שמש נצחית בראש צלול
נכתב ע"י יעל סיון בתאריך 2/9/2004

Jim Carrey as Joel Barish
Clementine and Joel
Kirsten Dunst as Mary with 
Tom Wilkinson as Dr. Howard Mierzwiak
Clementine and Joel
Dr. Mierzwiak and Joel
Elijah Wood as Patrick
Jim Carrey as Joel Barish
Jim Carrey as Joel Barish with Kate Winslet as Clementine Kruczynski
בתקופה האחרונה אני מנסה (ללא הצלחה רבה) להתפרנס מכתיבת סיפורי חיים של בני גיל הזהב. סיפור החיים, המסופר מנקודת מבט סובייקטיבית, הינו למעשה אוסף של זכרונות. אני מתעניינת בזכרונות – גם בזכרונות שלי וגם בזכרונות של אנשים אחרים, גם בזכרונות של העבר, וגם בזכרונות של העתיד. כשהלכנו ברגל, קובי שותפי לדירה ואני, ל"שמש נצחית בראש צלול" (הסרט הציג בקולנוע השכונתי שלנו – קולנוע עממי שבנוה שאנן), שנינו היינו במצב רוח אידיאלי לצפייה בסרט, אולי משום שפשוט לא היה לנו (כל אחד מסיבותיו הוא) מצב רוח לשום דבר אחר. בדרך לקולנוע שמנו בתיבות דואר "פליירים" שקרן עזרה לי להכין, במטרה למצוא לקוחות חדשים לכתיבת סיפור החיים. באמצע רחוב טרומפלדור גילינו שהשעה כבר כמעט 21:30, אז הפסקנו לחלק ומיהרנו לקולנוע.

"שמש נצחית בראש צלול" הוא סרט מרגיז ונפלא. הוא מרגיז משום שלפני שנה ורבע כתבתי סיפור (לא משוייף, לא גמור, לא מושלם) בעל רעיונות דומים להפליא! הסיפור (שלי) מספר על זוג שהולך לעבור מחיקות זכרון כדי לשכוח טראומות מתוך מערכת היחסים הזוגית, בתקווה לשפרה. הסיפור של צ'ארלי קאופמן, תסריטאי הסרט, עוקב אחרי הרעיונות שלי בצורה מחשידה ביותר!

גו'אל (ג'ים קארי) מגלה יום אחד שאהובתו קלמנטיין (קייט וינסלט), פנתה, בצעד אימפולסיבי ל"לאקונה",מכון מיוחד למחיקת זכרונות, ומחקה את הזכרון שלו ממוחה. לאחר המחיקה היא לא מכירה אותו, ולא נותר לה שום זכרון ממנו! גו'אל, שבור לב, מחליט בתגובה לעבור את התהליך בעצמו ולמחוק את קלמנטיין מזכרונו. אך הסיפור, כמובן, מורכב יותר מאשר הוא מוחק אותה והיא אותו (זה נחמד). תחשבו למשל מה קורה אם ממש באמצע תהליך המחיקה אדם מתחיל להתחרט על כל העניין?

העיסוק בזכרון ובמחיקתו מאפשר ליוצרי הסרט ליצור אינספור מצבים בהם אנו הצופים יכולים להכנס למוח של הגיבור, לשוטט בין זכרונותיו, ופיסה אחר פיסה להרכיב את סיפור הסרט. הסיפור, כמו כל הסיפורים הטובים, הוא על אהבה. על האהבה של גו'אל וקלמנטיין ועל מערכת היחסים ביניהם. במאי הסרט (מישל גונדרי) מצא דרכים יצירתיות להראות לנו את הזכרונות של גו'אל ואת תהליך מחיקתם. חלקים שלמים במסך נעלמים, וחוזרים, וגו'אל, מגיע למקומות בזכרון שלרב אנשים אחרים לא זוכים לראות.

אהבתי את הפן "הפסיכולוגיסטי" שהסרט מציג. היה קטע אחד, בו גו'אל מגיע לזכרון ילדות, והוא רוצה בכל ליבו שאמא שלו תרים אותו על הידיים. זה היה מאד יפה בעיני, והצליח להעביר את התחושה החזקה של הכמיהה שילד יכול לחוש. דרך המעבר בין הזכרונות – חלקם זכרונות מביכים ומכאיבים הסרט מצליח לשרטט תמונה מאד שלמה של הגיבור, וחושף אותו בפני הצופים. אני אהבתי את זה.

למרות שרב הסרט מתרחש "במח" של גו'אל, הסרט מציג גם את מה שמתרחש מחוץ למוחו - את קלמנטיין, את צוות מכון מחיקת הזכרון המופרע (קלות), וקושר בין הדברים. רציתי לציין לטובה את המשחק של ג'ים קארי. הוא ממש היה הדמות, וקשה לי לדמיין ליהוק אחר שיכול היה להיות מוצלח באותה מידה. היה נחמד גם לראות את אלייז'ה ווד, הלא הוא "פרודו", בתפקיד של בחור חסר חוט שידרה שמנסה לחזר אחרי קלמנטיין. אני חושבת שלגלם תפקיד חסר כל הירואיות של בחור שהוא על גבול החלאה, הינה החלטה נבונה אחרי התפקיד שלו בטרילוגית שר הטבעות.

למרות שהסרט היה יחסית צפוי עבורי (נו, טוב, אחרי הכל כתבתי סיפור דומה), נהניתי ממנו, לא השתעממתי ולא התייגעתי. לאחר הצפייה שוחחתי עם חיים, חבר של הורי שצפה בסרט באותה הקרנה. הוא אמר שהיו בסרט "30 דקות מיותרות". בזמן הצפייה לא הרגשתי ככה. אבל אחרי שהוא אמר את זה התחלתי לחשוב שאולי זה באמת נכון... קובי, שמאד אהב את הסרט מיד לאחר הצפייה, עבר תהליך של מספר ימים, במהלכם הסרט קצת איבד מזוהרו. למרות שהסיפור היה בעיניו יפה, הוא אמר שבשלב מסויים הסרט הופך לתצוגת אפקטים. אני חושבת שיש בזה משהו, אבל ההבדל בינינו הוא שאני נהניתי מהאפקטים האלה וקיומם לא הופך את הסרט לפחות מוצלח בעיני.

לאחר הסרט מצאתי את עצמי מחזיקה ביד את הפלייר. "עדיין לא מאוחר מדי לשמור על הזכרונות". הכותרת הלמה את הסרט בצורה מוחלטת והשאירה אותי המומה. הראיתי לקובי, ושנינו צחקנו על כך. בדרך הביתה חלקנו פליירים ודברנו על אהבה. אמנם מצב הרוח שלנו נשאר פסימי, אבל הסרט היה טוב.

ללכת


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של יעל
4 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
קובי 4
דרוג משותף גולשים [232 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


To Eternal Sunshine of the Spotless Mind Official WebSite
To Eternal Sunshine of the Spotless Mind Official WebSite