אינדיאנה ג'ונס וממלכת גולגולת הבדולח
נכתב ע"י יעל בתאריך 24/5/08

Harrison Ford as Indiana Jones
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skul
Cate Blanchett as Col. Dr. Irina Spalko
Harrison Ford as Indiana Jones 
and Shia LaBeouf as Mutt Williams
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skul
Shia LaBeouf, Harrison Ford and 
Karen Allen as Marion Ravenwood
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skul
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skul
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skul
היתה לי פינה חמה בלב לאינדיאנה ג'ונס. כלומר, לסרטי אינדיאנה ג'ונס. אני חושבת שזה היה מאז שבגיל שמונה, באחד החופשים בהם ביליתי בירושלים, הלכתי יחד עם טליה בת דודתי ל"שודדי התיבה האבודה". בדיוק בנקודה מאד מותחת בסרט – החשמל כבה. בילינו שעה שעתיים מול בית הקולנוע, מחכות לחשמל שאולי יחזור. החשמל לא חזר, וקבלנו כרטיסי זיכוי. למחרת, הלכנו לסרט פעם שנייה, והפעם הגענו עד לסוף המבעית. זה היה מפחיד, מגעיל, מרגש, ומסעיר. הכל ביחד אני חושבת.

אז אפשר לומר שקצת התחשק לי ללכת לסרט החדש. התחשק לי סרט קיץ, שיביא לי מצב רוח טוב, ויעשה לי קצת שמח. קצת "פאן". לכן החלטתי שבסרט החדש של אינדיאנה ג'ונס אצפה בתנאים טובים במיוחד: בקולנוע האיימקס שבקריון (בו טרם בקרתי). הלכתי לסרט יחד עם מידן, ביום שבת בצהריים. הקולנוע היה מרשים ועמד בכל הציפיות שלי ממנו – מסך ענק באמת, כסאות מרווחים ונוחים (מה שנקרא "מפנקים"), ומערכת סאונד חזקה וצלולה. ישבנו באולם, נרגשים כמו ילדים. ראינו טריילרים של סרטים חדשים, והתכוננו ל"פאן" שהולך לבוא עלינו - תמורת 45 שקלים חדשים...

אני שואלת את עצמי כמה מוקדם בביקורת לתת לכם את "הספויילר"... לא, אל תדאגו, לא אספר לכם שום פרט מהעלילה שיהרוס לכם את הצפייה... את העלילה של הסרט, ממילא אי אפשר באמת לספיילר. כדי "לספיילר" סרט צריך להיות לו סיפור שיש בו ולו היגיון קלוש, או שיהיה קשר בין האירועים בסרט. בכלל, כדי שמשהו יחשב "ספויילר", ויהרוס את ההנאה מן הצפייה, על הצפייה להביא להנאה. אבל כשהסרט כולו משעמם – מהי המשמעות של "ספויילר" אז?

אעשה מאמץ ואנסה לתאר את העלילה:
אנחנו בארצות הברית, 1957, תקופת המלחמה הקרה. אינדיאנה ג'ונס הוא גבר מזדקן, מרצה באוניברסיטה לארכיאולוגיה, עם עבר מפואר כסוכן בשירות הצבא והבולשת האמריקניים. בתחילת הסרט אנו פוגשים אותו כחטוף שנאלץ לשתף פעולה עם אנשי הקג"ב, כאשר אלה פולשים לתוך בסיס צבאי במדבר נוודה בו נערכים ניסויים מסווגים. ג'ונס נחלץ מאותה אפיזודה בעזרת אותות ומופתים, וזמן לא רב לאחר מכן הוא פוגש בחור צעיר ופוחז, שמביא לו מסר מחבר ותיק שהשתגע. המסר הינו בשפה עתיקה וכולל כל מיני שרטוטים "מסתוריים". לא הבנתי בדיוק איך ומה, אבל כנראה שאותו חבר מצא איזו גולגולת מיוחדת במינה. לא בדיוק הבנתי איך ולמה, אבל ג'ונס והבחור הצעיר יוצאים למרכז אמריקה כדי לאתר את האיש והגולגולת. משם והלאה כל מה שקורה זה בלגן טוטאלי: אינקה, מאיה, זהב, רוסים, אמריקנים, "זרים"... בלגן.
אם אתם מבולבלים, אני רוצה להגיד לכם: זאת לא אני, זה הסרט.

הדבר הראשון והבסיסי שחסר לי בסרט הוא סיפור מותח או מרתק. כשההפסקה היא המאורע המעניין ביותר בסרט – זה לא יכול להיות סימן טוב... אין "חידה" שהצופה מנסה לפענח יחד עם הגיבור, והסיפור נראה כמו משהו שראיתי עשרות פעמים בגרסאות כאלה או אחרות. דבר שני שלא אהבתי הוא, שהלהטוטים של ג'ונס ("האקשן"), שיכולים היו להראות בעיני מופלאים ולהעיד על יכולות גופניות ושכליות גבוהות, או אפילו מזל, עברו את הגבול הדק שמפריד בין המופלא ליותר מדי מופלא, והפכו למופרכים לחלוטין. כשרואים משהו מופלא זה יוצר ברק בעיניים, כשרואים משהו מופרך – מפהקים פעמיים. ואני כמעט נרדמתי במהלך הצפייה. משעמם מכף רגל ועד האוזניים.

נושא שלישי הוא נושא הזרימה של הסרט. ברמת הגלובלית, העלילה היא שילוב של קטעים מודבקים שלא ברור מאיפה הונחתו. קשה לעקוב אחרי סרט שאין בו רצף אמיתי. לעומת ההנחתות הללו (שנחוות יותר כחסרות היגיון מאשר כמפתיעות), ברמה הלוקאלית (רמת הסצינה), ההתנהלות צפויה לחלוטין. צפוי זה כשאני יכולה לשמוע בראש, מראש, מתי מישהו יגיד משהו, מתי "הרעים" שוב יופיעו ו"יפתיעו", ומה יהיה הפאנצ' של בדיחה נוספת (לא ממש מצחיקה). השילוב הזה של קטוע ברמה הגלובלית וצפוי ברמה הלוקאלית הוא הגרוע ביותר, המשעמם ביותר. השילוב ההפוך, דהיינו – עלילה שמתפתחת בצורה הגיונית ורציפה, משולבת עם התרחשויות מפתיעות ולא צפויות ברמת הסצינה היא בעיני האידיאל, שממקסם את העניין של הצופה והופך אותו למרותק לסרט.

דבר נוסף בסרט שהוא בלתי נסבל הוא כמות הקלישאות שנשפכת על הצופה בכל סצינה. הסרט מנסה, הוא באמת מנסה להיות מצחיק, להיות מקורי, להפתיע – אבל הוא פשוט לא מצליח. זה די מביך לצפות במישהו מנסה לספר בדיחה או צ'יזבט בחוסר כישרון. אחרי כמה דקות של מביך, זה כבר נהיה פתטי, אחר כך מרגיז, ובסוף מתנתקים, מפהקים, ושקועים בנמנום. (אחרי הכל, היו בקולנוע כאלה כסאות נוחים...)

גם מידן סבל מהסרט, ואני מניחה שהוא מסכים עם כל מה שכבר כתבתי. בנוסף אציין שהפריע לו שכל הרקע נראה כאילו נעשה במחשב, והדמויות נראות מודבקות על פני אותו רקע. אחרי הסרט ישבנו לפוש בבית קפה "גרג" שבקניון. מידן שתה הפוך ואני רציתי לשתות צ'אי על בסיס מים. לצערי צ'אי על בסיס מים היה כנראה קצת מעל לאינטליגנציה של המלצרים, שכל פעם אמרו כן, כן, בטח, אין שום בעיה, ובסוף הביאו לי משהו אחר. נכון מוזר? בכל אופן, לסיכום החוויה אציין שאני שמחה שגיליתי קולנוע חדש ומופלא – האיימקס שבקריון – דבר שללא ספק קרה בזכות "אינדיאנה ג'ונס" החדש, אך מהסרט עצמו אני ממליצה להמנע.

לא ללכת


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של יעל
1.5 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
מידן
2
דרוג משותף גולשים [36 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skul poster
To Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skul official website