יעל מבקרת בקולנוע
מערכת הפורומים של האתר

שאלות נפוצותשאלות נפוצות   חיפושחיפוש   רשימת חבריםרשימת חברים   קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   הרשמההרשמה 
 פרופילפרופיל   התחבר/י כדי לבדוק הודעות פרטיותהתחבר/י כדי לבדוק הודעות פרטיות   התחבר/יהתחבר/י 
אינדקס הפורומים של יעל מבקרת בקולנוע

מי יותר משפיע: במאי או תסריטאי?

נושא זה נעול ואתה לא יכול לערוך הודעות או להגיב    אינדקס הפורומים של יעל מבקרת בקולנוע -> דיוני קולנוע
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר/ת הודעה
מוש השור
חבר/ת פורום מתחיל/ה
חבר/ת פורום מתחיל/ה

בפורום מ: 4/07/02

הודעהפורסם: 16:11 28/08/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

הדיון בנושא: "מה הייתם רוצים בקולנוע?" לגבי חשיבות התסריט לעומת חשיבות הסגנון עורר אצלי את השאלה הקלאסית:

למי יש תרומה גדולה יותר לסרט לבמאי או לתסריטאי?

אני יודע שהתשובה היא שלשניהם יש תרומה שווה פחות או יותר, אבל הייתי רוצה לדעת מי אתם חושבים שמשפיע יותר.

אני נוטה לחשוב שלתסריטאי יש תרומה יותר גדולה. מכיוון שסיפור טוב יכול לעשות את הסרט, גם אם הבימוי שלו לא משהו (זה יהיה כמו ספר טוב). לעומת זאת סרט עם סיפור גרוע לא יעניין גם אם הבימוי שלו יהיה מצויין.
אבל מצד שני יכול להיות שאני ממעיט בערכו של הבמאי מכיוון שאני לא מכיר עד הסוף את תפקידו של הבמאי.
צפה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דואר אלקטרוני
צבי
כוכב אתר
כוכב אתר

בפורום מ: 7/06/02

הודעהפורסם: 23:59 28/08/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

שאלה מצוינת. גם אני התלבטתי בה. ועוד שאלה בנושא - למה נראה שהבמאי הרבה יותר נחשב מהתסריטאי?
צפה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דואר אלקטרוני מספר ICQ
מארק
חבר/ת פורום ותיק/ה
חבר/ת פורום ותיק/ה

בפורום מ: 23/08/02

הודעהפורסם: 8:45 29/08/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

גם אני חושב אותו דבר. אני מאמין שתפקיד התסריטאי חשוב יותר אבל כמובן, השילוב הטוב ביותר הוא כשהבמאי הוא גם התסריטאי, כמו במקרה של האחים וושובסקי (שאגב, הם גם היו חלק מהמפיקים של "מאטריקס", ולא רק הבמאים והתסריטאים).
סיפור טוב יכול להחזיק את הסרט אבל בימוי...לא יודע.
צפה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית מספר ICQ
אורח

הודעהפורסם: 11:47 29/08/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

אני באופן אישי מאמין שהבמאי יותר חשוב מהתסריטאי, כמובן שהרעיון של הסרט חשוב והדיאלוגים וכו' אבל תסריט טוב לא יכול לבוא לידי ביטוי בלי בימוי נכון, הסרט יכול להתפקשש,
הבמאי הוא המוציא לפועל של תסריט טוב, ואם התסריט רע, עדיין בכוחו של הבמאי לשפר קצת.

יש הרבה דוגמאות שמרגישים שהבמאי ממש קילקל תסריט מעולה, וההיפך, איך הציל סיפור משעמם ע"י איכויות אחרות.
Oren
עורך ובונה האתר
עורך ובונה האתר

בפורום מ: 5/06/02

הודעהפורסם: 16:25 29/08/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

פעם גם אני חשבתי ככה, שמה שחשוב זה התסריט והבימאי הוא רק המוציא לפועל, אבל אז גיליתי שה-רק הזה הוא מאוד מאוד משמעותי. אז קודם כול אולי כדי להתחיל בהסתייגות, כול מה שנגיד כאן אלו הכללות וברור שבמציאות יש מגוון של בימאים, שחלקם עושים יותר וחלקם פחות.

תמיד הבימאי הוא המשפיע החזק ביותר על הסרט (גם אם הוא בוחר שלא להשפיע - זו עדיין ההחלטה שלו). הבימאי מטפל (בדרך ישרה או עקיפה) בכול מה שנוגע לסרט וזה המון, לכול פרט כזה יש השפעה על התוצאה הסופית. הבימאי הוא זה שמחליט איך בדיוק להעביר את התסריט, לרוב יש כול כך הרבה שינויים בין התסריט המקורי לתסריט הסופי עד שהם נראים ממש שונה, כולל שינויים מז'וריים של חלקים מאוד מרכזיים.

אני סבור שאם ניקח כול שני במאים שונים ונתן להם אותו תסריט, נקבל סרטים שונים מאוד. לעומת זאת, אם ניקח שני תסריטאים שונים להעביר את אותו סיפור ואז ניתן אותם לאותו בימאי נקבל סרט דומה מאוד (כמובן במצב היפותטי בו הבימאי עושה כול פעם סרט אחד בלי להיות מודע לשני).

אתם אומרים שהרעיון הוא העיקר, ואני נוטה להסכים, אבל הרעיון הוא לא רק התסריט. מה גם שלפעמים בתסריט היה ניסיון להעביר רעיון אחד ובסרט הועבר רעיון אחר (או מספר רעיונות). אין דרך להתחמק מזה – הבימאי, לטוב ולרע, הוא האחראי העיקרי לסרט.

דרך אגב, לא הזכרתם בכלל את עורך הסרט, במקרים מסוימים עשויה להיות לעורך השפעה מכרעת על הסרט. לכן היוצר הקולנועי האולטימטיבי בעיני, הוא בימאי/תסריטאי/עורך או לפחות בימאי המעורב עמוקות בשני התפקידים האחרים (אה, כן, יש גם את הצלם הראשי... אבל כדי שנפסיק כאן חיוך)

[ הודעה זו נערכה על-ידי: אורן בתאריך 2002-08-29 17:30 ]
מוש השור
חבר/ת פורום מתחיל/ה
חבר/ת פורום מתחיל/ה

בפורום מ: 4/07/02

הודעהפורסם: 1:33 30/08/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

עם כבר הזכרת את נושא הצלם הראשי, שאלה אחרת שמעניינת אותי היא, למה אחראי הצלם הראשי ולמה אחראי הבמאי?
כאשר אני רואה בסרט תנועת מצלמה מרשימה או זוית צילום מעניינת מי משניהם אחראי לכך?

אני מניח שהתשובה תלויה במידת המעורבות של הבמאי בסרט. וזה משתנה בין סרט לסרט.
Oren
עורך ובונה האתר
עורך ובונה האתר

הודעהפורסם: 11:27 30/08/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

אחראי צלם ראשי ואחראי במאי? אני לא בטוח שאני מבין על מה אתה מדבר (או מדברת?)
באנגלית יש את המושג של "במאי הצילום" (שאני התיחסתי אליו כצלם ראשי.

תנועת מצלמה מרשימה או זוית צילום מעניינת יכולה להיות רעיון של הבימאי לפעמים אפילו של התסריטאי אבל אני חושב שלרוב זו עבודה של הצלם (אלא אם זו בכלל עבודת מחשב - ראה שר הטבעות).

ובהקשר לנושא המקורי - יש צלמים שיש להם השפעה מאוד נרחבת על הסרט, לפעמים הצלמים יותר מידי פרפקציוניסיטם עד כדי פגיע ממשית בלוח הזמנים של ההפקה.
צבי
כוכב אתר
כוכב אתר

בפורום מ: 7/06/02

הודעהפורסם: 17:28 30/08/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

בנוגע לשאלת התסריטאי/במאי - אני חושב שהתסריטאי הוא מאוד חשוב, כי הסיפור הוא כמובן חלק עיקרי בכל (או לפחות ברוב) הסרטים. אבל הסיפור יכול לשמש גם כבסיס לספר למשל, ולאו דווקא לסרט.
בכל הנוגע לקולנוע - הבמאי הוא זה שבאמת עושה את הסרט, הוא זה שממש מבצע את אומנות הקולנוע. לכן הוא גם יותר "נחשב".
צפה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דואר אלקטרוני מספר ICQ
Zachush
חדש/ה בפורום

בפורום מ: 5/09/02

הודעהפורסם: 17:47 5/09/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

לדעתי הבמאי הינו האדם המכריע בסופו של דבר את טיבו של הסרט ואנמק:
התסרטאי כותב את סיפורו ולאחר מגיש אותו לבמאי, אשר באמצעים חזותיים וקוליים (קולנוע), מביא לידי ביטוי את הסיפור המוגמר לצפייה. ללא הבמאי הסרט יכול להשאר ע"ג דף ואז הוא לא יחשב כסרט אלא כספר. במאי יכול לקחת גם סיפור גרוע, להמחיש אותו בשימוש בזויות צילום מבריקות או בכמה אפקטים הוליוודים זולים ומשהו כבר יפיק מכך התלהבות. האתגר הינו, המחשת משפט, רגש, תחושה ועוד לאמצעי ויזואלי. ועל-כן, לדעתי הבמאי הוא האדם החשוב (מה גם שהוא שולט בהכל - סאונד, תאורה, בימוי שחקנים, צילום, תפאורה ....) מאחורי יצירת האומנות, הסרט.

מבקרת בקולנוע
מבקרת בקולנוע

הודעהפורסם: 21:40 5/09/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

This question reminds me the question: which organ in the body is most important?
it seems like maybe the heart is more important than the spleen, but try living without a spleen and that will change your point of view...

A movie is a co-production of usually many different people, and if not different people, than many ditinct positions (it could be a one person movie, but that person would still need to be a director, a photogrpaher, an editor etc.)

It can be that when you watch a movie, the script actually makes the difference, but a script alone is not a movie. A director is the person who gathers the story and brings it into life in the form of a film. There is no film without a director. The script is an essential part, and perhaps the part we are most sensitive to its quality, but it is just a building stone.

but of course, this are all generlizations. there could be a script so well thought out, a director could barely spoil it, and yet there could be a film even lacking of any coherent story, and we would still love it

[ הודעה זו נערכה על-ידי: אורן בתאריך 2002-09-06 00:51 ]
צפה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית בקר באתר המפרסם
פנגו חתול קטן
חבר/ת פורום ותיק/ה
חבר/ת פורום ותיק/ה

בפורום מ: 11/06/02

הודעהפורסם: 12:21 6/09/02    נושא ההודעה: הגב עם ציטוט

לדעתי לבמאי ולתסריטאי יש כמעט אותו מעורבות-כמו לכולם כי כל אחד משפיע, אחד יותר ואחד קצת פחות.

לכל אחד יש חלק בעשיית הסרט.
כי קודם כל הערוך זה לדעתי אחד הדברים הכי מענינים שיש. כי הוא מחליט בעצם איך הסרט יראה, מה בא אחרי מה, והוא קובע את הטון של הסרט,ובסרטי טויסט כבר ראינו איזה דברים נפלאים אפשר לעשות.

התסרטיאי גם משפיע כי אם הסיפור לא מענין, אז הסרט לא יהיה טוב. וכך גם השחקנים כי הם מבאים את הסרט לידי ביטוי ואם המשחק לא טוב, הסרט הלך.
אבל לדעתי הבמאי קצת יותר משפיע, כי הוא קובע הכל בעצם [איך המשחק צריך להיות,הוא קובע בסוף אם התסריט טוב, על העריכה, צילום וכ'ו]

אז בקיצור הבמאי יותר קצת משפיע אבל אבל לא בהרבה כי זה מנת חלקם של כולם, והסרט תמיד נעשה בזכות....
פנגו חתול לבן קטן.

[ הודעה זו נערכה על-ידי: פנגו חתול קטן בתאריך 2002-09-06 13:39 ]
צפה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית
הצג הודעות מלפני:   
   נושא זה נעול ואתה לא יכול לערוך הודעות או להגיב    אינדקס הפורומים של יעל מבקרת בקולנוע -> דיוני קולנוע כל הזמנים הם GMT +2 (שעון ישראל)
עמוד 1 מתוך 1

קפוץ אל:  
אתה לא יכול לפרסם נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע בסקרים בפורום זה
בחזרה לדף הראשי