מטריקס Revolutions
נכתב ע"י יעל בתאריך 16/11/2003


הכל התחיל לפני ארבע וחצי שנים, כאשר חגגנו יומהולדת שנה לאתר עם יציאת הסרט "המטריקס". זוכרים את הטריילר? "מהי המטריקס?" נשאל בו. והתשובה, בניגוד לציפיות, לא היתה מאכזבת בכלל. בסרט הראשון הכרנו את האורקל טוב ורע, את טריניטי, ניאו ומורפיאוס המאאגניבים, וגם את הסוכנים המפחידים. שמענו פילוסופיה בגרוש ובשני גרוש, אך לא לקחנו ללב, משום שהסיפור היה טוב והאקשן מרהיב וחדשני. אין ספק שהזכיה של האחים וושובסקי באותה שנה בפרס "קליע הזהב" על אפקט "זמן קליע" היתה ראויה ביותר.

שלוש שנים חלפו, והמטריקס, סוף סוף, נטענה מחדש. וב"מטריקס 2" כבר מתבהר מעל לכל ספק שניאו הוא "האחד", והוא יכול לעשות הכל - אפילו להלחם במאות סוכני סמית' בו זמנית. אם בסרט הראשון סוכן היה דבר שכדאי לברוח ממנו, בסרט השני מעמד הסוכנים עבר פיחות ואף אחד כבר לא נכנס ללחץ כשהם מגיעים. העולם של המטריקס "מתרחב" ולצופים מתגלה שיש הרבה תכניות מחשב בעולם הוירטואלי, לא רק סוכנים... ויש גם את "עושה המפתחות", שבעזרתו אפשר להגיע לארכיטקט, שתכנן את המטריקס...

עוד לא גמרנו לפהק מהשעמום ולפלבל מהבלבול שהסרט השני השרה עלינו, וכבר חלפה חצי שנה והסרט השלישי יצא לאקרנים. ממש המהפכה, או רבולושן, כמו שאומרים בעברית. המטריקס 3 מתחיל קצת לפני תחילת המלחמה הגדולה בין המכונות לאנשי "ציון". ניאו תקוע בתחנת רכבת בין העולם האמיתי למטריקס, מקום בו כוחותיו אינם פועלים. למרבה האימה הוא עדיין מסוגל לדבר פילוסופיה בגרוש עם ילדות הודיות שעשויות מ-C++, ויש סכנה שהוא ימשיך לעשות זאת לכל אורך הסרט, אם לא יחלצו אותו משם בזמן. בהמשך הסרט ניאו יפגוש את האורקל (בע"מ) וזו תשלח אותו לכל מיני משימות, לא לפני שתשמיע לו ממבחר אמרות השפר שלה (ספר האמרות המלא בקרוב בחנויות!). טריניטי של המטריקס 3 מתנהגת כמו בת עשרה מאוהבת, אך למרות שבכל רגע טורחים להגיד לנו כמה היא וניאו מאוהבים, לי הם בכלל לא נראו. מורפיאוס נשאר מורפיאוס (בתוספת של כמה חטטים נאים על הפנים), והוא ממשיך להגיד משפטים מלאי אמונה כמו: "ניאו עושה מה שהוא מאמין שהוא צריך לעשות".

יש יותר מדבר אחד שהופך את המטריקס רבולושנס לסרט רע. יש את העלילה הקופצנית, שכוללת קטעים שלא ברורים למה הם נמצאים שם בכלל (למעשה כל הקטע בתחנת הרכבת, וגם הקטע עם הצרפתי), יש את הבימוי והצילום הלא אסתטיים, יש את הסאונד המעיק (טח טח טח טח טח במשך שעות על רקע לחן קלאסי פומפוזי) ויש את המשחק החוור של השחקנים. אבל, הדבר שהכי הפריע לי הוא הדיאלוגים. קלישאה אחרי קלישאה הופרחה מפי הדמויות, באופן שגרם לי לשאול את עצמי האם לא מדובר בכלל בפרודיה. בנוסף, הסרט עמוס בפרידות דביקות או לחלופין במפגשים מרגשים. בין ניאו לטרניטי, בין ניאו למורפיאוס, בין ניאו לכל השאר, בין לינק לאשתו - וכך יוצא שכל הקאסט כל הזמן מתחבקים, טופחים על השכם, נראים אומללים אך מצהירים על אמונתם שישובו בשלום מהקרב...

ואפרופו קרבות, צר לי לומר לכם שגם אם תלכו למטריקס 3 רק בשביל האקשן והאפקטים צפויה לכם אכזבה, כי לא היה בסרט שום דבר שגרם לי להגיד "וואו". לא היו כמעט בכלל קרבות אחד על אחד כמו שהיו במטריקס הראשון או במטריקס השני, וגם האפקטים לא היו מלהיבים. מה שכן יש, והרבה, זה מלחמה. מלחמה זה פיצוצים, אש, תמנונים-זקיפים מעופפים, מכונות כבדות צועדות בסך, ספינות מתמרנות, תצלומי תקריב של פנים מבוהלים ורעש רקע כל כך מרנין שבא לבכות. טח טח טח. טח טח טח.

צפיתי בסרט יחד עם קרן רונן וג'רי. הבנים הפתיעו ודוקא אהבו. רונן חשב שהסרט אמנם מרבה בקלישאות אך הוא התעניין ונהנה. ג'רי הצליח "להכנס לראש" של הבמאים, ולדבריו, זאת השיטה שלו להנות מכמעט כל סרט. קרן לא נהנתה (אולי רק בקטעים בודדים כמו הסוף) והשתעממה במהלך הסרט. ההסבר שלה לשעמום הוא שהסרט מתאר מלחמה של המין האנושי על קיומו, אבל אין בסרט תחושה שיש לאנשים מוטיבציה אמיתית לשרוד (אולי רק ממניעים פרטיים). גם אצל הצופים לא נוצרת תחושה שמשהו באמת קריטי מתרחש במהלך הסרט וחוסר המעורבות יוצרת תחושת שעמום.

מי שאהב את הסרטים הקודמים ודאי סקרן לגלות את הסיפור המלא שעומד מאחורי המטריקס ולראות איך הכל מסתיים. למרות כל ההשמצות שלי על הסרט, הסוף של הטרילוגיה אינו כל כך גרוע, ולשמחתי לא היו בו טוויסטים מופרכים, כמו שחששתי שיהיו... הבעייה היא שהדרך, אל הסוף היתה כל כך ארוכה ומייגעת שכאשר הסוף (סוף סוף) הגיע לא היה שום סיכוי שאהנה. הרעננות שהיתה בסרט הראשון, דהתה בסרט השני, ונעלמה כליל מהסרט השלישי. הרעיון שאנו חיים במעין "מטריקס", אינו מקורי, אך בתקופה שבה הסרט הראשון יצא לאקרנים הוא לא היה שחוק, והביצוע של הסרט הווה שילוב ראוי בין פילוסופיה, עלילה מד"בית, וחזון ויזואלי. הסרט השלישי מותיר אותנו עם חזון ויזואלי מיושן, עלילה שגורמת לצופה לפהק במקום להתבונן על העולם מחדש, ורעיונות פילוסופיים שמונחתים על הצופה מבלי לגרום לו לחשוב בעצמו.

אם אתם בכל זאת סקרנים, אני ממליצה לכם לחכות לוידאו או DVD, ולצפות בבית, כאשר אתם יכולים לעשות הפסקות כרצונכם, או לקשקש ולנשנש קצת עם חברים במהלך הצפייה. אני לא מאמינה שאני אומרת את זה (זה ממש מנוגד לאופן בו אני חושבת שראוי לצפות בסרטים!) אבל במקרה הזה כל האמצעים כשרים כדי להפוך את חווית הצפייה במטריקס רבולושנס לקצת פחות מעיקה.

לא ללכת


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של יעל
1.5 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
קרן ג'רי רונן
1.5 4 3.5
דרוג משותף גולשים [176 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


The Matrix Revolutions Official WebSite
To The Matrix Revolutions Official WebSite