באטמן מתחיל
נכתב ע"י קרן סיון ב-8/7/2005
אחרי הפרסומות בישרתי לאיתמר ויניב, שהנה סוף סוף, "באטמן מתחיל" מתחיל. הילדים (שניים מאחייני) היו מצוידים בפופקורן "בינוני" (ענק!), בשוקולד ובשני משקאות צוננים. השילוב של משקה קר בקיבה ומזגן שנשב באולם בעוצמה, גרם לכך שאיתמר החל לקפוא, וגם לי, החל להיות קר מאד. החלטתי לא לשבת בחיבוק ידיים... ברר... שלפתי את הפלאפון, צלצלתי מתוך האולם אל הקופות, ואמרתי: "אני מתקשרת מבאטמן, אולם 5, קפוא כאן, אנא סגרו את המזגן". במקום להיענות לבקשה נשלח סדרן אל האולם לבדוק האם באמת קר. ניגשתי אליו וביקשתי ממנו לסגור את המזגן הוא טען שלא כל כך קר ושהוא מוכן רק להחליש אותו. זה לא עזר - פשוט המשיך להיות קר באולם! אחרי 15 דקות נכנס (משום מה) סדרן אחר, ניגשתי גם אליו וגם הוא כקודמו טען שלא קר באולם, אבל האמירה שלי "שהילדים קופאים מקור" כנראה השפיעה עליו כי אחרי כמה דקות השתררה באולם חמימות נעימה. בהפסקה נכנס הסדרן (הרחמן) ועשה "משאל" בקרב הצופים באולם (שמונה אנשים סה"כ). למי קר, למי חם, ומי רוצה שהמזגן יחזור לפעול, כי לדעתו האישית, מחניק באולם. לשמחתי זכיתי לגיבוי מלא משאר הצופים. ושתי ילדות שישבו לפנינו אפילו צעקו שעדיין קר...

על מסך הקולנוע, אי שם במציאות אחרת לגמרי בעיר שנקראת גותהאם גר ילד בשם ברוס עם הוריו העשירים והאוהבים. חייו הפסטורליים והנעימים מקבלים תפנית חדה וכואבת כאשר הוא רואה לנגד עיניו את הוריו נרצחים במהלך שוד אלים. העלילה קופצת כעשרים שנים קדימה, וברוס הוא עלם צעיר ומבולבל שלא יודע לאן לכוון את הכעס האדיר ואת תחושת הנקם שאיתה הוא מסתובב. הדרכים שבהן הוא בוחר לשחרחר כעסים מביאות אותו למקומות אפלים, חסרי כל תועלת וסיפוק. רייצ'ל, ילדה שאיתה גדל בתקופה שהחיים עוד היו טובים, היא אחת ממספר אנשים, חלקם טובים יותר, וחלקם טובים פחות, שמנסים להשפיע עליו לבחור כיוון לחייו.

הסרט מתחיל יפה והדקות הראשונות מהוות הבטחה להמשך ראוי. הצילומים היפים והצבעוניים, והאווירה הפסטורלית של תחילת הסרט, ממגנטים את הצופה אל המסך בעניין. לצערי אחיזת המגנט נחלשת כעבור מספר דקות כאשר הסרט בהדרגה מתחיל לאבד מקסמו והופך לשטוח, אפרפר ומונוטוני. גם מבחינת הצבעים של הסרט שהופכים לכהים ומעיקים וגם מבחינת העלילה שהופכת אט אט לשטוחה וחסרת שיאים. אין הרבה אתנחתאות עלילתיות או ויזואליות מהאינטנסיביות של הקדרות, ולכן קשה להמשיך לסבול או להעריך את אותה קדרות, שלא ברור מדוע היא חייבת ללוות את רב הסרט.

מעבר לכך הסרט קצת מבולבל ולא מאד "ידידותי" לצופה. המשחק בסרט לא היה במיוחד טוב, ושני השחקנים הראשיים, קייטי הולמס (רייצ'ל) וכריסטיאן בייל (ברוס) לא הקרינו עוצמה מספקת ולא נטפה מהם הכריזמה הנחוצה לתפקידים שגילמו. הסרט שהתחיל יפה, בנסיון למצוא את שורשיו של באטמן, עד מהרה התקלקל ולא נשאר ממנו הרבה מעבר לבלילה של אקשן סביר וסיפור לא מאד טוב. יש בכל זאת כמה דברים שאפשר לציין לטובת הסרט. למשל, צילומי העיר גותהאם ההרוסה נראים מעולה וגם צילומי העטלפים מרשימים מאד. מעבר לכך הבמאי ניסה ליצור סרט איכותי ומעניין, והניסיון ראוי להערכה, אבל יחד עם הניסיון ניכר גם הפספוס. נראה שהבמאי ניסה להתחמק מבחינה סגנונית מסרטי קומיקס קיטשיים וליצור סרט יותר "איכותי", אבל איכשהו בסרט השילוב הזה לא עובד ולדעתי אין בו לא את המיטב של הסגנון הזה ולא את המיטב של האחר והתוצאה היא סרט די מבולבל.

כשהבאתי את איתמר ויניב הביתה, אבא שלהם, אופיר, שאל אותם איך היה הסרט. יניב אמר שהיה מצויין ואיתמר אמר בקול לא כל כך מתלהב שהיה "בסדר". ביקשתי מהילדים שיגידו לי מה הם חשבו על הסרט, שיזרקו מה שעולה להם בראש לגבי הסרט. (לא רציתי "לחקור" אותם יותר מדי, כדי לא לגרום להם להתחיל לחשוב בצורה ביקורתית, או שיתחילו לנתח יותר מדי את הסרט ואת החוויה המשותפת של הצפייה, בשלב תמים זה של חייהם).

איתמר: "יש הרבה אקשן אבל לא ממש רואים אותו. זה סרט שמתאים גם לילדים, כי לא רואים את האלימות. חוץ מזה הסרט קצת מותח, אבל לא יותר מדי, ולדעתי היה יכול להיות יותר מותח. יש הרבה חושך והסרט מעורפל ולא רואים הרבה דברים..."

יניב: "יותר טוב מספיידרמן ומסופרמן. חוץ מקטע אחד ממש מפחיד שהורדתי בו את הראש כדי לא לראות, הסרט לא הפחיד אותי".

אפשר (רק עם סוודר)


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של קרן
3 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
איתמר יניב
3.5 4.5
דרוג משותף גולשים [70 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


To Batman BeginsBatman Begins official website
To Batman Begins official website