האסונות של נינה
נכתב ע"י אורן איזמירלי בתאריך 21/9/2003

אחרי שהסרט נגמר, יעל שאלה את כולם אם הם בכו בסוף. יש סרטים שגורמים לנו לחוש רגש חזק, שלעיתים אפילו בא לידי ביטוי באופן פיזי, אך אנו מזלזלים בהם בשל הצורה הקלישאית או הברורה מידי בה הם "משיגים" את הרגש שלנו. לעומתם, יש סרטים שלוקחים אותנו למסע היכרות עם הדמויות ועם סיפורם ובסוף מסע כזה, מספיקה סצינה קטנה, אפילו לא דרמטית מדי, כדי להביא אותנו לקתרזיס. אז לאיזה סוג שייך "האסונות של נינה"?
אך אולי לפני שאנחנו מגיעים לסוף, עדיף לגשת להתחלה.

נדב (אביב אלקבץ) הוא נער צעיר שעל משפחתו עוברות תמורות רבות. הוא כותב עליהן ביומנו ואנו "מציצים" ליומן זה במהלך הסרט. נדב מספר על הדברים מנקודת מבט קצת מעוותת של ילד מתבגר, אבל הבימאי (שבי גביזון) מאפשר לנו מבט קצת יותר רחב. בסרט נדב יערוך לנו היכרות עם: אמנון (שמיל בן ארי), אביו המוצלח שחזר בתשובה; אלונה (ענת ווקסמן), אימו, שדואגת לכולם; נינה (איילת זורר), דודתו בה הוא מאוהב; חיימון (יורם חטב), בעלה של נינה; מנחם (דב נבון), חברו המבוגר אך הלא ממש בוגר; ועם אבינועם (אלון אבוטבול), שממש בטעות מוצא את עצמו בחולייה צבאית המודיעה למשפחות על הרוגים.

אין הרבה טעם להגיש לכם תקציר של העלילה, תקציר לא יתן לכם מושג אמיתי לגבי הסרט. הסיפור, כפי שהוא מוצג בסרט, משתמש ב"כלים" שיש רק בקולנוע ולכן אין דרך טובה לתאר אותו מלבד, אולי, להגיש לכם את התסריט. לדוגמא, הסרט מתחיל באקספוזיציה ארוכה אותה מאוד אהבתי. נדב מתחיל לספר לנו את הסיפור, אבל הוא לא עושה זאת בדיוק מההתחלה ולא שומר על סדר כרונולוגי. על המסך מופיעות תמונות והתרחשויות, שמקפצות עם סיפורו של נדב בין הזמנים, כאשר לפעמים הן לא תואמות את הזמן של הסיפור ובעצם קצת מטעות אותנו. כמו שאפשר להבין, דבר כזה אי אפשר להעביר ע"י תקציר עלילה (ולדעתי תקציר כזה רק יפגום בהנאתכם מהסרט).

אהבתי את האקספוזיציה בין השאר בשל הצילום המשובח של דוד גורפינקל והעריכה המצויינת של טלי הלטר-שנקר (אני בהחלט מבין מדוע הם מועמדים לפרסי האקדמיה). ואם כבר התחלתי לדבר על הצוות שעשה את הסרט, מין הראוי להזכיר את יוצרו - שבי גביזון, שכתב ביים והפיק (בשיתוף עם ענת אסולין) את הסרט. אהבתי גם את סרטיו הקודמים, "שורו" ו"חולה אהבה בשיכון ג'", ואני רואה קו שמקשר ביניהם. כולם מאוד ישראליים אך על גבול הלא מציאותיים, בכולם יש אנסמבל שחקנים גדול המתחייב בשל כמות הדמויות הרבה, ובכולם יש קטעים הזויים שמורכבים מתמהיל קומי ודרמטי. ובהקשר לאותם קטעים הזויים-מצחיקים, כנראה שבגללם הסרט משווק כקומדיה. לדעתי זו טעות, זו אינה קומדיה ולא מומלץ לצפות בסרט בציפיה ל"סרט צחוקים" (למרות שיש בו הרבה רגעים קומיים מצחיקים).

לסרט הלכתי עם קרן, טליה ויעל, כולנו הסכמנו שהמשחק בסרט טוב, אבל לא היתה בינינו תמימות דעים לגבי כל השחקנים. לרוב הדמויות של דב נבון קצת מעצבנות את יעל ואותי, אך הפעם הוא ממש התאים לדמות של מנחם. קרן, למרות שאינה אוהבת את הדמות המזוהה ביותר עם גילי שושן (יששכר מ"הפוך"), חשבה שהוא שיחק ממש טוב בדקות בהן הופיע על המסך. רובינו הסכמנו שאיילת זורר שיחקה היטב, אבל מכיוון שהיה לה הרבה מאוד זמן מסך, היו גם כמה צרימות (בעיקר בקטעים של צחוק ובכי). טליה חשבה שאביב אלקבץ שיחק את נדב בצורה טובה ומדוייקת וכולנו הסכמנו. עוד שחקנית לגביה היתה תמימות דעים, היא ענת וקסמן. יש סצנה בה אלונה משקרת ואומרת לנינה את הדברים שאחות אמורה להגיד, ענת מגלמת במופלאות מישהי שמנסה לשקר בצורה אמינה, אך לא ממש מצליחה. נהדר.

אני מעריך את זה, שסרט לא מגיש את הרעיונות שבו כשהם כבר "לעוסים", אלא נותן לנו לעבד אותם קצת בעצמנו (כמובן, כל עוד זה לא נעשה סתם בצורה קריפטית כשאין תוכן אמיתי מאחורי זה). ב"אסונות של נינה" קורים הרבה (מאוד) דברים שלא נאמרים במפורש, והיתה לי תחושה שיש הרבה סימליות בכל מיני דמויות, סיטואציות ומשפטים. במהלך הסרט הייתי עסוק יותר בלעקוב אחר הדמויות השונות והסיפור, ואני יודע שלא קלטתי (באופן מודע) הרבה מאותה סמליות.,אך העובדה שזה כך ממש לא מפריעה לי, להיפך, אני יודע שיש לי מה לגלות גם בצפיות הבאות. ובהקשר הזה, אל תוותרו על הליכה לסרט בקולנוע. לפחות בצפייה הראשונה, חשוב לראות אותו באולם שיספק לכם את החוויה המלאה שהסרט יכול להעניק.

קרן, שבהרבה מאוד סרטים משתעממת ומרגישה שהם לא זזים, ציינה את זרימתו החלקה של הסרט (תחושה לה הינו שותפים כולנו). לעומת זאת היא הרגישה שהסרט מתפזר מדי ואינו מספיק מגובש כדי להגיש לנו את המסרים שלו. טליה אהבה את הסרט וציינה את המונולוגים של נדב כאמינים וטובים במיוחד. יעל לא ממש הצליחה להגיע להזדהות והרגישה קצת זרות כלפי הסרט, אבל...

בסוף הסרט יעל התייפחה במושב שלידי. כאשר היא נרגעה היא פנתה אלי וספק שאלה ספק אמרה "לא בכית?" אני לא מאלו שבוכים בסרטים ויעל יודעת את זה, אבל אני כן מאלו שיכולים להרגיש ולהתרגש, ובסופו של הסרט הזה התרגשתי והיתה לחלוחית בעיני. גם קרן וטליה הגיעו לקתרזיס "מהסוג הטוב". אז למרות שלא לכולנו היתה אותה דיעה, אני יודע שהסרט הצליח לגעת בכולנו.
אביב אלקבץ כנדב
איילת זורר ויורם חטב כנינה וחיימון

ג'ינה דודינה ודב נבון
ענת ווקסמן ואלון אבוטבול כאלונה ואבינועם
גילי שושן עם אביב אלקבץ
איילת זורר כנינה

ללכת


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של אורן
4.5 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
קרן טליה יעל
3 4 3.5
דרוג משותף גולשים [221 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


To Ninas Tragedies Official WebSite
לאתר "האסונות של נינה" בוואלה