אקס מן: המפלט האחרון
נכתב ע"י קרן בתאריך 4/06/06

את שני הסרטים הקודמים של סדרת אקס-מן לא אהבתי, אז למה בכלל הלכתי תשאלו? הסיבה הינה שג'רי מאד אהב את שני הקודמים והוא באופן כללי חובב סרטי קומיקס ואקשן. את סרטי "האקס מן" הראשונים ביים בריאן סינגר, אך את הסרט השלישי, "אקס מן: המפלט האחרון", ביים ברט רטנר. החלפת הבמאי נבעה מכך שסינגר היה עסוק בלביים את "סופרמן חוזר" (שיוצא או-טו-טו). חילופי הבמאים, עוררו בי תקווה שאולי הסרט השלישי יהיה שונה... ואכן, את הסרט השלישי יותר אהבתי. הבמאי החדש עשה ככל הנראה משהו אחר, שהעניק לסרט השלישי בסדרה גוון שונה.

ב"אקס מן: המפלט האחרון" מתבשרים המוטנטים שיש באפשרות לקבל זריקה שתהפוך אותם לאנשים נורמליים, זריקה שתאפשר להם לוותר על הכוחות המיוחדים שלהם ולחיות חיים רגילים. הממשלה מנסה לעודד את המוטנטים לקבל את הזריקה ולא להתנגד ליוזמה, אך רב המוטנטים מתנגדים, ומוחים על עצם ההתייחסות אליהם כאל חולים שזקוקים לריפוי. הם נערכים למאבק, כאשר חלקם דוגלים במאבק קיצוני וחריף, וחלקם במאבק הגיוני יותר ומרוכך. חילוקי הדעות הללו יוצרים מאבקים בינם לבין עצמם ובינם לבין הגורמים האנושיים המאיימים על שלמות זהותם.

אני לא זוכרת באופן מדויק מה לא אהבתי בשני סרטי אקס-מן הקודמים, אבל זכורה לי תחושת ריחוק מהמתרחש בסרט, וכפועל יוצא - שעמום. איבדתי את קו העלילה של הסרטים או שהסרטים היו אלה שאיבדו אותי, ובנוסף האקשן היה במינון מוגזם עבורי, ופשוט חיכיתי שה"חוויה" תיגמר. הסרט השלישי אינו מציג מהפך דרמטי, אבל מבחינתי הוא היה הרבה יותר מוצלח. השיפור התבטא בכך שבתחילת הסרט הבמאי הקדיש כמה דקות ליצירת רקע ראוי לסיפור, שמעניק לצופים אפשרות להכיר את הדמויות. מוטנטים חדשים זכו לזמן מסך שמאפשר להתוודע אליהם (מאד אהבתי את המוטנט עם כנפי הציפור הגדולות והלבנות שמראים כילד ואח"כ כמבוגר). הפתיח הזה נתן לי הזדמנות להיאחז בפרטים שיהיו חשובים בהמשך, ובגלל שנותרתי יותר מעורבת, הצלחתי גם להזדהות עם הדמויות.

הסרט אולי יותר מזמין ומבוים באופן קצת יותר מסודר ומהנה מקודמיו, אבל עדיין הרגשתי שהסרט לא מדבר בשפה שלי. אולי זו אותה השפה שבה מדברים משחקי המחשב מהסוג של אקשן ומכות, שפה שגם אותה אני לא ממש דוברת? התחלתי לשאול את עצמי שאלות: האם מותר לי בכלל לכתוב ביקורת לסרט שאת "שפתו" אני לא דוברת? זה כמו שאתן ביקורת על משחק מחשב או על ספר קומיקס שעוסק בגיבורי על בנאליים (בעיני). הרי יש כל כך הרבה אנשים שהסרטים והספרים הללו כן גורמים להם להנאה, והם אינם זקוקים לאותו מימד נוסף שלי היה חסר בסרט. אין לי ממש תשובות לשאלות האלו. מלבד התקווה שכן אפשר לשאוף לשלב בין "הנאה נטו" של אקשן, לבין שפה קולנועית יותר משובחת. אך כעת עולה אצלי שאלה נוספת: האם הדיבור בשפה יותר "משובחת" לא יבריח את אוהדי הסרטים בשפת "האקשן-קומיקס"? זכור לי שהניסיון של הבימאי אנג לי לעבד את הקומיקס "הענק" לסרט באופן יותר מעניין ומקורי, גרם להרבה מחובבי הז'אנר להתאכזב ולחשוב שהוא היה ביזארי ופסיכולוגי מדי...

כרגע אני בוחרת להתרכז בחוויה האישית שלי, ולנסות לחשוב מה היה הופך את "אקס מן" השלישי לסרט טוב יותר עבורי. הדבר הראשון שעולה אצלי הוא שהייתי רוצה שהמסר של הסרט, לפיו אין רע בלהיות שונה מהכלל ואין לחשוש ולנדות את השונים, יוצג בצורה יותר מחודדת ומעמיקה, ולא במעין "דרך אגב". הייתי רוצה שהסרט יכלול הסבר פסיכולוגי, אנושי, מדוע בני האדם כל כך נרתעים מהמוטנטים ומדוע הם רואים בהם איום. מה שאני מנסה לעשות עכשיו, זה בעצם לשנות את הסרט כדי שיתאים לטעם שלי... האם זה כמו שחובב סרטי קומיקס ירצה להוסיף קצת אקשן ומכות לסרט כמו "מלאכים בשמי ברלין", ולהוריד משם את הדיבורים הפסיכולוגיים? האם אין "איכות" שצופים באשר הם יכולים לחוש, והכל הוא רק שאלה של טעם?

ג'רי חשב שהסרט שאקס-מן 3 היה דווקא פחות טוב מקודמיו (הפוך ממני - אולי עוד הוכחה לטאצ' השונה של רטנר). הוא לא הצליח לשים את האצבע על מה זה היה בדיוק, אבל כנראה שזה היה קשור לכך שהסרט היה בעיניו דחוס מדי. למרות זאת, ג'רי נהנה ואהב את הסרט. לעומתו ולמרות שבהחלט יש בסרט רגעים מהנים, קטעי אקשן יפים ומקוריים, התחלה מעניינת ומבנה טוב - הסרט לא דיבר אלי, לא החזיק אותי במתח ועורר בי רק מעט עניין או רגש. כנראה ש"השפה" הזאת בכל זאת אינה השפה שלי.

לדוברי השפה


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של קרן
3 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
ג'רי 4
דרוג משותף גולשים [56 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


X-Men: The Last Stand movie poster
To X-Men: The Last Stand official website