8/12/2002 :נכתב ע"י אורן איזמירלי בתאריך

למות ביום אחר

Pierce Brosnan as Commander James Bond, Agent 007
James Bond fights the enemy from atop a speeding Hovercraft
The demilitarized zone between North and South Korea erupts into explosions
Gustav Graves (TOBY STEPHENS), Miranda Frost (ROSAMUND PIKE), 
Verity (MADONNA), and James Bond (PIERCE BROSNAN)
Rick Yune as Zao
HALLE BERRY makes an impressive entrance as Jinx
Bond's ASTON MARTIN V12 VANQUISH gets a jump on Zao's JAGUAR XKR
Jinx (HALLE BERRY) prepares to make her point
Rosamund Pike as Miranda Frost
בחג החנוכה האחרון קרו שני דברים: קומפלקס הקולנועים "סינמה סיטי" נפתח בגלילות, ואחותי גלית הגיעה עם שני ילדיה לעשות את החג בבית הורי שבשרון. מייד הצעתי לגלית ללכת עם הילדים ל"הארי פוטר וחדר הסודות" כדי לבדוק את הפלא החדש. מכיוון שאני כבר ראיתי את פוטר, תכננתי לממש את הפוטנציאל הגלום בריבוי האולמות וללכת במקביל לג'יימס בונד החדש. אומנם "למות ביום אחר" הוא סרט ארוך (132 דקות), אך פוטר ארוך ממנו בחצי שעה כך שידעתי שאפילו יהיה לי זמן לסייר במקום לבדי.

בשעות הערב המוקדמות של יום שבת יצאנו לכיוון הקולנוע, אך בגלל ששכחתי שאין עליה מאיילון דרום לכיוון גלילות ובגלל עומס תנועה באזור, הגענו באיחור. היות שהסרט כבר החל והמקומות הפנויים היחידים היו בשורה קדמית בצד, החלטנו לא להיכנס להקרנה. במקום זאת סיירנו במקום, שחלקים בו עדיין לא נפתחו, קנינו לנו פופקורן ענק וגלידה והחלטנו לחזור למחרת לניסיון נוסף. למרות ששוב יצאנו קצת באיחור, הגענו בזמן וללא כול בעיות. רכשתי עבורנו כרטיסים תוך שהקופאית האדיבה נותנת לי מידע ואפשרות לבחור את מקום הישיבה המדויק. אחותי והילדים הלכו לפוטר באולם 11 ואני לבונד באולם 7.

מה אגיד לכם, "למות ביום אחר" הוא בהחלט הסרט המתאים כדי להתרשם מ"סינמה סיטי": המסך הענק ומערכת הקול המעולה פשוט נוצרו בשביל סרטים כאלו. כשבונד יורה במקלע, ממש שומעים את התרמילים נופלים בצד אחד ואת הכדורים נורים לצד השני, הפיצוצים מרעידים את כול האולם עם הבאסים שלהם וממלאים את המסך מקצה לקצה - פשוט תענוג. הסרט זרם בכיף בלי שום הפסקה מיותרת שתקטע אותו (מסתבר שבהארי פוטר כן הייתה הפסקה, כנראה בגלל שזה סרט ילדים). בסוף הסרט הודלקו אורות מעומעמים, לנוחיותם של אלו שנשארים לצפות בכותרות. ללא ספק - חוויה קולנועית ראויה לשמה.

סרטי ג'יימס בונד ידועים במבנה הקבוע שלהם: סצנת פתיחה מהממת שלא ממש קשורה לעלילה המרכזית, אחריה באות כותרות פתיחה יפיפיות ואז מגיע עיקר הסרט. גם בסרט הזה המבנה נשאר, אבל סצנת הפתיחה לא הייתה חדשנית ומהממת מספיק (למזלי הסאונד באולם פיצה על זה), מה גם שהיא הייתה חלק אינטגראלי מהעלילה... גם הכותרות אכזבו אותי (בלי קשר , שגם הוא לא הכי "בונדי"). לשמחתי עיקר הסרט ענה על ציפיותיי וסיפק את הסחורה.

אז מה בעצם קורה בסרט? הפעם בונד יוצא לסכל עסקת נשק/יהלומים באזור המפורז שבין צפון ודרום קוריאה. את העסקה הוא מצליח "לפוצץ", אבל בסופו של דבר הוא מוצא את עצמו בכלא לתקופה ארוכה. בונד משוחרר בעסקת חילופי שבויים בתמורה לשחרורו של זאו (Zao), טרוריסט שפניו הושחתו (או קושטו) בפיצוץ שהזכרתי קודם. בהמשך בונד יוצא בעקבות זאו לקובה, שם הוא עולה על קשר עם מיליארדר אקסצנטרי ורב כוח, שבבעלתו מפעל יהלומים באיסלנד. בונד מצטייד אצל Q במכונית, שעון וטבעת, ויוצא לאיסלנד להתעמת עם המילירדר המיסתורי.

לרגל שנת ה-40 לסדרה ולכבוד היות "למות ביום אחר" הבונד ה-20, יש בסרט התייחסויות וקריצות רבות לסרטים הקודמים ולסדרה כולה. יש שחזורים של קטעי סצנות, כמו העליה מהים בבקיני של אורסולה אנדרס (בבונד הראשון - ד"ר נו) וההוצאה להורג בעזרת לייזר (גולדפינגר). המעבדה של Q הופכת למעין מוזיאון של אביזרי בונד מסרטי העבר (בסצנה הזו ג'ון קליז, שזהו סרטו הראשון כ-Q, מתייחס לקודמו שנפטר לאחר הסרט הקודם), וגם בשאר הסרט יש שימוש ב"גדג'טים" מהסרטים הקודמים. עוד התייחסויות/מחוות: שימוש חוזר במוטיבים מוסיקליים משאר סרטי הסדרה; כש-Q נותן שעון חדש לבונד הוא מציין שזהו שעונו ה-20; בונד מתחזה לחוקר ציפורים ומצטייד בספר "A Field Guide to the Birds of the West Indies" - ממנו לקח איאן פלמינג את השם "ג'יימס בונד" (שמו של המחבר). [רשימת פרטי טריוויה נוספים]

אז האם הסדרה, שרצה כבר 40 שנה, לא מיצתה את עצמה?
הסוכן החשאי, שהחשאיות היא ממנו והלאה, נראה קצת אנכרוניסטי בעולם חסר הגינונים של ימינו. גם הניסיונות להכניס אלמנטים פמיניסטיים לסדרה מגוחכים, כי בסופו של דבר המסר נשאר שוביניסטי - בונד יציל את הבחורה התורנית וישכב איתה. בעבר סרטי בונד בלטו ברהבתנותם, כשהעלילה הייתה פרוסה על פני ערים ואתרים אקזוטיים ברחבי העולם, ובונד השתמש במכשירים בדיוניים היחודיים רק לו. כיום נעשים סרטים רבים עם תקציבי ענק, שמאפשרים צילומים בכול העולם (שבכלל נהיה יותר קטן ופחות מסתורי) וציוד משוכלל לא פחות, ואולי אף יותר, מזה של בונד. כך שמבחינתי לא יהיה נורא אם הסדרה תפסק, אבל כול עוד סרטי הסדרה ימשיכו לספק לי אקשן מהוקצע ומסוגנן, כנראה שאני אמשיך ללכת לראות בונד בקולנוע.

אם אתם שואלים את עצמכם, איך זה שלא הזכרתי עדיין את זוכת פרס האוסקר - האלי ברי, היא נערת בונד הראשית, אגיד שאני ממש לא מתלהב ממנה ומפועלה. גם נערת בונד השנייה בסרט, רוזאמונד פייק, לא הרשימה אותי במיוחד. בכלל נראה לי, שנערות בונד בסרטים האחרונים, פחות טובות מהנערות בתקופה של רוג'ר מור ושון קונרי (או שהנוסטלגיה/הגיל משפיעים עלי). לעומת זאת, פירס ברוסנן הוא בונד די טוב וחבל שלא עברו אליו ישר אחרי רוג'ר מור (במקום לתימותי דלטון, שאפילו שביל בצד כמו שצריך אין לו). הרעים בסרט, טובי סטפנס (כגוסטב גרייבס) וריק יון (כזאו), הם די "פושרים" ושטוחים למרות הניסיון לתת לדמויות שלהם עומק.

לסיכום אומר שהסרט יכול להעביר לכם שעתים מהנות, לא מעט בזכות הקריצות והמחוות שהזכרתי קודם, אבל לא לצפות לשום דבר מעבר לזה. אז אם החלטתם ללכת - רק באולם עם מסך גדול ומערכת קול איכותית!

ללכת


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של אורן
3.5 stars
דרוג משותף גולשים [132 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי הגיבו על הסרט בפורום


To DIE ANOTHER DAY Official WebSite
To DIE ANOTHER DAY Official WebSite