אבודים בטוקיו
נכתב ע"י יעל סיון בתאריך 14/1/2004

Sofia Coppola and Bill Murray
Bill Murray as Bob Harris
Scarlett Johansson as Charlotte
Charlotte and Bob

Bill Murray as Bob Harris
Charlotte and Bob
"אבודים בטוקיו" (במקור lost in translation, ובתרגום חופשי "נאבד בתרגום") הינו הסרט החדש של סופיה קופולה, שכבר ביימה סרט אחד שנקרא "חמש ילדות יפות" (במקור The virgin suicides, ובתרגום חופשי "ההתאבדויות הבתוליות"). מעבר לכך שהמתרגמים כנראה אוהבים להתעלל בשמות הסרטים של סופיה, נראה כי שני הסרטים נעשו בעדינות ובצלילות. העדינות באה לידי ביטוי בטיפול אוהב בדמויות, בהומור לא בוטה, בצילום נקי ונעים, וכל זאת בסופו של דבר מתרגם לעדינות ביחס לקהל. אך לא רק עדינות יש בסרטים אלא גם צלילות שמציירת תמונה בהירה ומעוררת רגשות בהירים (גם אם כואבים). דבר אחר הוא מוטיב האבידות, שמאד ברור ב"חמש ילדות יפות" וממשיך גם ב"אבודים בטוקיו"... הדמויות קצת (או הרבה) אבודות בתוך החיים שלהם, בתוך העולם, בתוך תרבות ומוסכמות. אבל ההבדל הגדול בין הסרטים הוא ש"אבודים בטוקיו" הוא כבר יצירה הרבה יותר שלמה, ולטעמי גם בעלת קול הרבה יותר ברור.

הלכתי לסרט ביום שבת בערב יחד עם רם, לכבוד יום הולדתו ה-אני לא אחשוף כמה (אבל מזל טוב!). למרות תנאי הצפייה הקשים באולם הזעיר של פנורמה, שהמסך בו הוא בערך בגודל של שלושה מסכי טלוויזיה קטנים ולמרות הצפיפות וההמוניות של ההקרנה, שום דבר לא הצליח להפריע לי להנות מהסרט. ממש שום כלום.

"אבודים בטוקיו" מספר על בוב האריס, שחקן קולנוע בשנות החמישים לחייו אשר ימי תהילתו ככל הנראה כבר החלו חולפים - אך לא ביפן. הוא מגיע לטוקיו לצורך צילומי פרסומת לוויסקי יפני (כמה טוב זה יכול להיות?) וטוקיו נראית לו כמקום זר מוזר והמקומיים כגזע בלתי ניתן להבנה. הוא מעביר את הזמן בחוסר שינה ובשתיית וויסקי בבאר של המלון. באותו מלון ממש מתאכסן גם זוג צעיר - צלם אופנה עסוק ואשתו - שרלוט, שמנסה להעביר את הזמן כמיטב יכולתה, בזמן שבעלה עובד ונוסע. היא גוזרת גזירי נייר, משוטטת בטוקיו ומאזינה לתקליטור הדרכה שאמור לעזור לה למצוא את הייעוד הפנימי. היא ובוב מבחינים זה בזו ומתחילים לשוחח. הקירבה שנוצרת ביניהם מצליחה להפוך את הסיטואציה שקודם היתה לא מהנה עד איומה, לחוויה אחרת לגמרי - מלהיבה, מצחיקה ומחממת את הלב. אבל הקירבה גם מענה. הבדידות נראית חסרת תשובה. כשאהבה מתעוררת זה גם כואב. ואם זה נשמע לכן נורא דרמטי תדעו שהכל נעשה בלי הגזמה. בעדינות שחודרת כל כך עמוק ללב... לפחות לשלי.

בין כל הרגשות שמתעוררים אצל הדמויות, ואצל הצופים, הסרט מציג את יפן ואת היפנים בצורה הומוריסטית. יש המון קטעים שהקהל וגם אני התגלגלנו מצחוק. למרות שכרגע אני לא בדיוק זוכרת למה... אה, בעצם נזכרתי! יש קטע בו בוב עולה על מכונת הליכה בחדר כושר והמכונה פשוט משתגעת לו... או שצוחקים שוב ושוב על כך שהיפנים מחליפים ר' ב-ל'. מין הומור "נמוך" כזה, אבל למרות שבעקרון אני מתעבת הומור נמוך, זה היה פשוט נורא מצחיק. הקהל שהיה מורכב בעיקר מקשישים וגמלאים החל להשתעל וכמעט להחנק מרב צחוק בכמה קטעים. וזה היה דבר שמאד הצחיק (סוף סוף) את רם...

איכות המשחק של ביל מוריי ושל סקרלט יוהנסון המדהימה ומעוררת האהבה (אצלי לפחות) מצליחה לרומם את הסרט מעל לתסריט, שאף הוא היה בעיני מצויין. למרות שאין הרבה התרחשויות בסרט הוא היה עבורי מרתק. יש סרטים עם עלילות של "בחוץ" (רצח, שודדים, מרדפים, טבעת שיש להשמיד) ולפעמים העלילות הן עלילות של "בפנים"... עלילות של הרבה סימני שאלה וצילומי תקריב. עלילות ששואלות איך לחיות? איך לאהוב? איך להתמודד עם קירבה ובדידות? אבל מה שיפה הוא שעלילות הבפנים האלה לא רק מוצגות על המסך, הן ממש מתרחשות אצל הצופה בלב. ומה שרואים על המסך הוא את טוקיו. וטוקיו נראית כמו עיר שגעונית למדי...

יש לי חלום. בבקשה אל תצחקו עלי... החלום שלי הוא ללכת יום אחד לעשות קריוקי. כמובן, יש מקומות בארץ שאפשר ללכת לערבי קריוקי, הצרה היא שהחלום שלי מגיע יחד עם פחד נורא לעמוד בפני ציבור ולשיר, וזאת משום שאני זייפנית איומה ויש לי קול גבוה ומצרצר. לפחות ככה אני חושבת. בכל מקרה, יפן היא ארץ הקריוקי ואתם יודעים מה אוכלים שם? את האוכל שאני הכי אוהבת בעולם - סושי. אז אני חושבת שיום אחד אסע ליפן, אזלול סושי משובח, ויום יום אשיר בקריוקי. בכלל, יש לי חברה יפנית שקוראים לה שיזוקה, יום אחד עוד אסע לבקר אותה, ואטייל ביפן האמיתית, ולא רק ביפן של הסרטים. בינתיים - לכו ל"נאבד בתרגום". זה סרט מקסים.

ללכת


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של יעל
4.5 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
רם 3.5
דרוג משותף גולשים [152 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


To Lost in Translation WebSite
To Lost in Translation Official WebSite