סוף העולם שמאלה
נכתב ע"י יעל סיון בתאריך 20/8/2004

קרוטיקה דסיי ורובי פורת שובל
נדב אבוקסיס וישראל קטורזה
נטע גרטי כניקול
אור אטיקה והבימאי אבי נשר
פרמיט סטי ולירז צ'רכי
נתי רביץ ונטע גרטי
מריאנו אידלמן, נדב אבוקסיס וישראל קטורזה
רותם אבוהב, רובי פורת שובל, נטע גרטי ואור אטיקה
נטע גרטי ולירז צ'רכי
הודי מרוקאי ותל אביבי הלכו ביחד במדבר...

סוף העולם שמאלה, סרטו החדש והמאובק של אבי נשר, מתרחש כולו בעיירה שכוחת אל בנגב, בישראל של סוף שנות ה-60'. משפחה של עולים חדשים מהודו, נשלחת ליישב עיירה קטנטנה בדרום. בני הזוג ההודים (הרואים עצמם חלק מהתרבות הבריטית) מאד מאוכזבים להגיע למקום כל כך לא תרבותי, עם אוכלוסיה "ברברית" ואלימה. דווקא שרה, ביתם הבכורה, מוצאת עניין במתרחש סביבה, ובמיוחד בנערה אחת, בשם ניקול. ניקול היא מרוקאית, ממשפחה מרוקאית גאה. במה המשפחה גאה? בתרבות הצרפתית ממנה באו, כמובן. למרות היחס העוין של משפחתה לשכנים החדשים בבניין ממול, ניקול דווקא נמשכת ליצור איתם קשר ובמיוחד עם שרה.

החיים בעיירה הינם קשים, מנותקים מהווי תרבותי ומכל זוהר, כאשר העבודה היחידה שיש היא במפעל לבקבוקי זכוכית. בנוסף, המפגש בין התרבות המרוקאית-צרפתית, להודית-בריטית לא עובר חלק. ההודים תופסים את המרוקאים כברברים, ואילו המרוקאים סולדים מהגינונים של ההודים. אוכל הודי, מול אוכל מרוקאי, כדורגל מול קריקט... הדבר היחיד שנראה שמצליח לחצות את הגבולות העדתיים הוא התשוקה...

ניקול היא נערה עם הרבה רצונות, כמיהות, תשוקות. המורה החדש, שהגיע מתל אביב, מוצא חן בעיניה, והיא מנסה למשוך את תשומת ליבו. במקביל, סימון (מרוקאית), אלמנה צעירה הגרה בדירה מעל ומהווה מודל ודמות להערצה עבור הנערה, מתחילה עם רוג'ר, אביה של שרה, שמוצא עצמו נמשך אליה בעוז. מול כזאת פאם פטאל, כמעט שום גבר לא יכול להשאר אדיש. התשוקה מלווה את כל הסרט – יש את משה שכל פעם שרואה את ניקול מאד "שמח לראות אותה" (ולמגינת ליבו זה ניכר עליו), וגם בין שרה לבין ניקול, שמפתחות יחסי חברות קרובים, לא נפקד מקומה של התרגשות ותשוקת נעורים לסבית משהו.

כנראה שבאמת הדבר היחיד שיכול להפוך את החיים בעיירה הנטושה והמשעממת הזאת לקצת יותר מסעירים היא התשוקה. ואולי העובדה שמדובר בסוף שנות ה-60', כשהמהפכה המינית מגיעה גם לקצוות ישראל (באיחור משהו), תורמת לאוירה של הסרט. אחרי הכל, אל תשכחו שהבמאי, אבי נשר, הוא זה שעשה את "הלהקה" ואת "דיזנגוף 99" ככה שהוא מכיר את התקופה ויודע במה מדובר.

הלכתי לסרט עם אורן אחרי המון המון זמן שלא ראיתי סרט בקולנוע. בהתחלה הסרט נראה מבטיח למדי. קודם כל השחקניות מצאו חן בעיני. גם שרה אותה מגלמת לירז צ'רכי, וגם ניקול אותה מגלמת נטע גרטי. שתיהן מיוחדות, יפות, ולפחות בסרט סיגלו לעצמן מבטאים משעשעים. העובדה שהסרט דובר בתערובת של שפות – אנגלית, צרפתית, עברית ומרוקאית ושחלק מהשחקנים הינם הודיים אמיתיים, וצרפתים אמיתיים, תרמה לאיזו תחושה אותנטית ולא רגילה. משהו כיף ולא צפוי. אבל, ככל שהסרט התקדם, סיפורי האהבה וההתבגרות, נראו לי שטחיים יותר ויותר. הפוטנציאל שהחלק הראשון של הסרט יצר, לא התממש בחלקו השני, וההתמודדות עם נושאים כמו זוגיות, אהבה, מיניות, התבגרות, ויחסים בין הורים לילדים לא העמיקה, ובסוף הסרט כבר ממש נפל לתהומות הקיטש. הדרמה הרגישה והמבטיחה הפכה לדרמה מבולבלת ועמוסה, שמתרחקת מהאופן שבו אנשים באמת פועלים ומרגישים. על רקע השטחה זו בולטת גם התייחסות סטריאוטיפית לנושא המוצא העדתי.

היו כמה רגעים שחשתי שיש משהו גס בסרט. לדוגמה, יש קטע שבו האשה ההודית הולכת למרוקאית מהעיירה כדי להטיל כישוף נגד סימון, שכזכור מפגינה עניין רב בבעלה. היא נדרשת לעשות פיפי אל תוך סיר, בזמן שה"מכשפה" ובתה צופות בה. מספר הפעמים שהמילה "פיפי" נאמרה באותה סצינה היה מוגזם לחלוטין, ולי נראה כאילו נועד רק כדי לסחוט צחוק מהצופים (למרות שלא היה שום דבר באמת מצחיק בסצינה) .

חלק שעדיין לא הזכרתי הוא משחק הקריקט, שאמור להוות איזה מין שיא בסרט. ההודים שהביאו איתם לארץ את מורשת הקריקט, אמורים לשחק נגד קבוצה בריטית של שחקנים אמיתיים, שנשלחת לקיים משחק ידידות בספר הישראלי. סביב ההכנות לאירוע, ההודים והמרוקאים מצליחים קצת להתאחד ואפילו לשחק ביחד. אך המשחק, שאמור להוות לפי מערכת השיווק של הסרט איזו נקודת שיא, לא באמת תפס מקום חשוב במיוחד בסרט. בעיני הוא היה מיותר לגמרי.

באופן כללי מדובר בסרט פשוט, צבעוני (למרות המדבר), לעיתים מצחיק ולעיתים מרגש. זה סרט שאפשר למצוא בו הנאה. אך אני לא מצאתי בו עומק רב, ובסופו של דבר יצאתי בתחושה שמדובר בסרט לא טוב.

אחרי הסרט: "אני על גחלים הולך רק במקדונלד'ס!" אמר אורן ומיהר לקנות לו את המוצר החדש מבית הדוד משה. אמנם נראה די טעים, על גבול המזין אפילו, אבל לכו תדעו אם אחרי שאורן יראה את הסרט supersize me הרגלי התזונה שלו לא ישתנו...


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של יעל
3 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
אורן 3.5
דרוג משותף גולשים [989 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


To Turn Left at the End of the World Official WebSite
לאתר סוף העולם שמאלה