23/9/2002 :נכתב ע"י יעל בשוויצריה, תאריך

הדרך לפרדישן

Tom Hanks and Liam Aiken as 
Michael and Peter Sullivan
Jennifer Jason Leigh as Annie Sullivan
Jude Law as Harlen Maguire
Paul Newman as John Rooney
Tom Hanks as Michael Sullivan
Paul Newman and Tom Hanks
Jude Law as Harlen Maguire
Tom Hanks as Michael Sullivan
לילה, כביש מתפתל במורד הר, ובתוך "מסחרית" אחת מטלטלים מצד לצד פיליפו ומריו האיטלקים, ויקטור האמריקאי, וליס הטאיוונית, אנה הקרואטית ואני. את תפקיד הנהג מגלם ויקטור, שידוע שלא פעם ולא פעמיים נרדם על ההגה. הוא מצמיד את רגלו לדוושת הגז בנחישות להגיע אל הסרט בזמן, ואני לא יכולה שלא לתהות אם אנחנו לא מצויים כבר עכשיו "בדרך אל האבדון" [יעל לא יכלה לנחש ש-Road To Perdition יתרגם לעברית כ"הדרך לפרדישן" א.א.]. ל"דרך לאבדון" הגענו בזמן, ממש בסוף הטריילר של דו"ח מיוחד, סרט, שאגב, אינו מציג עדיין בשוויצריה. התרווחנו במושבים הסגולים, הרכים, הרחבים, מרוממי הנפש והגוף, והסרט התחיל.

עלילת הסרט מספרת על משפחה אמריקאית בשנות ה-30 של המאה שעברה, האב אותו מגלם טום הנקס, הינו "מחסל" של המאפיה שחפץ לקיים חיי משפחה שלווים, יותר משהוא חפץ לרוצץ ראשים. הסקרנות של בנו הבכור לגלות "מה המקצוע של אבא", גורמת לבן לעקוב אחרי האב ולחזות באחת מההוצאות להורג. בשל עובדה זו, בשילוב עם אינטריגות פנימיות בתוך "המשפחה", המשפחה האמריקאית השלווה הופכת למטרה לחיסול והאב ובנו נאלצים להימלט.

שייסה, דמניט, פנקולו, טמדה, קהי ורגו. כמה טוב שאני יכולה לנבל את פי בכמה שפות ולבטא את רגשותי הכנים והעמוקים כלפי מריחת הזמן חסרת התכלית והפשר שמכונה גם "סרט". ולמי שצופה בחברים ומכיר את ג'אניס אוסיף:

ב"הדרך לאבדון" צפיתי לפני יותר משבועיים, ופרטים רבים כבר נשכחו מזיכרוני אבל אני זוכרת היטב את תחושת השעמום שסרט השרה עלי. שיעמום כל כך מוחלט שהתחשק לי לצאת מהאולם אל המבואה האפרורית והשוממת של בית הקולנוע כדי לעיין שוב במחירון… (ולהכפיל בראש ב 3.3):
ילדים............................................... 10SF (ילדים זה שימחה)
מבוגרים.......................................... 15SF (יקר, לא?)
מושבים בקידמת האולם................... 12SF (היי, מה רע בלשבת קרוב?!)
ימי שני............................................ 12SF (תזכירו לי למה I don't like Mondays?)

וכך, הרהרתי על נטישה, אך נשארתי ישובה במקומי, כנראה שתחושת ההערצה שלי לכורסא המפנקת היתה פשוט חזקה מדי. מעבר להיות הסרט משעמם, הוא היה איטי, מתבכיין, קיטשי, אלים ובעיקר נטול תכלית. שילוב מבחיל ממש, אם אתם שואלים אותי. ולמי שתוהה מדוע ששה אנשים, שאחד מהם יצא לקולנוע רק שלוש פעמים בעשור האחרון (אני לא אציין מי, אבל זו לא אני) בחרו בסרט כל כך ירוד כבילוי, אשיב: "כי זה סרט של טום הנקס".

כבר לפני זמן רב אורן הפנה את תשומת לבי לכך שאנשים מתייחסים לסרטים בהם משחק שחקן בעל שם כאל "סרטים של..." לא אכפת להם על מה הסרט, מיהו הבמאי או התסריטאי, הם רק יודעים שזה "סרט של טום הנקס", "סרט עם ברוס וויליס", "סרט של דה נירו" וכו'. וכך החבורה העדיפה "סרט של טום הנקס" על פני "סרט של מל גיבסון" (Signs), בעני זוהי מגמה מרגיזה וטיפשית, ורצוי לעקור אותה מן השורש... אבל מה שבאמת מטריד אותי בנוגע לסרט "הדרך לאבדון" הינו אחר, נניח שנגמל (ונגמול) מהמנהג לתייק את הסרט לפי השחקן הראשי, ובמקום לומר "סרט של טום הנקס" נאמר "סרט של סם מנדז" לאן זה יוביל אותנו?

כיצד יתכן שאותו במאי שחתום על "אמריקן ביוטי" הטוב והראוי, אחראי גם על "הדרך לאבדון" הראוי להיגנז ולהישכח? זה מתסכל שאין "שם" שמהווה ערובה לאיכות, אכזבה זו מחזירה אותי גם לדיון שנערך בפורום, שהציג את השאלה מי משפיע יותר על איכות הסרט הבמאי או התסריטאי... במקרה הזה דומה שלתסריט יש השפעה גדולה יותר.

כשיצאנו מהסרט לרחוב הראשי של העיר THUN החלפנו רשמים. אמנם אף אחד לא תעב את הסרט כמוני (או הודה בכך בפה מלא) אבל התגובות היו פושרות ופני הנוכחים היו סחופות סבל. "the cineamtaography was good" אמר ויקטור כשהוא מתכוון לצילום האפלולי והפסאודו אסתטי שאפיין את הסרט. בעיני הצילום לא היה מרשים כלל, שום דבר שלא ראיתי קודם, ולבטח לא משהו ששווה לצאת בשבילו לקולנוע. ונניח שהצילום (בסרט כלשהו) הינו מופלא, האם זו סיבה להקל בגזר הדין? אני סבורה שלא. אמנם סרט הוא מכלול, אך בתוך המכלול הזה הצילום הינו כלי ולא מטרה בפני עצמה.

בדרך חזרה שהתארכה והתארכה והתארכה כבר ידעתי שאני מרגישה לא טוב. וכך קרה שהסרט סמל עבורי את הדרך לאבדון הפרטי שלי, את הדרך לשבועיים של מחלה, שטרם נסתיימו. אמנם לא בוסס קיום קשר סיבתי (כלומר, ניתן לשער שהסרט היה גרוע בגלל שהייתי חולה ולא להפך) אבל בכל זאת אני חושבת שכדאי לי לברור את הסרטים שאני הולכת אליהם בקפידה יותר גדולה... למען הבריאות וההנאה!

ביקורת זו נשלחה בפקס, תודה לקרן מקרב לב על ההקלדה הנאמנה וד"ש למיסו.

לא ללכת


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של יעל
1 star
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
Mario Valis Philipo Ana Victor
? 3 3 3 2
דרוג משותף גולשים [143 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי הגיבו על הסרט בפורום


To ROAD TO PERDITION Official WebSite
To ROAD TO PERDITION Official WebSite