הענק
נכתב ע"י יעל סיון בתאריך 30/7/2003

The eye of the HULK
Directed by Ang Lee
The HULK
Eric Bana as Bruce Banner
Jennifer Connelly as Betty Ross
The angry HULK
Bruce and his Father
Sam Elliott as general Ross
The HULK
Eric Bana as Bruce Banner
"הענק הירוק" היה הסרט הראשון שראיתי בקולנוע אחרי ה-ר-ב-ה זמן. למעשה, מאז המטריקס רילואדד ביוני, לא ראיתי סרט בקולנוע (אמנם השלמתי פערים כמו "ביטלג'וס" ב-DVD, אבל את הדבר האמיתי, כלומר, לצאת לקולנוע לראות סרט בן זמננו לא יצא לי). כסרט שיוצאים בשבילו לקולנוע, "הענק הירוק" היה עבורי חוויה מהנה ומספקת. האמת היא, שאני לא חובבת גדולה של קומיקס - לא מתוך חוסר אהדה, אלא יותר מתוך חוסר הכרות ולכן הביקורת שלי תהיה נטו על הסרט וככזה הוא חוויה ויזואלית מענגת במיוחד. כנראה שכאשר במאי מוכשר מביים תסריט (במקרה הזה - אנג לי מ"נמר, דרקון", "סופת קרח" ו"גבר אישה אוכל שתיה"), זה ניכר בתוצר הסופי, ואולי במקום תוצר עדיף לומר יצירה.

"הענק הירוק" אמנם עובד לפי השטאנץ הקומיקסי הרגיל - אדם מקבל/רוכש כוחות על בעקבות תאונה כלשהי ויחסו עם החברה משתנה. אך להבדיל מ"ספיידרמן", "סופרמן" ודומיהם, שיכולים להפעיל את כוחותיהם כרצונם, כוחותיו של "הענק הירוק" מופעלים על ידי תנודות ורחשים בתת המודע של הגיבור. ברוס באנר (שכרגיל לא "נמלט" מלקבל שם קלאסי של סופר גיבור, בו האות הראשונה בשם הפרטי ובשם המשפחה זהה), מתעמת עם טראומות ילדות וזכרונות מודחקים, והכעס שלו מעורר את "הענק הירוק" ומשחרר אותו לחופשי. בנוסף, בשונה מגיבורי העל הרגילים, "הענק הירוק" לא נתפס כמי שמבצע מעשים שמושיעים את החברה האנושית מכליה או מעוול, להיפך, הוא נתפס כמקור סכנה שיש לרסנו ואף לחסלו.

אז תגידו, הענק, הוא יותר ירוק או יותר חזק?
"הענק הירוק" או למעשה ברוס באנר, נושא בתוכו גנים שעברו שינויים ושיפורים - תוצר של ניסויים של אביו בגופו שלו עצמו, שעברו אל ברוס בתורשה. מוטציה גנטית זו נותרת "שקטה" עד אשר במעבדת הננו-טכנולוגיה, בה ברוס עובד כמדען, מתרחשת תאונה. במהלך התאונה ברוס נחשף לקרינה שמעוררת שינויים מולקולריים ("שינויים בננו") ואלו מעוררים את הענק שבתוכו. הענק חזק כמו שמשון הגיבור בריבוע, ירוק כמו מלפפון, ומפחיד כמו אלפרון. קשה להאשים את גנרל רוס, אבא של חברתו (לשעבר) של ברוס (ג'ניפר קונלי היפה), על שהוא עושה כל מה שהוא יכול, כדי להרחיק בין בתו ובין ברוס. אך הסיפור האמיתי מורכב יותר, עבר והווה מתערבבים, וגם יחסי העבר בין גנרל רוס לאביו של ברוס, משחקים חלק במרדף אחרי "הענק".

לא, "הענק הירוק" אינו סרט אקשן קיצי וקליל. אחת הסיבות לכך היא, שהסרט מנסה במוצהר לעסוק בנפש האדם - ברגשות כמו כעס, תסכול, אהבה, שינאה ורצון לנקמה, ובאופן בו צלקות נפשיות מותירות באדם את חותמן. אגב, "לא קליל", זאת דרך אחרת להגיד כבד... ועוד דבר שהופך את הסרט למעט "כבד" הוא, שהסרט אינו הומוריסטי במיוחד. באופן כללי אני אוהבת סרטים שיש בהם הומור, פעם אפילו טענתי, ש"סרט שאין בו הומור, לא יכול להיות סרט טוב באמת". עם זאת, במרבית הסרטים ההומור מגיע בפאנצ'ליינים מוכנים מראש ואלו נטחנים ונטחנים בטריילרים, עד אשר ברגע האמת הם כבר לא ממש מצחיקים (כמו דודה של ספיידי שאומרת לו:You do too much, you are not Superman you know…). אז אולי זה לא כזה נורא, שהסרט לא מתיימר לרקוד על כל החתונות. עם זאת, יתכן שהחוסר היחסי בהומור, גרם לי להרגיש ש"הענק הירוק" הינו סרט ארוך. האמת? קצת ארוך מדי.

הדבר שאהבתי בסרט, דווקא לא היה הסיפור שלו. הסיפור היה אמנם מספק, אבל לא מלהיב במיוחד. הרובד הפסיכולוגי של יחסי אבות בנים (ואבות בנות), שאלות שקשורות לשליטה ברגשות ולתורשה ובחירה חופשית, למשל, משום מה לא הצליחו להלהיב אותי הפעם. מה שדוקא כן נראה לי מרתק (גם בלי קשר ישיר לסרט) הוא הנושא של ננו-טכנולוגיה. למשל, דמיינו שאפשר היה בעזרת כל מיני תהליכי יצירה מולקולריים ובעזרת מכשור מתאים, לברוא תפוז עסיסי, כתום, ומזין כתפוז שגדל על העץ. אותי זה מגניב (הרעיון, כי תפוזים אני לא אוכלת). אז אולי אתם רוצים ללמוד משהו על ננו טכנולוגיה?

מבחינה רגשית, לא מצאתי את עצמי מזדהה במיוחד עם אף אחת מהדמויות, ו"הענק הירוק" נראה לי כמין תינוק מגושם (האם הוא מעין ביטוי "לאיד" הייצרי כפי שפרויד טבע את המונח?). אך כן התרשמתי עד מאד מאיכות הבימוי - המעברים בין סצינות, הצילומים בתוך כל סצינה, החלוקה של המסך למספר חלקים בסנגון הקומיקס, הצבעים, הדימויים... פשוט מעולה! חכם! מהנה! ללא ספק - סרט עם חזון ויזואלי. ואחרי שטענתי בעבר שסרט לא יכול להיות טוב אם אין בו "הומור", אטען גם, שסרט לא יכול להיות "טוב" אם אין לו חזון ויזואלי. אחרת, למה לעשות קולנוע? אפשר במקום זאת לכתוב ספר.

אך למרות כל השבחים בתוך החזון הויזואלי המוצלח הזה, "הענק הירוק" קצת לא השתלב - הוא פשוט נראה לי מלאכותי מדי, קופצני מדי ופלסטליני מדי לעומת שאר הסרט. בקטעים בהם ברוס הופך לענק, היה אפשר להשאיר את הענק כאחד משלבי הביניים בחילוף ולא להמשיך עד הסוף, פשוט כדי לשמור על אמינות ולא לתת לקהל הזדמנות לגחך (כי קהל מגחך זו סכנה, כך יודע כל במאי בר דעת).

אהבתי את הליהוק של אריק באנה לתפקיד ברוס באנר. אולי כי הוא הזכיר לי את גיסי, אופיר הולדר, שאני רואה רק מעט, אך מחבבת הרבה.

אפשר


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של יעל
3.5 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
ג'רי קרן
4.5 3
דרוג משותף גולשים [221 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


To HULK Official WebSite
To HULK Official WebSite