2004
נכתב ע"י אורן במרץ 2005

השבוע חולקו פרסי "האוסקר" לשנת 2004 ובאופן מסורתי אנו באתר "תופסים טרמפ" על האירוע ומסכמים את השנה. כרגיל, הסיכום מתחלק לשלושה חלקים: תוצאות משאל האוסקר החלופי שלנו אל מול הזוכים בטקס עצמו, סקירת עשרת שוברי הקופות העולמיים ולסיום, סיכומי השנה האישיים של יעל, קרן וכוכבי האתר.

Host Chris Rock
Clint Eastwood
Natalie Portman
Best Actors: Cate Blanchett, Morgan Freeman, 
Hilary Swank and Jamie Foxx
טקס האוסקר ה-77

טקס האוסקר ה-77 היה הרבה יותר "מהודק" מקודמיו. אומנם "קצר" אינה מלאה מתאימה לתאור טקס הנמשך מעל שלוש שעות, אבל חוץ מהשירים ופרסי מפעל החיים, האירוע עבר די מהר. אומנם לא היו בטקס הפתעות מיוחדות, אבל הוא גם לא היה משחק ידוע מראש. לאורך כל האירוע היתה הרגשה שהקרב בין "הטייס" לבין "מיליון דולר בייבי", הוא תחרות פתוחה ושהפרסים לא נמצאים בכיס של אף אחד. למרות שבסוף היה רק מנצח אחד, נראה שהפרסים חולקו בצורה שווה ואף סרט לא יצא בלי לקבל משהו. יש שירחיקו לכת ואף יגידו שחלוקת הפרסים היתה "צודקת". אנחנו לא סמכנו על חברי האקדמיה ולכן ערכנו את "משאל האוסקר החלופי", בו נתנו לכם "להיות חברי אקדמיה" ולבחור את המועדפים עליכם. כעת נראה מה היו ההבדלים בין הבחירות שלנו לשלהם.

למרות שכל חמשת המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר הוקרנו בארץ עוד לפני הטקס עצמו, רוב האנשים לא הספיקו לראות ולהתרשם מחלקם ("מיליון דולר ביבי" ו"דרכים צדדיות" במיוחד). למרות זאת לא הייתי תולה את הבחירה שלכם בנתון זה. בהוליווד הקרב היה בין "הטייס" לבין "מיליון דולר בייבי", כשהאחרון ניצח בגדול. אצלנו לא ממש היתה תחרות... אומנם גם אתם הערכתם את "מיליון דולר בייבי" והענקתם לו את המקום השני עם 25% מקולותיכם, אך מההתחלה היה מוביל ברור אחד - "למצוא את ארץ לעולם-לא" שזכה ב-37% מקולותיכם ובמקום הראשון. בקטגורית הבימאי הקרב הוכרע ממש בהצבעה האחרונה - לאורך כל הדרך מרטין סקורסזה טס לו בנוחות במקום הראשון, קלינט איסטווד הגיח מאחור וברגע האחרון זכה על חודו של קול אחד. אני לא יודע מה היה פער הקולות בינהם בהוליווד, אך גם שם קלינט ניצח את סקורסזה וזכה באוסקר.

כמו שבחרתם ב"למצוא את ארץ לעולם-לא" לסרט הטוב ביותר, כך בחרתם בכוכב הסרט, ג'וני דפ, לשחקן הטוב ביותר. דפ קיבל 47% מקולותיכם, כשהרחק מאחוריו עם 23% נמצא ג'יימי פוקס במקום השני. פוקס יאלץ להסתפק רק בפסל שהוענק לו בהוליווד. הילרי סוואנק, גם היא כמו פוקס, זכתה בהוליווד, אך אצלנו הגיעה רק למקום השני, כשקייט ווינסלט זוכה במשאל שלנו. מורגן פרימן הוא הזוכה הבלתי מעורער בתואר שחקן המשנה הטוב ביותר (הן אצלנו והן בהוליווד). לעומתו, קייט בלאנשט הצליחה רק בלוס אנג'לס, כשכאן אצלנו זכתה "הישראלית", נטלי פורטמן, ברוב מוחץ של 63% מקולותיכם.

גם בקטגוריית התסריט המעובד, ל"למצוא את ארץ לעולם-לא" אין אצלנו מתחרים. מעבר לים החליטו שזה יהיה הפרס היחיד איתו יצא הסרט העצמאי "דרכים צדדיות". בכלל נראה שפרסי התסריטים הם מעין פרסי פיצוי, וכך בפרס התסריט המקורי זכה "שמש נצחית בראש צלול", שבכלל לא היה מועמד בקטגוריות כמו הסרט או הבימאי הטובים ביותר. במשאל שלנו הזכיה שלו בכלל לא הפתיעה לאור התוצאות בקטגוריה המיוחדת "הסרט שהכי חסר לך בין המועמדים". כזכור, אפשרנו לכם "לעשות צדק" גם אם אלו שאפילו לא נבחרו למעומדים ולבחור בסרט שהכי חסר לכם מבין המועמדים. למרות ש"להרוג את ביל: פרק 2" ניסה לתת קרב, הוא נשאר במקום השני עם 30% מקולותיכם ואילו במקום הראשון עם 35%: "שמש נצחית בראש צלול".

רשימת הזוכים במשאל האוסקר החלופי   רשימת הזוכים בטקס האוסקר


10th
8th
6th
4th
2nd
שוברי הקופות
השנה היתה ירידה מסויימת בהכנסות הכוללות לעומת שלוש השנים האחרונות, אחת הסיבות לכך יכולה להיות סופה של טרילוגיית "שר הטבעות" שהכניסה הרבה מאוד כסף בשנים אלו. אבל אל דאגה, גם השנה יש לנו סרטים עם הכנסות מאוד מכובדות... "כרטיס הכניסה" לעשיריה הראשונה, הוא מחזור של כ-350 מיליון דולר. גם השנה סרטי ההמשך מהווים חלק נכבד מהרשימה (בדיוק חצי) והם ממשיכם לשלוט בקופות.

במקום ה-10 אנו פוגשים את "אני רובוט" עם וויל סמית' בסרט המתבסס בחופשיות על ספריו של איזיק אסימוב. מייד אחריו נמצא "אושן 12", סרט המשך ל"רימייק" של סודרברג עם צוות הכוכבים הגדול. שני הסרטים האלו קיבלו ביקורות מעורבות והצליחו יותר מחוץ לארה"ב מאשר בתוכה, כנראה בגלל שהשחקנים המככבים בהם מהווים גורם משיכה גדול יותר מחוץ לגבולות ארצות הברית.

במקום השמיני נמצאת הפתעה. "פגוש את הפוקר'ס" עלה לאקרנים רק ב-22/12/04 ותוך זמן ממש קצר כבר חדר לעשיריה. למרות שגם "לפגוש את ההורים", אותו הוא ממשיך, היה הצלחה, לא נראה שבאמת ציפו למימדים האלו שהביאו אותו למקום הרביעי בטבלה המתייחסת להכנסות בארה"ב בלבד. במקום ה-9 ניצב סרט שלא לגמרי ברור עם הוא הצלחה או כישלון. הפקת "טרויה" עלתה 175 מליון דולר (לא כולל הוצאות על פרסום, שבארה"ב לבדה הגיעו ל-50 מליון) ואילו ההכנסות שלו בארה"ב הגיעו רק ל-133 מליון. אומנם ביחד עם ההכנסות שלו מחוץ לארה"ב הוא הגיעה ל-497 מליון, אבל הרווחים קטנים יותר ברגע שסרט יוצא את גבולות ארצות הברית.

ההפתעה הגדולה ביותר בטבלה, נמצאת במקום ה-5. מל גיבסון החליט להפיק את סיפור "הפסיון של ישו", סרט דתי-נוצרי שעשה הרבה מאוד רעש (בעיקר בגלל טענות להשפעות אנטישמיות). הפקת הסרט עלתה 30 מליון דולר ואילו ההכנסות הגיעו ל-370 מליון בארה"ב ול-611 מליון ביחד עם "שאר העולם".

כמו שהיה ניתן לצפות, ההמשכים לסדרות של "ספיידר-מן" ושל "הארי פוטר" התברגו גבוה בצמרת הטבלה, אבל מי שחיזקו והעצימו את מעמדם, הם סרטי האנימציה הממוחשבת. פיקסאר הגיע למקום הרבעי עם 626 מיליון דולר ועם "משפחת סופר-על". ואילו "שרק 2" עשה היסטוריה - הוא סרט האנימציה הממוחשבת הראשון שכבש את פיסגת טבלת שוברי הקופות. עם 918 מיליון דולר (מתוכם 441 מליון בארה"ב בלבד) הוא נכנס למקום השלישי בכל הזמנים בארה"ב ולמקום השישי בטבלה המקבילה להכנסות מכלל העולם. אגב, גם בארץ הסרט הצליח יפה והכניס מעל 3.5 מליון דולר בחודשיים הראשונים להקרנתו כאן.

עשרת הסרטים הקופתיים ביותר בעולם שיצאו ב-2004
(ההכנסות הן במיליוני דולרים [המספרים בסוגריים, מתיחסים לארה"ב בלבד])
מקום [us]שם הסרטהכנסות [us]
10 [12]אני רובוט347   [144]
9    [14]אושן 12356   [125]
8    [4]פגוש את הפוקר'ס457   [275]
7    [13]טרויה497   [133]
6    [7]היום שאחרי מחר542   [186]
5    [3]הפסיון של ישו611   [370]
4    [5]משפחת סופר-על626   [259]
3    [2]ספיידר-מן 2784   [373]
2    [6]הארי פוטר והאסיר מאזקבאן789   [249]
1    [1]שרק 2918   [441]
(הנתונים עובדו מאתר BoxOfficeMojo)


9th
7th
5th
3rd
1st

הסיכומים של כוכבי האתר לשנת 2004

עודד

קרן

יעל

רד פיש

דותן

צבי

אורן

רפי

אילנה


בחזרה לדף הראשי דברו על זה בפורום