קונסטנטין
נכתב ע"י קרן סיון ב-16/3/2005

במהלך הצפייה בקונסטנטין, בעודי מתלהבת מהויזואליות המעניינת, תכננתי לבדוק, לכשאגיע הביתה, מי הבמאי של הסרט ומאיפה הוא רכש את הכלים לשלב בסרטו אפקטים כה יפים ואמינים. להפתעתי גיליתי שלבמאי, פרנסיס לורנס, אין נסיון קודם בתחום הקולנוע, הסתבר לי שזהו סרטו הארוך הראשון. את הנסיון שלו בתחום הבימוי, הוא קיבל מעשיית קרוב ל-100 וידאו קליפים לאומנים מהשורה הראשונה. בראיון שנערך עימו מספר לורנס, שבעקבות 13 שנות ניסיון, הוא צבר ידע רב בתחום האפקטים והחוש הויזואלי שלו התפתח ל"טבע שני" המושרש אצלו. לכן הוא יכל לסמוך על היכולות האלו ולהתרכז בנוסף לויזואליות גם בתוכן ובעלילה.

הסרט "קונסטנטין" מבוסס על הקומיקס משנות השמונים: hellblazer. הדמות המרכזית בו, היא ג'ון קונסטנטין, גיבור-על עם עבר והווה אפלים, אשר מנסה לסדר לעצמו "עתיד" טוב יותר בעולם הבא. הוא יעשה הכל כדי לשנות את הגזרה המרה שנגזרה עליו, שעל פיה לפי כל ההערכות, הוא צפוי להגיע לגיהנום. קונסטנטין רואה את מה שרוב בני האדם אינם רואים, הוא רואה את מה שניתן לכנות "מאחורי הקלעים" של המציאות הרגילה - שדים ומלאכים, כוחות הרע וכוחות הטוב שמסתתרים בינינו. הוא משתמש ביכולות אילו, ובכוחות על טבעיים נוספים, כדי לעזור לאנשים ולפתור תעלומות שייתנו לו קצת "קרדיט" מלמעלה, שאולי יבטלו את הגעתו לגיהנום.

שוטרת שחוקרת את מות אחותה מבקשת את עזרת קונסטנטין בפתרון התעלומה. יחדיו הם יוצאים למסע כדי למצוא את האמת על המוות המיסתורי. השוטרת נחושה להוכיח שאחותה נרצחה בעוד שהעובדות והעדויות מורות לכיוון התאבדות. קונסטנטין לוקח את השוטרת למסע שבדיעבד, הינו כפול במטרתו ובמשמעותו. שכן במקביל לחקר מות האחות, עוברת השוטרת גילווים עצמיים חשובים.

הלכתי לסרט עם ג'רי, חובב סרטי "קומיקס" מושבע, שהתלהב מאד מהגעתו של "קונסטנטין" לקולנוע. הסרט בניגוד לתחזיות האישיות שלי, הצליח להפתיע אותי לטובה. חשבתי שיהיה מדובר בעוד סרט אקשן עלוב וחסר מעוף, שמתיימר לדון בנושאים חכמים אך עושה זאת ברדידות ובטיפשות. אבל האופן שבה הוצגה "הפילוסופיה" של הסרט, היה נכון לפחות ברמה הסיפורית. למרות שזה לא נישמע כך, זו מחמאה גדולה לאור אי התחברותי לסמלים ולרעיונות הדתיים הרבים שמניעים את הסרט. לדעתי לא היה בהם הרבה עומק וגם לא הרבה פתיחות (מי שלא מאמין במלאכים, שדים, שטן ואלוהים, או בכלל בקיומם של כוחות עליונים, יתקשה להתחבר עם משהו בסרט וימצא עצמו מוצף בתעמולת תגמול מול עונש).

לחיוב אומר, ש"קונסטנטין" מגיש לצופה עולם דמיוני, אבל מאד אמין, עולם שאפשר "לקנות", שאי שם, הוא באמת קיים. לשלילה אגיד, שהסרט הזכיר לי לפעמים, פרק ארוך במיוחד של סדרת טלוויזיה (כמו מכושפות או משהו בסגנון). אמנם הויזואליה מסוגננת ויש בעלילה עניין ואף מקוריות, אך הסרט לא מגיע רחוק. משהו בו לא מספיק טוב כדי להפוך לסרט מגובש וסוחף, הוא נראה קצת (ומתנהג קצת) כמו עוד פרק של סדרת טלוויזיה.

במאמר מוסגר, רציתי לציין שמאד הופתעתי לראות את קונסטנטין מעשן ללא הרף. בהתחלה התפלאתי שבסרט הוליוודי לא מתייחסים לזה בשלילה, אך עד מהרה הבנתי שהסרט בעצם מביע עמדת נגד חזקה מאד לגבי הנושא ודואג להדגיש את הסכנות וההשלכות. למעשה, הסרט עוסק בנושא לכל אורכו, אך כחלק נפרד שאינו קשור לעלילה העיקרית, ממש כמעין סיפור נפרד בתוך הסיפור הכללי של הסרט. יש בזה משהו נחמד, אבל לעתים זה נראה תלוש לאור חוסר הקשר לסיפור העלילה. כנראה שזה שולב בסרט מכיוון שזה היווה נדבך משמעותי בקומיקס המקורי. [ראו תמונה]

למרות, שלקראת סוף הסרט כבר מגיעים לרוויה מהאפקטים וממכלול הרעיונות, הסרט השאיר מספר קצוות פתוחים בעלילה ואיתם מידה מסוימת של "טעם של עוד". אין לי ספק (ולו קל) שאכן יהיה סרט המשך. נראה לי שעוד נשמע על פרנסיס לורנס, אני רק מקווה שזה יהיה קשור לעוד משהו חוץ מ"קונסטנטין 2".

אפשר


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של קרן
3.5 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
ג'רי 4
דרוג משותף גולשים [82 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


To Constantine official website
To Constantine official website