2002
נכתב ע"י אורן בתאריך 28/3/2003

כמו בשנה שעברה, גם השנה אנחנו "תופסים טרמפ" על טקס האוסקר כדי לסכם את השנה שעברה מבחינה קולנועית. את הסיכום נעשה משלושה כיוונים: סקירת טקס האוסקר והזוכים בו אל מול בחירת הגולשים שלנו, הסרטים הקופתיים ביותר שיצאו ב-2002 ולבסוף הסיכומים של יעל, קרן וכוכבים נוספים.











טקס האוסקר ה-75
גם השנה ראיתי את טקס האוסקר, כן ממש את כולו. אומנם מהשטיח האדום נשאר רק שטיחון, ולא היתה כניסה גרנדיוזית של מנחה הטקס (סטיב מרטין) וגם לא מופע אומנותי מרהיב, אך מצד שני הטקס בכלל והנאומים בפרט היו יותר קצרים ולכן הרבה פחות משעממים. אם בשנה שעברה יעל היתה צריכה להתעורר מנימנום קל כדי לראות את האלי ברי נחנקת ומייבבת בעקבות זכייתה המפתיעה, אני הייתי ערני לחלוטין כשראיתי את האלי ברי נחנקת מנשיקת הפתע שהנחית עליה אדריין ברודי בעקבות זכייתו המפתיעה.

טקס האוסקר ה-75 של האקדמיה האמריקנית לקולנוע, הוכיח שאינו משחק מכור ושהוא עדיין יכול להפתיע. למרות שלפני הטקס, היה די ברור ש"שיקאגו" יזכה בפרס הסרט הטוב ביותר, ככול שהתקדמה חלוקת הפרסים, נוצרה הרגשה שהסיכויים של "הפסנתרן" לזכות גדולים יותר. בסופו של דבר, "שיקאגו" אכן זכה בשישה פרסים, כולל פרס הסרט הטוב ביותר ופרס שחקנית המישנה לקטרין ז'טה-ג'ונס (שלא ילדה במהלך הטקס, אבל לא היתה רחוקה מכך). זו הפעם הראשונה בה זוכה סרט מוזיקלי בפרס הסרט הטוב מאז "אוליבר" מ-1968.

עוד לפני הטקס, הצענו לגולשים "להיות" חברי אקדמיה ולבחור את הזוכים שלהם מבין המועמדים ב"משאל האוסקר החלופי" של האתר. כמו חברי האקדמיה, גם הגולשים שלנו לא ראו את כל המועמדים לפני שהצביעו, וגם הם מושפעים מהעבר של המועמדים וגם מה"באז" שיש סביבם. עדיין, הגולשים יודעים מה הם אוהבים ואינם נגועים בשיקולים פוליטיים או מסחריים. וכמו שהיה ברור ש"שיקאגו" יזכה באוסקר ההוא, היה ברור שאצלנו הזוכה יהיה "שר הטבעות: שני הצריחים". הקהל פשוט אוהב את הסרט הזה והוא מעניק לו את הזכייה בכל קטגוריה בה הוא משתתף. אחריו לפי דרוג הגולשים: "שיקאגו", "הפסנתרן", "השעות" ו"כנופיות ניו-יורק" במקום האחרון.

הטקס החל בחלוקת הפרס עבור סרט האנימציה הטוב ביותר, שניתן ל-Spirited Away. בחירה מפתיעה מאוד, למרות שכמעט כולם מסכימים שזהו באמת הסרט הטוב ביותר. מדובר בסרט אנימה (אנימציה יפנית) שלא זכה להצלחה קופתית מיוחדת בארה"ב. בנוסף, הסרט קודם ע"י חברת דיסני, שלה היה מועמד מועדף אחר בקטגוריה (לילו וסטיץ'). הבחירה הזו מסמלת את המסע של האנימה בארה"ב, מז'אנר לא מוערך למרכז המיינסטרים, ולהכרה באפשרות שישנם גם סרטי אנימה איכותיים. בארץ Spirited Away עדיין לא הוקרן ולכן הופתעתי לראות שהוא הצליח להגיע למקום השני עם רבע מקולות המצביעים (כבוד למצביעים). את המקום הראשון כבש "עידן הקרח", היחיד מז'אנר האנימציה התלת-מימדית, ז'אנר המוביל כיום את תעשיית סרטי האנימציה.

אדריאן ברודי, שזכה בפרס השחקן הטוב ביותר עבור משחקו בסרט "הפסנתרן", זכייה שהצליחה להפתיע גם אותו, היה כוכב הטקס. הנאום שלו היה הארוך ביותר (בערב בו הנאומים היו קצרים מכרגיל) וכלל גם את הנשיקה שהוזכרה למעלה. אתם הייתם חד משמעיים ובחרתם בג'ק ניקולסון (40% מקולות המצביעים), שזכה גם במקום ראשון במספר תצלומי התקריב במהלך הטקס. בקטגורית השחקנית הטובה ביותר הייתם תמימי דעים עם חברי האקדמיה והענקתם את הזכייה לניקול קידמן (אחרי שהזכייה נגזלה ממנה בשנה שעברה). בפרס שחקן המשנה זכה כריס קופר עבור "אדפטיישן" ואילו במשאל שלנו זכה כריסטופר ווקן עבור "תפוס אותי אם תוכל". התחרות על פרס שחקנית המשנה היתה הצמודה ביותר במשאל שלנו. קתרין זטה-ג'ונס, שזכתה בטקס האוסקר, הגיעה למקום השלישי, כאשר רק עם קול אחד יותר נמצאת קת'י בייטס במקום השני, ובמקום הראשון בהבדל של שני קולות זכתה ג'וליאן מור.

תמימות דעים מפתיעה יש בין מצביעי המשאל שלנו לבין חברי האקדמיה בקטגוריית הבימאי. רומן פולנסקי (הפסנתרן), שלא נכח בטקס עקב מעמדו המשפטי, זכה בפרס והשאיר את מרטין סקורסזה ואת "כנופיות ניו-יורק" נטולי פרסים. התאמה נוספת בין המשאל לאוסקר יש בקטגורית התסריט המקורי, בה זכה פדרו אלמודובר עבור "דבר אליה" - עדות נוספת לפתיחותה של האקדמיה השנה: זו הפעם הראשונה, שזוכה בפרס התסריט המקורי, הוא סרט בשפה זרה. הפרס עבור הסרט התיעודי הוענק ל"באולינג לקולמביין" של מייקל מור. מי שמכיר את מור, ידע שאפשר לצפות ממנו לנאום שיצא נגד המלחמה בעירק ואכן, מור היה הראשון להזכיר את הנושא והוא גם עשה זו בצורה הבוטה ביותר (ולהבדיל מאחרים, קיבל די הרבה קריאות בוז).

את משאל האוסקר החלופי שלנו, העלנו כדי שתוכלו "לעשות צדק" עם המועמדים, אבל הרבה אי-צדק נעשה עוד קודם, בשלב בחירת המועמדים. לכן במשאל שלנו הייתה קטגורייה מיוחדת: "הסרט שהכי חסר לך בין המועמדים", בה נתנו לכם אפשרות להביע את הערכתכם לסרט שאינו אחד מהמועמדים הראשיים. כאן התנהל קרב צמוד בין שני סרטים, בהתחלה הוביל "דוח מיוחד" של סטיבן שפילברג, סרט שזכה להתעלמות כמעט מוחלטת של האקדמיה למרות היותו סרט מוביל כמעט בכל אחת מקטגוריות הטקס. "דוח מיוחד" זכה בכמעט שליש מקולותיכם, אבל עם קול אחד יותר ניצב הסרט שהוביל לאורך רוב זמן המשאל, הסרט שהיה הכי חסר לכם בקטגורית "הסרט הטוב ביותר": "דבר אליה". מצד אחד "דבר אליה" לא נכנס לקטגוריית הסרט הטוב ביותר בגלל שהוא ספרדי, מצד שני הוא לא נבחר לייצג את ספרד ולכן לא נכנס לקטגורית הסרט הזר. לפחות עכשיו, אלמדובר יכול להתנחם בזכיה במשאל שלנו (ובזכיתו בפרס התסריט המקורי).

רשימת הזוכים במשאל האוסקר החלופי   רשימת הזוכים בטקס האוסקר


10th
8th
6th
4th
2nd
שוברי הקופות
בין עשרת הסרטים הקופתיים ביותר (בעולם) שיצאו ב-2002 יש כמה תופעות פנומנליות. במקום ה-9 נמצאת ההפתעה הקופתית הגדולה ביותר: "החתונה היוונית שלי". הסרט, שעלות ההפקה שלו היתה בסה"כ 5 מליון דולר, יצא לאקרנים בארה"ב באמצע אפריל ושהה בעשירייה השנייה של טבלת הכנסות סוף השבוע במשך 14 שבועות. בשבוע ה-15 הוא החל לטפס במעלה העשירייה הראשונה, וזאת כנגד כל "החוקים" (לרוב סרטים מתקדמים רק כלפי מטה כשהם בעשירייה העליונה). בשבוע ה-20 הוא הגיע למקום השני, שם שהה 4 שבועות ואז החל בירידה איטית, ורק בשבוע ה-33 עזב סופית את רשימת עשרת "שוברי הקופות". כיום הסרט עדיין מציג בקולנועי ארה"ב והוא קרוב לסגור שנה של שהיה על מסכי הקולנוע.

גם "ספיידרמן" קבע כמה תקדימים. במהלך סוף השבוע הראשון ליציאתו הוא הכניס סכום עצום של 114.8 מליון דולר ושבר את השיא של "הארי פוטר ואבן החכמים" (כשההפרש בינהם הוא כמעט 25 מליון!). בסוף השבוע השני שלו, "ספיידרמן" הכניס סכום חסר תקדים של 71.4 מליון דולר, יותר מהכנסות סוף השבוע הראשון של "שר הטבעות: שני הצריחים" (למעשה יש רק 5 סרטים עם הכנסות סוף שבוע ראשון גבוהות יותר). כמו שאפשר להבין, זה היה הסרט שהגיע במהירות הגבוהה ביותר להכנסות של: 100, 200 ו-300 מיליון דולר. למרות כל הנתונים הנ"ל, אנחנו יכולים לראות, של"שני הצריחים" ול"חדר הסודות" היה אורך נשימה גדול יותר ובסופו של דבר הם הצליחו לעקוף את "ספיידרמן".

עשרת הסרטים הקופתיים ביותר בעולם שיצאו ב-2002
(ההכנסות הן במיליוני דולרים [המספרים בסוגריים, מתיחסים לארה"ב בלבד])
מקום [us]שם הסרטהכנסות [us]
10 [17]דו"ח מיוחד353   [132]
9    [5]החתונה היוונית שלי354   [241]
8    [9]עידן הקרח378   [176]
7    [6]סיינס408   [228]
6    [11]למות ביום אחר419   [160]
5    [8]גברים בשחור 2441   [190]
4    [3]מלחמת הכוכבים: מתקפת המשובטים648   [310]
3    [1]ספיידרמן821   [403]
2    [4]הארי פוטר וחדר הסודות865   [261]
1    [2]שר הטבעות: שני הצריחים882   [335]
(הנתונים עובדו מאתר BoxOfficeMojo)

שימו לב שבששת המקומות הראשונים ניצבים סרטים שהם חלק מסידרת סרטים ורובם גם מבוססים על סידרת ספרים/קומיקס. לרביעייה המובילה יש סרטי המשך, שכבר עכשיו נמצאים בשלבים שונים של הפקה, ויש לצפות שהם יככבו ברשימות דומות בשנים הקרובות. רק שני סרטים מהעשירייה מבוססים על תסריט מקורי וזה בהחלט מאפיין את תעשיית הקולנוע בתקופתנו - רוב התקציבים הגדולים הולכים לסרטים המבוססים על משהו קיים, ואם אפשר זו תהיה סידרה (ספרים, קומיקס, טלוויזיה) עם קהל מעריצים גדול (ואם לא אז זה בטח רימייק). כנראה שלא סתם, פרס האוסקר לתסריט מקורי ניתן לתסריטאי "זר"...

9th
7th
5th
3rd
1st

הסיכומים של כוכבי האתר לשנת 2002

אורן

קרן

יעל

דיאנה

רפי ואילנה

ארנן

דותן

צבי


בחזרה לדף הראשי דברו על זה בפורום