דרכים צדדיות
נכתב ע"י יעל סיון בתאריך 14/2/2005

הלכתי ל"דרכים צדדיות" (Sideways) כשאני במצב נפשי מעט מעורער וזאת בעקבות עקירת שן אימתנית (העקירה, לא השן) - עקירה ממנה אני עדיין מחלימה. בילוי חביב ומרענן כמו צפייה בסרט נראה כדבר נבון לעשות להקלה על הכאבים. ואכן, במהלך הסרט הצלחתי לשכוח מהתחושה הגופנית הירודה, ורק על כך אני מעניקה לסרט כוכב שלם! הידד.

"דרכים צדדיות" מספר על מיילס וג'ק, שני חברים בשנות ה-40 לחייהם, היוצאים לשבוע בילוי במחוזות היין של קליפורניה, שיהווה חופשה אחרונה לפני החתונה של ג'ק. מיילס הוא סופר (שעדיין לא הצליח לפרסם את סיפרו), מומחה ליין ואנין טעם באופן כללי, גרוש ומלנכולי. ג'ק הוא שחקן (בעיקר בפרסומות), אנין כמו המבורגר של מקדונלס, המחפש ריגושים רומנטיים ומיניים טרם חתונתו. חיכוכים ראשונים מתחילים להתגלות בין השניים, כאשר ג'ק מנסה לדחוף את מיילס ליצור קשר עם מיה, מלצרית מקומית אותה מכיר מיילס מביקורים קודמים באזור, וכאשר ג'ק בעצמו מתחיל לנהל רומן עם סטפני, מוזגת יינות מיקב סמוך. מיילס לא מרגיש בנח עם כל המצב - הן בשל הבגידה ההולכת ומתקדמת של ג'ק, והן בשל המקום חסר הביטחון בו הוא מצוי בקשר לחייו בכלל וליחסיו עם נשים בפרט. הוא היה מעדיף שהם ימשיכו בבילוי השקט והסולידי שהוא תכנן להם - לסייר בין יקבים ולשחק גולף.

הערה חשובה: על מנת לכתוב ביקורת סבירה על הסרט, אני אהיה חייבת לתאר את גם את סוף הסרט. אם אתם מרגישים שזה יפגום בהנאה שלכם מהסרט (וזה בהחלט עלול), אני ממליצה לכם לקרוא את הביקורת רק לאחר הצפייה. מבחינתי, הפעם, פשוט אין דרך אחרת לבקר את הסרט.

הסרט מצא חן בעיני מההתחלה - הצילומים, המוסיקה, המשחק, ובאופן כללי כל ההתנהלות שלו העידה על בימוי רגיש מאד. הבמאי מצליח לקרב אותנו למיילס, כך שאפשר להזדהות איתו, ולראות איך הוא חווה את העולם. הומור קל, דיבורי יין, אינטראקציות מתוסרטות היטב ומוסיקת ג'אז שמלווה את הסרט, הכניסו אותי תוך מספר דקות לאיזה מין מצב של רגיעה. התמסרתי לסרט וחיכיתי לבאות, והבאות החלו להופיע... נקודת עניין משמעותית ראשונה התגלתה כאשר הסתבר שמיה, המלצרית שמיילס מחבב, הינה לא סתם אשה יפה - היא גם אשה חכמה, רגישה, מורכבת. לרגע נראה שמיילס היה יכול באמת להתאהב בה. ג'ק שמנסה לדאוג לזיונים לו ולמיילס (אך בעיקר לו עצמו) מארגן להם יציאה ברביעייה יחד עם מיה וסטפני (שהן, מסתבר, גם חברות). באותו ערב מיילס ומיה מתחילים להתקרב. זה מרגש, זה מעניין, זה מסוכן, וזה מסקרן...

אך כמו שהסרט מתחיל את הרומן ביניהם, הוא גם קוטע אותו בתירוץ עלוב. ג'ק מסתבך בשקרים מול סטפני, איתה החל מנהל רומן, ומיה ששומעת על כך כועסת מפנה עורף למיילס. מכאן ואילך, הסרט מתרחק יותר ויותר מהפוטנציאל שיש לו - הוא לא מספק תמונה מורכבת ומרגשת של אדם שמצד אחד כמהה לקשר, אך מצד שני מתקשה להיות במערכת יחסים. הסרט מותיר אותנו סקרנים להבין ולראות: מה קורה שם? מה קורה בתוך הרומן ביניהם? למה מיילס כל כך פגוע? למה מיה כל כך מתרגשת ממיילס? אך השאלות האלה לא מקבלות תשובה מספקת בסרט, במקום זאת, הסרט ממשיך להיות הומוריסטי (זה נחמד) לתאר מצבים מגוחכים בהם מיילס נאלץ להציל את ג'ק מאסונות שקשורים לבגידות שלו (אין ספק - גם זה נחמד) ו... זהו.

הלכתי לסרט עם קרן, רונן, ברק ואורן. בהפסקה הודעתי לכולם שאני מאד אוהבת את הסרט. זאת היתה מחווה שמטרתה היתה לעזור להם להנות. הסבר: חשדתי שחבריי נהנים פחות ממני, וזכרתי שלפעמים קורה לי שאני לא הכי מתרשמת מסרט, אך אם בהפסקה אני מקבלת זוית הסתכלות חדשה עליו, זה הופך את החלק השני של הצפייה למוצלח יותר. כמובן, שלעיתים גם ההיפך קורה - כלומר סרט אהוב נהרס על ידי קטילות של חברים בהפסקה... ולכן הפעם הצהרתי שאני מאד אוהבת את הסרט, ושאם הם לא, אז אני בכלל לא רוצה לשמוע! אבל למרות שהם לא אמרו כלום זה היה די ברור: הם לא. באותו זמן זה נראה לי מוזר. אבל אחרי שהסרט הסתיים וכל האויר יצא מהבלון, היה עלי להודות שלמרות שראיתי סרט מהנה ברובו, רגיש, חכם, משוחק היטב, ומבויים נפלא - לא היה בו כמעט כלום פרט לפספוס. הסרט מבוסס על ספר, כך שאולי כאן מצוייה הבעייה, אבל מבחינתי, בתור מי שהלכה לקולנוע לראות סרט - זה לא ממש משנה. פספוס נשאר פספוס.

סצינת הסיום של הסרט מראה את ג'ק נוקש על הדלת של הדירה של מיה, אחרי תקופה ארוכה של נתק ביניהם. הסוף הזה היה סימבולי בעיני למה שהסרט עושה: הוא מביא אותנו עד הדלת, עד המקום המהסס של הנקישה, אך לא מכניס אותנו פנימה. המצב הזה מעורר בי התלבטות עמוקה איך לדרג את הסרט. האם לתת לו 4.5 כוכבים, בשל היותו מצויין כל כך עד האמצע, או שאולי לציין אותו ב-2 כוכבים כדי לסמל את האכזבה שלי מכך שהסרט פשוט לא התקדם לשום מקום באמת מעניין? ומשום שצריך לבחור מספר, שוב אעשה קווצ' למספרים הכל כך שונים הללו, ונקבל שוב את ה-3.5 המשעמם. ללכת? לא ללכת? אפשר ללכת. אבל אל תצפו לגדולות.

ללכת... אולי


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של יעל
3.5 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
ברק רונן קרן אורן
2.5 3.5 3.5 3
דרוג משותף גולשים [64 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


To Sideways Official WebSite
To Sideways Official WebSite