מטריקס Reloaded
נכתב ע"י יעל (בשויצריה) בתאריך 23/5/2003

המטריקס (להלן "המטריקס 1") היה חידוש מרענן, הוא הציג עלילה בעלת סיפור מסקרן, מד"בי ואנושי כאחד, הוא השתמש בקולנוע בדרך חדשה וטבע את המונח Bullet time, והאקשן בו היה מהיר יותר, גבוה יותר וחזק יותר מברוב סרטי הפעולה הרגילים. בנוסף, המטריקס 1 היה גם סרט פילוסופי, במידה המתאימה לשאר האלמנטים בו: לא עמוק מדי ולא שטחי מדי. הדיאלוגים בסרט הראשון אמנם לא היו מופת לתסריטאות או למשחק, אבל הם היו ממש בסדר גמור, וכל הסרט החזיק את עצמו, והיה מרתק, מהנה ומרענן. יופי. עם נתוני פתיחה כאלה, כמובן שהציפיות מהמטריקס Reloaded להוות סרט המשך ראוי היו גבוהות.

למטריקס 2 הלכתי עם חבורה רב לאומית - ג'רוד ודיאנה האמריקאים, ולדימירה הצכ'ית, אנה השוויצרית, קימיקו היפנית, ויקטור הספרדי, וצבי הישראלי (כן, כן מה שאתם שומעים). האולם היה מלא לחלוטין, ואנחנו תפסנו מקומות מעט קרובים מדי וקצת בצד, אבל כשהסרט התחיל שכחתי מכך לחלוטין. שכחתי כי מבחינה ויזואלית יש במטריקס 2 הרבה הברקות (וגם כמה פלופים), וסצינות אקשן מרהיבות יותר מבסרט הראשון (אם כי ארוכות ומייגעות במידה לא צפויה). מסתבר שבמהלך ארבעת השנים(!) מאז יציאת המטריקס 1, ניאו וטריניטי הצליחו להשאר ביחד, מאוהבים כשני שפנפנים, אם כי רמת השיחות ביניהם היתה ונשארה ירודה במיוחד (עוד על כך בהמשך). כעת, בהווה של הסרט, יש איום מצד המכונות על "ציון" - העיר החופשית היחידה, והמנהיגות מתחלקת לשניים: כאלו שמאמינים שמלחמת חורמה במכונות היא הדרך היחידה לנצח, וכאלה שמאמינים בניאו ובנבואה. מה בדיוק אומרת הנבואה? לא ממש הצלחתי להבין. אולי משהו שקשור לחיסול המחשב המרכזי? אני לא בטוחה אם זה בגלל שהסרט לא הבהיר את הנושא, או קשיים בהבנת האנגלית, כך או כך, נראה לי שזה לא מספיק בהיר בסרט. מורפיאוס, כבסרט הראשון, מאמין בנבואה ובניאו, ויוצא יחד איתו במטרה למצוא את האורקל ולקבל ממנה נבואה נוספת (נבואה אחרונה, היות והשחקנית נפטרה במהלך הצילומים של הסרט).


הסרט נע מסצינת אקשן אחת, לסצינת האקשן הבאה, כאשר בדרך אנחנו מקבלים עוד מידע על העולם, שכעת נראה שונה מאד ורחב הרבה יותר מבסרט הראשון. בין לבין משולבים קטעים שאני קראתי להם "ספר לימוד בפילוסופיה", בהם יוצרי הסרט מציגים בפני הצופים את התשתית הרעיונית של הסרט: האם יש לנו בחירה חופשית? מהי בחירה חופשית בכלל? והאם קיום של בחירה חופשית אינו אשליה ותו לא? מה שצרם לי הוא העובדה שהנושאים הוצגו לצופה במעין נאומים פומפוזיים, והנאומים האלה היו אמורים להיות בכלל קטעי דיאלוג בין דמויות. היות ואנשים פשוט לא מדברים ככה ביניהם, זה נראה יותר כמו ה-CD שמצרפים לספר מבוא לפילוסופיה, מאשר סרט. זה אחד הדברים הראשונים ששמתי לב אליהם בסרט: המטריקס 2 לוקה בכתיבת דיאלוגים איומה. מעבר להרצאות בפילוסופיה, טריניטי וניאו מתקשרים ביניהם כמו שתי דמויות באופרת סבון. לא חבל להשקיע כל כך הרבה בשיעורי קונג-פו, בצילום, ובעיצוב, וכל כך מעט בכתיבת דיאלוג ומשחק? אבל, על כך הייתי מוכנה לסלוח. אחרי הכל, לא באתי לסרט בשביל הדיאלוגים, והייתי בהחלט מוכנה להחליק את הצרימה הזאת בשביל הכיף שבודאי מחכה בהמשך...

אך למרות שניאו נלחם כאילו היה "האחד" בכבודו ובעצמו (אה, הוא באמת אחד), הסצינות מתמשכות ומתמשכות עד שהן הופכות למעיקות. היתה לי גם הרגשה שהמעברים בין קטעי עלילה, קטעי אהבה, וקטעי האקשן לא היה חלקים וזורמים. האקשן לא שרת את העלילה - העלילה שרתה את האקשן, ורמת הדיאלוגים לא שרתה אף אחד. אחד מהדברים המהנים בסרט הראשון היה הביקור של ניאו ומורפיאוס אצל האורקל. לא ציפינו שהיא תהיה אשה שחורה ומבוגרת שאופה עוגיות ומגדלת ילדי פלא, ונשבינו בקסמיה. קשה לשחזר את אותה תחושה רעננה גם בסרט המשך, והאחים ווצ'ובסקי אכן לא מצליחים בכך.


בהקשר של האורקל יש לי סיפור קצת משעשע: מרבית חברי לצפייה (הרב לאומיים) בילו את אחר הצהריים בשיעור ב"דיאגנוזה" לפי רפואה סינית מסורתית. בשיעור הדיאגנוזה צפינו יחד בשקופיות של אנשים, ולמדנו להתבונן בפניהם. האם יש להם שקיות מתחת לעיניים? האם הלחיים נפוחות? מה זה אומר כאשר יש פצעונים על המצח? ושפה תחתונה סגולה? ובהפסקה התכנסנו ודנו ב"אורקל". פניה בסרט הזה נראים מאד מאד לא בריאים, ולא יכולנו שלא לתהות האם הסימנים למחלתה לא ניכרו בפניה חודשים מספר לפני מותה. גם הפנים של מורפיאוס זכו לתשומת לב (ולחמלתה) של ולדימירה, ואילו אני לא יכולתי להתיק את עיני מהשקיות הנפוחות שמתחת לעיני חלק מהשחקנים (בעיות בכליות, אם אתם תוהים), עם זאת, אני שמחה לבשר לכם שניאו וטריניטי, שניהם נראים טוב ומן הסתם ישרדו עד יציאת הסרט הבא.


במטריקס 2 תפגשו שלל דמויות. תזכו לראות את ציון (פלופ עיצובי לטעמי), שם תראו גם Rave עתידני וסצינת סקס בין ניאו וטריניטי (שילוב יפה בין השניים), תלמדו הרבה על העולם של "המכונות" ועל היחסים בין המכונות עצמן (יש הרבה יותר מ-Agent smith), תחשפו לקטעי אופרת סבון, ותראו הרבה הרבה אקשן. אבל אני חושבת שאצל רוב הצופים הסרט לא יצית את הברק בעיניים. בעיני המטריקס 2 אינו מלהיב, ואינו מהנה. מהרבה בחינות זה סרט רע, מהרבה בחינות אחרות זה עדיין סרט מעניין, במיוחד לחובבי מד"ב. אבל אני חושבת שהשאלה האמיתית שיש לשאול כדי לבחון את "טיב" הסרט היא עד כמה הוא מעורר את הרצון של הצופה לצפות בחלק האחרון בטרילוגיה. אותי הסרט האחרון כבר פשוט לא מעניין, ואני חושבת שאם מישהו יתאר לי את ההתרחשויות זה יספק אותי. כמובן, אל תתפסו אותי במילה, כי יתכן מאד שבסופו של דבר כן אלך לראות את המטריקס 3, אבל התחושה שלא ממש אכפת לי מה יקרה לדמויות ואיך העלילה תפתר מצביעה על הבעייה החמורה ביותר של המטריקס 2 כסרט שני בטרילוגיה.

אפשר


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של יעל
3 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
קימיקו ויקטור אנה דיאן ג'רוד ולדימירה צבי
1.5 3.5 2.5 2.5 2.5 2.5 2.5
דרוג משותף גולשים [528 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


To The Matrix Reloaded Official WebSite
To The Matrix Reloaded Official WebSite