ביקורת בתי קולנוע > אזור ירושלים

סינמטק   גיא בן הינום, ירושלים
הזמנת כרטיסים: 02-6710032       בית-הקולנוע: 02-6724131
סינמטק ירושלים ביסודה של ליה ון ליר, פתוח שבעה ימים בשבוע ומקרין סרטים שונים בכל יום. לסינמטק, שני אולמות הקרנה - האולם הגדול מכיל למעלה מ-350 מושבים והאולם הקטן המכיל כ-100 מושבים. תוכניות ההקרנה מאפשרות לקהל הצופים להיפגש עם יצירות קולנועיות ייחודיות - סרטים קלאסיים, סרטים משוחזרים, רטרוספקטיבות, להיטים עכשויים, בכורות עולמיות, אירועים המשלבים מוסיקה וקולנוע בשיתוף עם האקדמיה למוסיקה ע"ש רובין ואירועים מיוחדים.

על הסינמטק בעת החדשה / מיכל   5/2003
ביום שישי האחרון הגעתי לסינמטק להקרנה של הסרט "פרידה" בשעה 14:00. הסרט הוקרן לכבוד פתיחת התערוכה החודשית (שהקשר היחיד בינה לבין הסרט הוא שציירה אותו ציירת). אם הייתי חושבת קודם על זה שיהיה אוכל סביר להניח שהייתי מגיעה מוקדם יותר, אבל כהרגלי הגעתי במספר דקות איחור. חשבתי שאני נורא חכמה שהזמנתי כרטיסים בסינמפון, אבל כשהגעתי התברר שהאולם מלא. אך אל ייאוש, אמר לי אחי, אומרים שיקרינו את הסרט גם באולם הקטן. חיכינו בסבלנות, קיבלנו כרטיסים וירדנו לאולם הקטן. גם באולם הקטן חיכינו בסבלנות, וב-14:30, כשגם הוא התמלא, נכנס אחד הסדרנים ומלמל משהו שכל מה שהבנתי ממנו זה: "מלמלמל...עוד רבע שעה....מלמלמל....נורא משעשע....מלמלמל". התחלתי להסביר לאלו שהבינו פחות ממני שכנראה שיש לנו עוד רבע שעה לחכות בסבלנות, אך לפני שסיימתי את ההסבר נכבו האורות. אך לא פרידה עלתה על המסך, אלא לא אחר מאריק איינשטיין. מסתבר שהחליטו להקרין לנו רבע שעה מ"לול" עד שיתחיל הסרט, וגם אלו שבהתחלה עוד המשיכו לדבר נשאבו לאט לאט והתגלגלו מצחוק יחד איתנו. כשהסתיים "פרידה", נכנס הסדרן ושאל אם יש ביקוש ל"לול", אחרי הטיזר שעשו לנו, אבל יש גבול לזמן שבן אדם יכול לשבת רצוף מרצונו.

שיטת הזמנת הכרטיסים באמצעות מערכת טלפונית בהחלט שיפרה את הסדר בסינמטק. לא הזמנת כרטיס? לא הגעת לפני הסרט כדי לאסוף אותו? היית צריך לחשוב על זה קודם. אבל הבעיה שנשארה היא שמספר המנויים הוא פי עשרה ממספר המושבים בשני האולמות יחד. בדרך כלל יש מספיק הקרנות מהסרטים החדשים והמבוקשים, אבל בהקרנות טרום בכורה למשל, הכרטיסים המוקצים לסינמפון נגמרים פחות או יותר ברגע שנפתחת האפשרות להזמין אותם.

הקהל בסינמטק מגוון מבחינת גילאים, החל מקשישים ייקים עצבניים ("אבל אני הזמנתי כרטיס!" -"אדוני, הגעת באיחור, רשום שהכרטיסים נשמרים עד 10 דקות לפני תחילת ההקרנה" -"אבל אני הרי הזמנתי כרטיס! חוצפן!") ועד לתיכוניסטים מתלהבים הפוקדים את הסינמטק בהמוניהם בעיקר בימי שישי ב-22:00 (ראו הוזהרתם) וחושבים שזה נורא מגניב לצעוק הערות לא מצחיקות במהלך הסרט, לצחוק בקול במקומות הלא נכונים ולא מבינים למה זה מפריע כשהם תוקעים את הרגל שלהם ליד הראש שלך.

הסינמטק זה לא מקום שהולכים בו לסרט כבילוי. אין פופקורן, אין הפסקה ועם המנוי ההליכה לסרטים הופכת לשגרה. זה גם מה שהופך את ההליכה אליו לספונטנית, ואת האפשרות ללכת לבד בכיף (וסביר להניח שתפגשו מישהו שאתם מכירים, ירושלים עיר קטנה). רק מה שחשוב זה לא לקחת קשה את השטויות של הקהל והבלגנים של הארגון ולהשתדל לראות את הצד המשעשע של הדברים.

בואו נדבר על הארגון בסינמטק / צבי ולודבסקי   2001
קבעתי עם חברים לראות את "בואו נדבר על זה", שהיה אמור להיות מוקרן בשעה עשר בסינמטק י-ם. הגעתי בעשרה לעשר, אחרי שלא מצאתי חנייה ליד הסינמטק. הבלאגן חגג. על הדלת לאולם צבאו לא מעט אנשים עם כרטיסים, אך לא נתנו להם להיכנס כי המקומות אזלו! כמו כן, התברר שבגלל שהאולם התמלא, הסרט כבר התחיל! הסדרנים היו לחוצים ועצבנים (האמת שאני די מבין אותם). הם הסבירו לאנשים שביקשו להיכנס כי "שמרו להם מקום" שהם לא איפשרו שמירת מקומות ושכל המקומות תפוסים, אם כי אני חושד שבשלבים קודמים של הערב זה לא היה כך ואולי זה מה שגרם לבעיה. לזכותם ייאמר שראיתי שהם הוציאו מישהו שדיבר בפלאפון באולם. עושה רושם שבסינמטק לא ממש ידעו כמה מנויים נכנסו ולכן לא ידעו כמה כרטיסים לאפשר למכור ללא-מנויים. גם העובדה שלא נתנו לאנשים לשמור מקומות היא בעייתית. אתם בטח יודעים כמה קשה לתאם הגעה של כל החברים בקבוצה בזמן מסוים... אם לא שמירת מקומות - אולי צריך להשתמש במקומות מסומנים ולהתחיל לחלק כרטיסים גם למנויים. אני לא יודע אם זה מקרה חד פעמי או שזה כך בכל סרטי יום-שישי. בכל אופן, נראה שבסינמטק צריכים קצת רה-ארגון.

6/2001   Cinematheque convenience / Gil Ben Dor
My wife and I consider renewing our subscription in the Cinematheque, but the quality of the seats makes us consider it again. Definitely not much thinking was put into the watcher convenience: A human taller than 1.55m can't find a place for his legs! It is sad because we love the Cinematheque.

"הסינמטק, הוא קולנוע מוצלח, קודם כל האולם גדול, וכמעט לא חשוב איפה יושבים - רואים טוב, אך בעיקר יש בסינמטק קהל "ריאקטיבי" - שמגיב על הסרט."
- מתוך ביקורת על הסרט יש לך הודעה 6/99

"יתכן שהיתרון הגדול ביותר שבלהיות מנוי לסינמטק הוא שאפשר לראות סרטים שבאופן טבעי לא היינו בוחרים לשלם עליהם."
- מתוך ביקורת על הסרט הגלולה 5/99

לחץ כאן לרשימת הסרטים המציגים בקולנוע זהרוצה גם לבקר קולנוע? נשמח לפרסם את דעתך!


בחזרה לביקורת בתי קולנוע