמה הוא גרוע, מעין דוגמא לאיך אפשר להרוס סרט שיש בו כל כך הרבה פוטנציאל.

"הציפורים נודדות והסרט לא" הכריז אורי אחרי 20 דקות בערך של סרט ואכן כולנו סבלנו וחיכינו שהסרט ינדוד אל עבר ההפסקה ואח"כ ימריא אל סופו. דיוואן אמר שיש בסיס טוב לסרט, אבל רק בסיס... ואילת אמרה שהיא נותנת לסרט 5000 כוכבים, ומדוע? כי הוא מורכב מכל כך הרבה סצינות שכל אחת שווה חמישה כוכבים אך בהסתכלות כוללת הציון של הסרט הוא נמוך, הבמאי לא ידע איך לחבר את החומר המדהים שבידיו והתוצאה נראת כמו טיוטה ראשונית. אורי אמר שהדבר הכי טוב בסרט היה ה"בקרוב" של הארי פוטר החדש.

ומה אשמות הציפורים?

לא ללכת


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של קרן
1.5 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
אורי דוראל דיוואן אילת איתמר יניב
1 2 1 3.5 1.5 1
דרוג משותף גולשים [119 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי הגיבו על הסרט בפורום


To SIGNS Official WebSite
To Le Peuple migrateur Official WebSite


לאתר הישראלי של הסרט
לאתר הישראלי של הסרט