אמריקן פאי: החתונה
נכתב ע"י אורן איזמירלי בתאריך 15/9/2003
מי שהולך לראות את "אמריקן פאי: החתונה", אמור לדעת למה לצפות. גם מי שלא הולך לסרט הזה, אמור לדעת למה לצפות (וסביר להניח שבגלל זה הוא לא הולך...). איך זה שכולם אמורים לדעת למה לצפות? קודם כל, מדובר בסרט המשך (בעצם המשך של המשך - השלישי בסידרה), אז אם צפיתם בראשון ו/או בשני, לא יהיו לכם שום הפתעות. שנית, "אמריקו פאי" היא למעשה מקבילה אמריקאית לסדרת "אסקימו לימון" הישראלית, ומכיוון שבשנים האחרונות ערוץ 2 מצא לנכון להלעיט אותנו בשידורים חוזרים (שוב ושוב) של הסידרה הנ"ל, ה"חומר" מוכר לכל. שלישית, אם ראיתם את הטריילר, יהיה לכם מושג די טוב לגבי המתרחש בסרט, כולל סצינות מפתח (תופעה, שלצערי, אינה יחודית רק לטריילר הזה).

בעקבות מה שנכתב בפסקה הקודמת ובעקבות הדעה שעלולה להיות לכם על הסרט, אתם עשויים לשאול אותי בשלב זה: "אז למה הלכת לסרט?". אז יש לי תירוץ ויש לי הסבר - התרוץ: זה לא היה רעיון שלי! אתמול בצהריים התקשר אלי רד פיש ובקש שאלך איתו לסרט ומכיוון וזו הפעם האחרונה שאוכל ללכת לסרט בשעות הצהריים (בשל עבודה חדשה) נעתרתי לבקשה. ההסבר: כל עוד אתה לא מצפה ליותר מידי, גם מסרטים "ירודים" יחסית אפשר להינות ואם אתה צופה בסרט בחברה טובה, אז על אחת כמה וכמה. "אז מה הסיפור של רד?" תשאלו, לרד יש את התירוץ האולטימטיבי - שילמו לו בשביל זה...

לפני שאני ממשיך להשמיץ את הסרט, עדיף שאספר קצת על העלילה. בסרטים הקודמים הכרנו את ג'ים ואת חבריו - חבורת נערים מתבגרים שקיום יחסי מין עומד בראש מעייניהם. ג'ים, שהיה הדמות המרכזית בסרטים, הוא קצת "לוזר" (כמו פרס, רק במישורים אחרים) והבחורה היחידה איתה שכב היא מישל, נגנית החליל ה"יורמית". בסוף הסרט השני ג'ים ומישל נהיים חברים ובתחילת הסרט הנוכחי הם מחליטים להתחתן. ההכנות לחתונה הן הציר המרכזי של הסרט - השימלה, הפרחים, מסיבת הרווקים וכמובן המפגש עם משפחת הכלה (מוקש רציני בשביל רד, שהסרט "פגוש את ההורים" היה בשבילו סבל בל-יתואר).

לא כל הצוות של הסרטים הקודמים מופיע, למעשה רק כמחצית מהם חזרו. אין לא את אוז (שהיה דמות ראשית), לא את הת'ר (מינה סוברי "מאמריקן ביוטי") ואין את האטרקציה - נדיה (שנון אליזבט). גם בין אלו שחזרו, יש כאלה שלחזרתם אין שום הצדקה, כמו קווין שמשמש כעציץ לאורך כל הסרט. לעומת כל אלה יש עיבוי רציני לתפקידו של סטיפלר, אולי בגלל שהשחקן שמגלם אותו (שון וויליאם סקוט) נהיה כוכב בסרטים אחרים. גם "אבא של ג'ים" (יוג'ין לוי) בין החוזרים, ובעיניי הוא "התגלית" הגדולה ביותר מבין שחקני סדרת אמריקן פאי. עוד מככבות בסרט הזה, שחקנית עם שם של נערת פלייבוי (ינואר ג'ונס) ונערת פלייבוי אמיתית (ניקי שילר זירינג), אבל אל תצפו מהן ליותר מדי...

לדעתי, כשמבקרים סרט, צריך להתייחס גם לקהל היעד אליו כוון הסרט. אז מי קהל היעד של "חתונה אמריקאית"? בני נוער. אילו בני נוער? כאלו שההורמונים משבשים את דעתם. אז בהתייחס לקהל היעד הנ"ל, האם הסרט טוב? לא! הסרט הראשון בו הגיבורים היו בתיכון התאים להם מאוד, היה בו הומור שנגע ישירות בשכבת הגיל וקהל היעד יכל להזדהות עם המתרחש והדמויות. בסרט השני הגיבורים גדלו קצת והגיעו לקולג' - התרחקות מסויימת מקהל היעד, אבל עדיין בתחום. בסרט הנוכחי הדמויות כבר אחרי שלב הקולג' והגיבור עומד להתחתן. חתונה וההכנות לקראתה, הינן משהו רחוק מאוד מעולמם של קהל היעד ובאופן טבעי, יהיה להם הרבה יותר קשה להזדהות עם הנושאים האלה.

ההומור בסרט מנסה ללכת (בדיוק) לפי התבנית של קודמיו והרבה פעמים הוא מופרך מעבר לרגיל, רק כדי להתאים (לדוגמא: גם הפעם סטיפלר בא במגע קרוב עם הפרשות גוף, אבל הפעם הוא עושה זואת במודע ובצורה אמינה עוד פחות מבעבר). הרושם שנוצר אצלי היה, שכמות ההומור היתה קטנה יחסית למצופה, אבל אולי זה בגלל אורכו של הסרט. 102 דקות אינן יותר מדי לסרט רגיל, אבל הן היו קצת יותר מדי לסרט הזה. לדעתי, שעה וחצי (90 דקות) צריך להיות הגבול העליון לסרטים מהסגנון הזה. שלא תבינו לא נכון, יש בסרט קטעים מצחיקים, אבל לא משהו שיצדיק הליכה מיוחדת לקולנוע (ואפילו לא השכרת הסרט בוידאו/DVD). אם אתם בגיל המתאים ואם במקרה יוצא לכם לראות אותו בטלוויזה, אז אפשר, אחרת, עדיף לחפש סרט אחר.

לא ללכת


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של אורן
2.5 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
רד פיש 2
דרוג משותף גולשים [179 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


To American Wedding Official WebSite
To American Wedding Official WebSite