להרוג את ביל - חלק 2
נכתב ע"י יעל בתאריך 29/4/2004

Kill Bill Vol. 2
Uma Thurman as Beatrix Kiddo/The Bride/Black Mamba
David Carradine as Bill/Snake Charmer
Michael Madsen as Budd/Sidewinder
Uma Thurman as Beatrix Kiddo 
with Gordon Liu as Pai Mei
Six Feet Under
Quentin Tarantino and Daryl Hannah
האכזבה היחידה שלי מהצפייה בחלק השני של "להרוג את ביל", קשורה לאולם המעפן שבו קולנוע רב-חן מרכז הקונגרסים (חיפה) בחר להקרינו, ועוד בערב הבכורה. במקום באולם הגדול, בו צפינו בסרט הראשון, קבלנו את האולם הקטן עם המסך שמחולק ל"פירורים". חכו חכו, אם טרנטינו ישמע על כך הוא ישסה בכם את אומה, והיא תבוא עם חרב האטורי הנזו האגדית שלה למלוק לכם את המקרן! זאת אמנם לא טרגדיה, זה פשוט אומר שמתישהו אני אצטרך להטריח את עצמי לעיר הגדולה תל אביב לצפייה נוספת, אבל אם אתם חיפאים – ראו הוזהרתם.

טוב, אז ישבתי עם אורן באולם הקולנוע אחרי מלא מלא זמן שלא הייתי בסרט (כמעט מאז קיל ביל חלק אחד, אם יורשה לי להגזים קלות) ותשמעו - התחלתי ממש להתרגש. הסרט מתחיל בשוט יפהפה של אומה ת'ורמן נוהגת ומספרת על מעשי הנקמה שלה מהסרט הראשון... אל תדאגו זה לא תקציר מלא של הסרט הקודם, זאת רק הדרך האלגנטית של טרנטינו להכניס אותנו לאווירה הנכונה.

החלק השני של "להרוג את ביל" שונה מאד מהחלק הראשון. מדובר בסרט הרבה יותר איטי, הכולל דיאלוגים מרובים ודמויות חדשות שזוכות לפיתוח סביר בהחלט. בכלל, זה הרבה יותר סרט של תשובות מאשר סרט של שאלות. זה סרט הרבה יותר על אנשים מאשר סרט אקשן. עוד הבדל בין החלק הראשון לשני הוא הנוכחות הפיזית של ביל. המפגש עם מושא הנקמה של הכלה, ביל, הינו באופן טבעי מעניין למדי. למורת רוחי גיליתי שאני לא מצליחה לתעב את מי שהרס את החיים של הכלה. למעשה ביל הינו גבר מעניין וכריזמטי, אכזרי אך גם עדין. דמותו מגולמת על ידי השחקן דיוויד קרדן, אשר שיחק בעשרות סרטי קולנוע וטלוויזיה, כמו גם במספר סדרות בינהן "קונג-פו", שהפכה אותו לכוכב פעולה בראשית שנות השבעים.

הכלה, או "הממבה השחורה" או פשוט "אומה", ממשיכה להתקדם עם רשימת החיסולים שלה (אחרי שחיסלה בחלק אחד את ורניטה גרין, ואת או-רן אישי) ומגיעה ראשית לאחיו של ביל, באד. באד חי חיים עלובים, הוא עובד כשומר במועדון חשפנות וגר בקרוואן נידח במדבר. הוא יודע שאומה באה אליו כדי לחסלו, אך הוא מוכן לקראת העימות, יהיו תוצאותיו אשר יהיו. הבאה ברשימת המכולת של אומה, היא אל דרייור מלאת הסטייל והשינאה, המגולמת על ידי דריל האנה, וזכורה לי מחלק 1 בעיקר בזכות תצוגת הרטיות המגניבה שלה.

בדומה לחלק הראשון הסרט נע בין זמנים וסיפורים, ומדי פעם בוחר להרחיב על חלק מסויים. למשל, הסרט מביא אותנו לסין, לזמן בו הכלה B התאמנה אצל מאסטר סיני לקונג-פו. המאסטר האגדי ומטיל המורא הינו אחת הדמויות המשעשעות ביותר שיש בסרט. הוא אכזרי ונוקשה, אך גם מדהים ביכולותיו... בנוסף יש לו גם שפם וזקן לבנים וארוכים (ומודבקים) בהם הוא מנפנף כל אימת שהוא מרוצה או לחלופין כועס.

אחד הדברים הראשונים ששמתי לב אליהם בסרט הוא היופי שלו. טרנטינו אומן ביצירת קומפוזיציות מרתקות על המסך, ושימוש בסגנונות שונים לצרכיו. בשונה מהסרט הקודם, הסגנון או סגנונות של הסרט הזה הינם יותר מיושנים ודהויים ופחות וידאו קליפיים ומבריקים. לא שזה לא יפה - זה מעולה ומצויין. אני רק שואלת את עצמי האם באמת היתה לטרנטינו כוונה להציג את הסרט על שני חלקיו יחדיו? האם זה באמת היה אמור להיות סרט אחד? בעיני, הסרטים שונים מאד – כל כך שונים שהם לא "אותו סרט". אורן, לעומת זאת, שם לב לרצף שיש בין שני הסרטים. הוא טוען שהסגנון משתנה, אבל לאיטו. האמת היא שזו שאלה שאפשר לדון בה, אבל זה לא ממש משנה. הסרט הראשון היה אחלה והשני – גם. אחלה רק מסוג קצת אחר.

למרות הדברים החיוביים בסרט, מדי פעם היתה לי הרגשה שהדיאלוגים בסרט לא ממש "עובדים". חלק מהשיחות בין הדמויות זכו אצלי לציון סביר בלבד, ולא חשבתי שיש בהן שום דבר מרתק. למשל, החלק שבו ביאטריקס פוגשת את הסרסור הזקן במקסיקו לא היה ממש מעניין או חיוני. עם זאת, היה משהו מרגיע בקצב של הסרט, שהיה לטעמי איטי למדי.

במרחק של שבוע מהצפייה בסרט אני שואלת את עצמי מה נשאר לי ממנו, אני תוהה מה הסרט באמת מתיימר להשאיר אצל הצופה, או במילים אחרות מה הוא "אומר"? אמנם לא כל סרט חייב שתהיה לו אמירה, אבל נדמה לי שזה משהו שיכול להפוך סרט מגניב לסרט מצויין. "להרוג את ביל" על שני חלקיו הינו סרט מגניב.

ללכת


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של יעל
4 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
אורן 4
דרוג משותף גולשים [188 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


To Kill Bill Official WebSite
To Kill Bill Official WebSite


To Kill Bill Japanise WebSite