הנוסע
נכתב ע"י קרן סיון ב-18/10/2004

Tom Cruise as Vincent with 
Jamie Foxx as Max in Collateral
Tom Cruise as Vincent in Collateral
Jamie Foxx as Max
All that Jazz
Tom Cruise as Vincent
Jamie Foxx as Max
Tom Cruise as Vincent with 
Jamie Foxx as Max in Collateral
יש סרטים שנוצר סביבם באז (buzz) ולפעמים יש הרגשה שאין ברירה, צריך ללכת לראות אותם כדי לדעת אם יש לרעש התקשורתי הצדקה ובסיס אמיתי. תחושת הימור היתה התחושה שליוותה אותי בהליכתי ל"הנוסע". אני מניחה שיכולתי לברר לעומק את טיבו ואופיו של הבאז לפני שהלכתי לסרט, אבל נמנעתי מכך בגלל שרציתי להישאר "נקייה" מדעות קדומות ו/או ביקורות קודמות (כך נותנים לסרט צ'אנס אמיתי ולפעמים אף נהנים יותר). אז הלכתי עם הצ'אנס (ועם ג'רי) וקיוויתי לטוב.

"הנוסע", בבימוי מייקל מאן ("היט", "המקור"), מספר לנו על נהג מונית בשם מקס (ג'ימי פוקס). מקס משתדל לשכנע את עצמו, שהוא נמצא במקצוע השוחק הזה באופן זמני בלבד. הוא חולם על חופים בצבע טורקיז ועל פתיחת עסק לימוזינות. שגרת עבודתו וחלומותיו נקטעת כשבלילה לוס-אנג'לסי בהיר אחד, עולה למונית נוסע בשם וינסנט (טום קרוז). וינסנט הוא מחסל מקצועי, ששוכר את מקס למשך הלילה כנהג צמוד שיסיע אותו מחיסול לחיסול. את זה מקס לא יודע בשלב התחלתי, אך כבר כשמתבצע החיסול הראשון, התוכניות משתבשות ומקס נהיה מודע למעשיו של הנוסע האכזרי שלו. בחוסר רצון ותחת איומים הוא נאלץ להמשיך לשמש לו כנהג וכך, לאורך הלילה, מתפתחת בינהם מערכת יחסים מוזרה.

מאד נהניתי מהאווירה בקולנוע, האולם היה כמעט מלא ואנשים ישבו בצפיפות בוהים בריכוז מלא במסך. צוחקים, נרגשים, משתעלים, לועסים, מגיבים על המתרחש. חשבתי לעצמי שזה ממש פלא, שאנשים עדיין הולכים לקולנוע במקום לקנות מערכת קולנוע ביתית עם מסך גדול ולראות את הסרטים בבית. לרגע, לצד ההנאה, חווית "הביחד" נראתה לי מאד מיושנת. הסיבה שלדעתי אנשים עדיין הולכים לצפות בסרטים בקולנוע (וטוב שכך) היא, שזה נחשב ל"יציאה" ו/או ל"בילוי". אנשים יוצאים לבלות בקולנוע, כי אם לא, זה כאילו שהם אינם מבלים בכלל. אז טוב שאפשר לצאת לקולנוע, אפילו אם ההליכה ממלאת משבצת של בילוי עליה אפשר לסמן v.

אז מה לגבי הבאז? אתחיל ואומר שלאחר הצפיה בסרט הבאז סביב "הנוסע" נראה לי מוגזם. כלומר, אפשר לומר שהתאכזבתי. לסרט יש אמנם כמה נקודות אור ובסך הכל הוא די מהנה וזורם, אבל הפער בין התסריט המעולה לביצוע הכושל גדול מדי ובולט מדי.

נקודות האור של הסרט כללות, כפי שציינתי קודם, תסריט מצויין (Stuart Beattie) - הסיפור הבסיסי הוא בעל פוטנציאל ויש בו עניין (אם כי לעתים יש תחושה של עומס בפרטים). אם מפרידים את הסיפור מהתוצאה הסופית של הסרט ניתן לראות שיש לו מבנה, עומק, רבדים פילוסופיים (או התפלספותיים, וזה גם טוב) הפתעות, ומסגרת (כן, יש לסיפור מסגרת). עוד אהבתי את הנוכחות של טום קרוז, שלמרות האפרת השיער, נראה ומשחק טוב כתמיד. הבעיה היחידה היא שלפעמים דמותו לא משכנעת, במיוחד לא ברור מאיפה הרוע שלה נובע.

אז יש לנו תסריט טוב, יש לנו שחקן טוב - מה בעצם השתבש?
הביצוע הכושל של הסרט מתבטא מבחינתי בכמה דברים וראשית כל בבימוי. בגלל העומק והעוצמה שטמונים בתסריט, הסרט דורש בימוי פחות "אמריקאי", כלומר בימוי פחות נוסחתי וכזה שאינו משתדל לרצות את כולם. האווירה שמתהווה בסרט "פלסטית" ולא אמינה - אווירה של סרט הוליוודי. גם הנסיון של הבמאי לשבור תפיסות סטריאוטיפיות ביחס לשחורים ולבנים, נראה היה לי קצת מחושב מדי, מעין הפוך על הפוך שנעשה באופן שקוף מדי. כמו כן, הצילום בסרט לא התאים - יש בסרט הרבה התרחשויות מופרכות ומוגזמות, וביחס אליהן הצילום בסרט פשוט מדי. לדוגמא, יש סצינה בה רואים אדם עומד מחוץ לבניין משרדים ענק, רואה בדיוק מה קורה בפנים ומדווח בטלפון סלולרי למישהו שנמצא שם. די מתוחכם לא? אם הסצנה הזאת היתה מצולמת באופן יותר מושקע ופחות יום יומי, היא היתה תורמת לאמינות של הסרט, אבל ככה היא נראתה לי פשוט (סליחה על המילה) דבילית. עוד נקודה בעייתית בעיני: הסרט מתפרש מדי ומתמקד בדברים משניים ולא הכרחיים לעלילה. חסר לי קצת יותר עמוק ביחס לדמויות הראשיות ומה שעומד מאחורי פעולותיהם, במקום זאת היתה התמקדות מיותרת בדמויות משניות שלא תרמו דבר להמשך הסרט.

זה שהסרט הינו "מוצר" מספק ומהנה עבור מיליוני אנשים סביב העולם, לא אומר שלא היה ניתן לעשות את הסרט טוב יותר ושלם יותר, באופן שגם אנשים שאוהבים קולנוע קצת יותר איכותי יוכלו להעריך אותו. ישנם גם סרטים איכותיים ומתוחכמים (דו"ח מיוחד לדוגמא) שמצליחים לספק הנאה להמונים, זוכים לביקורות טובות מצד מבקרים אניני טעם, וגם מחזירים את הכסף חזרה למפיקים. אפשר גם וגם ו...גם.

אפשר


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של קרן
3.5 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
ג'רי 3.5
דרוג משותף גולשים [101 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


To Collateral official website
To Collateral official website