מיליון דולר בייבי
נכתב ע"י יעל סיון בתאריך 17/3/2005

Directed by Clint Eastwood
Hilary Swank as Maggie Fitzgerald with 
Morgan Freeman as Eddie Scrap-Iron Dupris
Clint Eastwood as Frankie Dunn
Hilary Swank as Maggie Fitzgerald
Morgan Freeman as Eddie with 
Clint Eastwood as Frankie Dunn
Million Dollar Baby
הוא שיחק בחמישים ושבעה סרטים, הפיק עשרים ואחד סרטים, וביים עשרים וחמישה - "מיליון דולר בייבי" - האחרון מביניהם. אני מתכוונת לקלינט איסטווד, שזכה בפרס האוסקר על "מיליון דולר בייבי" וזאת בפעם השנייה כבמאי (את הראשון קיבל עבור "בלתי נסלח" ב-1992). "מיליון דולר בייבי" הינה דרמה שמפשיטה את העולם מכסותו הרעשנית ומרובת הנרטיבים, לכדי סיפור מרגש וצלול על זוגיות - כלומר קשר המתקיים בין שני אנשים: מאמן איגרוף ומתאגרפת. פרנקי הוא מאמן אגרוף ותיק, שמנהל זירת אימונים, ומגי פיצגרלד, היא אשה בשנות השלושים המוקדמות לחייה, שהגיעה ממחוזות ה"וויט טראש" של אמריקה עם חלום: להיות מתאגרפת מקצועית. על פניו החלום נראה בלתי מושג - היא מבוגרת מדי, חסרת נסיון, ופרנקי בכלל לא מאמן נשים. אבל מגי נחושה, וכשאדם באמת נחוש, כל מיני דברים יכולים לקרות...

בזירת האימון של פרנקי עובד אדי (בגילומו של מורגן פרימן), מתאגרף לשעבר, וחבר של פרנק. אדי מתחזק את המקום ומתבונן על הנעשה בו. בתור מתבונן, הוא גם המספר האידיאלי, שאת קולו נשמע מדי פעם ב-voice over, לעיתים מסביר, לעיתים מנחם, לעיתים צופה את הבלתי נמנע העתיד לבוא.

העתיד לבוא?
ומה אם היינו יודעים מה צופן העתיד, ומה אם היינו יכולים לחזור אחורה בזמן, לבחור נתיב אחר, להתרחק מכל מה שגורם כאב ואשמה? מה אם היינו יכולים לתקן יחסים, אנשים, גופים, מצבים? מה אם היתה לנו ברירה לבחור בין הגשמת חלום תוך תשלום מחיר, לבין חיים ללא חלום?

הקשר הנרקם בין מגי לבין פרנקי הוא לב הסרט. זהו קשר שדומה באופיו לקשר בין אב לבתו. במקום השני מצוי הקשר בין פרנק לבין אדי. ובמקום שלישי, עם הרבה זמן מסך, אבל ללא חשיבות אמיתית (בעיני, זה היה יכול להיות כל ספורט או פעילות) מצוי האגרוף. אני לא חובבת של אגרוף. זה תמיד נראה לי כמו "דבר" אלים, לא משהו שבכלל מתחשק לי לקרוא לו בשם "ספורט". לעיתים קרובות מתאגרפים נפגעים, כשאובדן שיניים ואף שבור הינן הפגיעות הקלות ביותר... אך למרות הסלידה שלי מהאגרוף, מגי, בגילומה של הילארי סוואנק, כל כך משכנעת ומרשימה ברצון העז שלה להצליח, ופרנקי, בגילומו של קלינט איסטווד, מציג דמות מדוייקת עד כאב, שאי אפשר שלא ליפול - ולו למשך הסרט - בשבי הקסם של האגרוף, המשתקף דרך עיני הדמויות. יש לציין שקטעי האגרוף מצולמים היטב, ערוכים היטב, מוסברים במידה מספקת, כך שהצופה הלא מושכל יכול עדיין לעקוב אחרי הקרבות.

הלכתי לסרט עם אורן, שהצליח לשכנע אותי אחרי שנים להגיע לקולנוע ב"לב המפרץ" (היה לו כרטיס חינם...). לרב אני לא מסתובבת בלב המפרץ, זה איזור שאני לא מרגישה בו נח... מקרי האלימות באיזור הצ'קפוסט והקריות תופסים לעיתים מקום בחדשות ואני קצת פחדנית. כך שבהומור משהו, הזהרתי את אורן כל הדרך לקולנוע, שעלולים לדקור אותנו ושצריך להזהר (מכל אחד!). אבל שום דבר כזה לא התרחש, כמובן. לעומת זאת, קבלתי בחינם מים רותחים בבר-קפה, ושתיתי תה מתיון אישי, והעיקר היה שהקהל בקולנוע היה שקט ולא במיוחד מורגש. הופתעתי לטובה והעולם שלי התרחב: עוד בית קולנוע אחד עלה על המפה.

הסרט טוב בגלל שהוא צלול, והדמויות בו בעלות אופי ואישיות. זאת הסיבה שהסרט גם מרגש. הסרט לא מספיק טוב בגלל שהסיפור בו חסר, והעולם בו כולל מספר רבדים סופי, ולכן הוא כלל אינו עולם אמיתי (זה עולם מקרטון). מצד אחד לסרט יש תסריט מעולה כי אפשר לראות בסוף הסרט איך כמעט כל משפט נאמר מסיבה כלשהי, אך מצד שני, זה בדיוק מה שיוצר את התחושה של סרט קטן וחסר רבדים. במאי טוב לא יכול לתכנן את כל הרבדים - הם מגיעים ממקום נסתר בתת מודע שלו ופונים למקומות נסתרים בתת מודע שלנו. ב"מיליון דולר בייבי" נדמה כאילו כל הרבדים הם בשליטה. אז אין מה לומר – הם בשליטה מצויינת, אבל בשליטה. זה הפגם של הסרט. זה מה שמשאיר אותו ב"דו-מימד" של הקולנוע, ולא פותח בפנינו מימד חדש.

ללכת


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של יעל
4 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
אורן 3.5
דרוג משותף גולשים [118 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


To Million Dollar Baby Official WebSite
To Million Dollar Baby Official WebSite