סיפורי נרניה: האריה, המכשפה וארון הבגדים
נכתב ע"י יעל סיון בתאריך 9/1/06

The Wardrobe
Georgie Henley as Lucy Pevensie, 
Anna Popplewell as  Susan Pevensie,  
William Moseley as Peter Pevensie, 
Skandar Keynes as Edmund Pevensie
Georgie Henley as Lucy Pevensie with 
James McAvoy as  Mr. Tumnus, the Faun
Tilda Swinton as White Witch with 
Skandar Keynes as Edmund Pevensie
Georgie Henley as Lucy Pevensie, 
William Moseley as Peter Pevensie, 
Anna Popplewell as  Susan Pevensie
Tilda Swinton as The White Witch
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
בתור ילדה הייתי קוראת כל מה שהייתי מוצאת בבית - ספרי ילדים, ספרים לנוער, ספרי מבוגרים, ספרי בישול, ספרי פסיכולוגיה - הכל. הייתי נגשת כל פעם לאחד ממדפי הספרים שהיו פזורים בבית ובוחרת ספר. איכשהו ספרי נארניה פסחו על ביתנו, וכנראה שגם בבתים של חברותיי הספר לא היה מצוי (הייתי תולעת ספרים גם בבתיהם של אחרים...) וכך, לאור אותן נסיבות מצערות גדלתי ללא נארניה (אבל בכל זאת היו לי פנטזיות על ארונות בגדים שמובילים לארצות אחרות ומופלאות - מוטיב שמופיע גם בספרו של אריך קסטנר "35 במאי").

הלכתי לסרט עם נטע, חברתי ללימודים. אחרי ארבע שעות מפרכות של לימוד דיאגנוסטיקה, נטע ואני החלטנו שאנו זקוקות למנה של "אסקפיזם" (בריחה מן המציאות) והסרט של נארניה נראה אידאלי לצורך העניין. נטע הגיעה לסרט עם קצת יותר ציפיות ממני - בתור ילדה היא צפתה בסדרת הטלוויזיה של ה-BBC, שהיתה כנראה עשויה בטוב טעם והשאירה הרבה מקום לעולם הדמיון של הצופים. אני הגעתי כמו לוח חלק - בלי ציפיות או מחשבות מיוחדות.

הסיפור של נארניה מתחיל בלונדון, בימי מלחמת העולם השנייה. בעקבות הפצצות על העיר, גברת פבנסי שולחת את ארבעת ילדיה - פיטר, סוזן, אדמונד ולוסי, לקרוב משפחה זקן (ועל פי הסיפורים קפדן) שחי בטירה מרוחקת באזור כפרי. האב נהרג במלחמה, ומותו הותיר את פיטר, הבן הבכור, בעמדה יותר אחראית כלפי האחים הצעירים ממנו, דבר שיוצר מתחים רבים בינו לבין אדמונד, שממאן לראות בו דמות סמכות, ומתגעגע נואשות לאב.

באחד מחדרי הטירה, לוסי מגלה ארון מעילים שמוביל אותה ל... שביל מושלג. אין שם שלט "ברוכים הבאים לנארניה" אבל יש שם פנס רחוב באמצע היער. מוזר. לוסי מגלה ארץ קפואה ומושלגת ופוגשת פאון (יצור אגדי - שחציו תיש וחציו אדם) איתו היא מתיידדת. זוהי נארניה, ארץ שנשלטת בעריצות על ידי המכשפה, מלכת קרח יפהפה, אכזרית וכאובה. העלילה מתחילה להסתבך כאשר אדמונד מגיע בעקבות לוסי לנארניה ופוגש את המכשפה...

הסרט היה עבורי משעמם, ולא עורר אותי לחוש סקרנות, התלהבות, או התרגשות. אני חושבת שזה קרה בגלל שהקצב שלו הינו איטי, ובשעה הראשונה לצפייה לא נפרש בפני סיפור מרתק ומותח, כזה שיעניין אותי לראות לאן הוא יתפתח. העולם של נארניה הצטייר אצלי כקטן, מוגבל, ולא "אמיתי", במקום לעורר תחושה של עולם עשיר, רב גוני, שחי וקיים (גם אם עדיין לא מצאתי את הארון שיוביל אליו). נטע הרגישה שחווית הניתוק שלה מן הסרט קשורה יותר לכך שהשחקנים שגילמו את הילדים לא היו מספיק מוצלחים, והיא לא התחברה אל הדמויות באופן כללי.

היה לי קשה גם עם העובדה שהסרט היה די קיטשי, אבל לא באופן שעושה שמח בלב. האופן בו הציגו עצב, פחד, תחרות, קנאה או שמחה היה סטריאוטיפי, ולא עורר בתוכי שום הד. דוגמה לכך: יש קטע בו לוסי וסוזן מתקרבות זו לזו, ומשהו יותר חי חוזר ליחסים ביניהן. כדי להמחיש את זה לצופים הן (כמובן) מתחילות להתיז אחת על השניה מים ולצחקק. נחמד אבל כל כך סטריאוטיפי עד שזה לא מזיז יותר כלום בפנים... בכלל, טיפשי בעיני שהדרך המקובלת להציג "אושר" בקולנוע היא דרך התזת מים, קרב כריות, התפלשות בחול, התמרחות בשוקולד וכדומה. בקיצור, כאשר הדמויות על המסך מתחילות להשפריץ מים זו על זו כדי לבטא קירבה ושמחה - אני מתנתקת.

האכזבה מבניית הסיפור והצגת העולם, וכן מהדמויות והשחקנים לא טושטשה על ידי החזות של הסרט, משום שבחלקים רבים אפשר לראות שהנוף עשוי מקרטון או הינו פשוט תמונה. אחרי "שר הטבעות" שצולם בנופים טבעיים בניו-זילנד, קשה להתלהב מחזות "פלסטית" של סרט. חשוב לי לציין שהחזות אינה העיקר בעיני - אפשר לעשות סרטים מעולים בתקציב דל ובלי אפקטים, זה פשוט שאפילו החזות של הסרט לא היוותה נחמה.

מה בכל זאת טוב בסרט? עלי לציין לטובה את "המכשפה", בגילומה של טילדה סווינטון. היא גילמה דמות של מכשפת קרח, אבל כל כך לוהטת ומלאה רגש וכאב, שהניגוד היה ממש מצמרר. בכלל, בתור חובבת "פנטזיה", אפילו סיפור לא שלם שמוצג בצורה מאכזבת, עדיין מכיל בתוכו משהו קסום שמעורר אצלי את הדמיון. אני מניחה שילדים יוכלו להנות מהסרט, יותר ממבוגרים, ככה שאולי הדבר הנכון הוא לחשוב על נארניה כעל סרט לילדים.

לסיכום, נטע ואני לא קיבלנו את מנת האסקפיזם לה ציפינו, אבל בכל זאת זה היה כיף לשבת בקולנוע, במיוחד כשהחלופה היתה לקרוא מאמרים בבית בלי להתיז מים אחת על השנייה בכלל!

אפשר לוותר


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של יעל
2 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
נטע 2
דרוג משותף גולשים [307 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
To The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe official website