17/8/2002 :נכתב ע"י קרן סיון בתאריך

דו"ח מיוחד

Directed by Steven Spielberg
Tom Cruise as Detective John Anderton
Detective John Anderton (Tom Cruise), 
Officer Jeff Knott (Patrick Kilpatrick) 
and Detective Danny Witwer (Colin Farrell)
Detective John Anderton 
in Precrime HQ
Max von Sydow as Director Lamar Burgess
Detective John Anderton (Tom Cruise) 
with Agatha (Samantha Morton)
אני קרן, נעים מאד, אחותה הגדולה של יעל (מבקרת בקולנוע) וזאת הביקורת הראשונה שלי... קפצתי הישר למים, אל זרועותיהם האמונות של שפילברג וקרוז, אמנם לא טבעתי (הידיים אכן היו אמונות) אבל בכל זאת קצת נרטבתי (בטיפות בודדות של ביקורת קרירה) ומדוע זה קרה תוכלו לקרוא בהמשך...

הלכתי לראות את דו"ח מיוחד עם ג'רי, שאם יתמיד בהליכה לסרטים איתי, יקבל סטטוס של כוכב אתר. ראינו את הסרט במוצאי שבת בשבע בערב, בבית הקולנוע של "קניון לב המפרץ", היינו משוכנעים שהאולם יהיה מלא בהתחשב בזה שהסרט בסה"כ יומיים בקולנועים. הזמנו כרטיסים מראש, אך לא היה צורך בכך - האולם היה ריק למדי... (אולי בשל השעה המוקדמת?). ישבנו כשלפנינו רק מסך, ללא צלליות של ראשים, וחיכינו בהתרגשות לסרטו המבטיח של שפילברג.

ידעתי שלאחר הצפייה אני אכתוב את הביקורת הראשונה שלי לאתר, וזה גרם לי לחדד את חושי במיוחד. הוצאתי מעטפה ישנה מהתיק ועפרון איפור מחודד, כדי שאוכל לרשום הערות ונקודות חשובות, שלא אשכח כשאכתוב את הביקורת... לשמחתי עפרון האיפור היוקרתי נשאר די מחודד ולאחר שרשמתי מספר מועט של דברים (בדיעבד, בלתי קריאים לחלוטין...), שקעתי בסרט.

"דוח מיוחד" מתרחש בשנת 2054, אני מאד אוהבת סרטים "המתרחשים" בעתיד ובמיוחד בעתיד הקרוב יחסית. זה תמיד מסקרן אותי לראות איך הבמאי ייבנה את המציאות, את הסביבה, את הטכנולוגיה, האם זה ייראה אמין ואמיתי? ו... אני מסירה את הכובע בפני שפילברג, הוא יצר מציאות חדשה ויפה, שכוחה הוא בכך שהרבה מהדברים הבסיסיים המוכרים לנו ביום יום מההווה, נשארים אותו הדבר - מרכזי הקניות, התנהגות האנשים והלבוש שלהם, מנהגי דת, שמות של חנויות, כולם דומים לצורתם בימינו (סה"כ מדובר בעוד 52 שנה מעכשיו). וזה גורם לכך שכל פרט שכן נראה שונה, ויש בשפע, הופך לבולט לעין ומרשים מצד אחד, אמין ולא מוגזם מצד שני. המכונית "ההפוכה" השאירה אותי פעורת פה, והתרשמתי במיוחד מהעיצוב של הטלפון הנייד, צריך לאמץ אותו כבר היום!

הסרט מספק לנו את העובדה המדהימה, שבבירת ארה"ב לא התרחש רצח כבר 6 שנים... וזאת תודות ליחידה מיוחדת בשם "טרום פשע", שבה חבר "ג'ון אנדרטון" (טום קרוז), ליחידה יש את היכולת לחזות ברצח טרם התרחשותו ובכך בעצם לאתר ולעצור את הרוצח לפני שהמעשה הנפשע מתבצע. הכל נראה טוב, הכל נראה מושלם ואפילו עומדים לעבור לפריסה ארצית, עד שמגיע הבלש "דני ויטוור" (קולין פרל) לבדוק אם אכן הכל מושלם, האם באמת הסיסמא: "Pre crime, it works" נכונה. ג'ון מנסה להגן על השיטה מפני הבלש החודרני, אך מעט לאחר מכן מסתבך בעצמו עם אותה מערכת שבה הוא כל כך מאמין.
To Precrime WebSite
אהבתי מאד את הרעיון המקורי של הסרט, את התפתחות העלילה ואת ההפתעות בסיפור, אהבתי את הצילומים היפים, את העיצוב העתידני ואת החזות הנקייה והמקצועית של הסרט. אז מה בכל זאת הביקורת השלילית שלי על הסרט? יש לי ביקורת לאופן שבו פתרו את סבך העלילה לקראת הסוף, היו הרבה התפתלויות בסיפור ויש תחושה שזירזו, דחסו ומצאו פתרונות קלים, זה עומד בניגוד לעלילה השקולה והמדודה של תחילת הסרט.

כמו כן, יחסית לנושא הטעון שבו הסרט מתעסק, הסרט אינו מאד עמוק. אמנם מעלים את השאלה האתית, האם ניתן לעצור אדם על פשע שהוא עדיין לא ביצע, האם יש סיכוי שהוא בעצם לא ירצח בסופו של דבר, אבל הדיון אינו פרוש על פני כל הסרט אלא מהווה חלק קטן ממנו. רק מיעוט...

דרך אגב, לאורך כל הסרט מתורגם minority report ל"דעת מיעוט" כך שלא ברור למה קראו לסרט אחרת. בכל אופן אני ממליצה לראות את הסרט, דו"ח מיוחד הוא סרט מותח, מהנה ומיוחד. ג'רי אהב את הסרט "כוכב" פחות ממני, הוא סבור שהשיטה בה משתמשת יחידת "טרום הפשע" לחוש את הרציחות, הינה מגוחכת ולא מציאותית אפילו בקונטקסט של רעיון בדיוני.

!ללכת


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של קרן
4 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
ג'רי יריב אורן
3 3.5 4
דרוג משותף גולשים [324 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי הגיבו על הסרט בפורום


To MINORITY REPORT Official WebSite
To Minority Report Official WebSite


To Philip K. Dick Official WebSite
To Philip K. Dick Official WebSite