אדון ומפקד
נכתב ע"י קרן סיון בתאריך 10/12/2003








ביום שבת צלצלתי לרונן והודעתי לו שביום רביעי "עכבר הכפר" יגיע לבקר סוף סוף את "עכבר העיר". רונן הופתע מאד מהודעתי הפתאומית שכן כבר כמה שנים שהוא מפציר בי להגיע "לעיר הגדולה" תל-אביב, לבקר אותו. המשאלות שלי מהביקור בעיר הגדולה היו ללכת למסעדה טובה ולסרט טוב. לאחר דפדוף קצר "בעכבר העיר" (העיתון) השמן של תל אביב, נבחרו היעדים - מסעדת "אוונט גארד",שהתגלתה כמצויינת! והסרט "אדון ומפקד". דרך אגב, את רונן עוד לא הפכנו רשמית ל"כוכב אתר" (פשוט כי עוד לא כתבנו את הטקסט עליו). אבל בינתיים, כדי שתקבלו תמונה לגבי מיהו "עכבר העיר", הנה תמונה שלו שצילמתי לאחרונה במצלמתי הדיגיטלית החדשה.

הסרט "אדון ומפקד" מתרחש בשנת 1805 בתקופת "מלחמות נפוליאון". ג'ק אוברי (ראסל קראו), הוא קפטן של ספינת קרב אנגלית ועליו מוטלת המשימה לאתר ספינה צרפתית שמזימתה היא לפתוח חזית נוספת נגד האנגלים. כבר בתחילת המסע לאיתור והכנעת הספינה, ספינת הקרב הצרפתית אורבת לאנגלים ומתקיפה אותם. אך למרות שהספינה הצרפתית "מודרנית" וחזקה מהספינה האנגלית, אוברי לא נכנע, הוא נחוש בדעתו לרדוף ולהכניע את ספינת האוייב. סטפן מאטורין (פול בטני) הוא רופא הספינה. הוא רגיש, בעל נטיה לפציפיזם ואף חובב חיות ("יפה נפש" קלאסי בלשוננו). סטפן מנסה להבהיר לאוברי שהמרדף הפך לעניין אישי שלו, עניין של כבוד, ושהוא מסכן את אנשי הצוות מעל ומעבר בדבקותו במשימה. בין קטעי הלחימה, מתאר הסרט את הקשר המורכב בין הקפטן לרופא, ואת הקשרים האישיים שמתפתחים בין האנשים (והילדים) על הספינה.

"אדון ומפקד" הוא סרט מיוחד, סרט שונה ממה שרואים בדרך כלל, גם בגלל שרובו המוחלט מתרחש על ספינה בלב ים, וגם בגלל שאין ולו דמות נשית אחת במשך כל הסרט (פרט לסצינה תמוהה אחת בה רואים לשתי שניות קלוז-אפ של אישה על אי, בטח אשתו של הבמאי...). מצא חן בעיני שהסרט מתמקד בסיפור "מלחמתי" אחד קטן, שולי וחסר חשיבות היסטורית, שנבחר מתוך ים ענק של סיפורים קטנים המרכיבים את המלחמה הגדולה. הדבר מדגיש את הפן האנושי, שלעיתים נבלע כשמסתכלים על מלחמות במבט כולל. אהבתי גם את הניגוד שיש בסרט, בין לחימה אכזרית ובין פסטורליה של ים (שלעיתים היה גם שקט ושלו).

אני מתחילה להבחין שפיתחתי כלפי הסרט רגשות חיבה סלחניים, זה קורה לי לפעמים. אז כדי לא ליצור אידאליזציה מדומה לסרט, אני מזכירה לעצמי גם את הנקודות הרעות: הסרט די משעמם ויש תחושה שהוא ארוך מדי. יש בו חלקים מיותרים אותם ניתן היה להוריד, כמו כל מיני קטעים על אנשים שוליים בספינה שלא תורמים דבר. כמו כן, לא הרגשתי הזדהות, לא התרגשתי בקטעים בהם הייתי אמורה להרגיש משהו, ובקטעים "מותחים" לא נמתחתי. אמנם הסרט מצליח לגרום לצופים להרגיש שהם על הספינה כחלק מהצוות וזאת בעיקר בזכות הסאונד המעולה והצילום האיכותי, אבל התחושה נשארת רק במישור ה"פיזי" ולא הרגשי. כסרט דרמטי, נראה שהוא מבויים ביותר מדי אדישות - סרט רגוע על ים סוער.

בעצם, יכול להיות ש"האדישות", הרוגע וחוסר הבומבסטיות של סרט הפעולה הזה, הם בעצם היתרון שלו. זה הופך את הסרט לפחות הוליוודי ופחות נוסחתי. אין בו נסיונות לסחוט דמעות, אפילו במקומות שניתן לעשות זאת בקלות! כשאני חושבת על כך, אהבתי גם את זה שההומור בסרט לא היה בוטה או מוגזם. אציין גם את המשחק המשובח: כל השחקנים ובראשם ה"קפטן", ראסל קראו, שיחקו מצויין.

"אדון ומפקד", בבימויו של פיטר וויר ("המופע של טרומן", "ללכת שבי אחריו"), הוא מה שנקרא אצלי "סרט בלתי מזיק". הוא לא יצר אצלי אנטגוניזם, ושום דבר בסרט לא הפריע לי או עורר את חושי הביקורת העוקצניים שלי. מצד שני, הוא גם לא ממש הצליח לרגש או לעניין. אז המשאלה שלי לסרט "טוב", לא לחלוטין התגשמה, אבל אין לי ממש תלונות (כזכור, המשאלה שלי לגבי המסעדה התגשמה במלואה). לסיום, על אף חוסר השלמות שלו והיובש הבלתי מוסבר, הסרט הרשים אותי בחוסר הנוסחתיות שלו וזה נתן לי משהו לקחת איתי חזרה "לכפר".

אפשר


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של קרן
3 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
רונן 3
דרוג משותף גולשים [56 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


To Master and Commander: The Far Side of the World Official WebSite
To Master and Commander: The Far Side of the World Official WebSite