שודדי הקאריביים
נכתב ע"י יעל סיון בתאריך 13/8/2003

Keira Knightley as Elizabeth Swann
Johnny Depp as Jack Sparrow
Orlando Bloom as Will Turner
Geoffrey Rush as Barbossa
Pirates of the Caribbean:  
The Curse of the Black Pearl
קיץ, הזיעה מטפטפת, אך לא בשוויץ... טוב, אז הגיע הזמן להודיע רשמית, שעלי הזיעה דווקא כן מטפטפת, ולכן אני נמלטת לי למעוזות המיזוג הישראליים - כלומר - אולמות קולנוע חשוכים וקרירים (אבל אני לא שוכחת לקחת איתי שמיכה). ובקיץ, כמו בקיץ, ראוי לצפות בסרטי קיץ. ו"שודדי הקאריביים", הינו בהחלט סרט אליו לא לובשים תייץ.

אליזבת היא ביתו של מושל פורט רויאל, עיר נמל טיפוסית של המאה ה-17. בילדותה עת הצטרפה להפלגה עם אביה, הם נתקלו בספינה אשר הוטבעה על ידי שודדי ים, ואליזבת הבחינה בילד הנסחף על פני המים. כשהילד, וויל טרנר, הועלה לספינה, היא מצאה עליו שרשרת עם מטבע זהב אצטקי אותה החליטה לשומור אצלה. עם חלוף השנים, אותו ילד קטן הופך לנפח חסון ומוכשר בפורט רויאל. למרות שלוויל ולאליזבת "רגשות" אחד כלפי השניה, הם מנועים מלממש אותם עקב מעמדו הנמוך של וויל. השיגרה והקיבעון של חייהם, משתנים ביום בו ג'ק ספראו מגיע לעיר.

ג'ק ספראו הוא קפטן של ספינת שודדי ים, רק שג'ק אינו פיראט שיגרתי - אין לו ספינה ואין לו צוות, באקדח שלו יש רק כדור אחד ובכלל הוא מתנהג... מוזר. למרות תוכניותיו הפליליות להשתלט על ספינה, הוא נעצר ונשלח לכלא דווקא בעקבות "מעשה טוב" - הוא מציל את אליזבת ממוות כ"קורבן אופנה". אך הסכנה האמיתית שמרחפת מעל אליזבת, לא קשורה למחוך הדוק מדי, אלא לשרשרת עם מטבע הזהב האצטקי. הזהב מושך אליו את שודדי הים של "הפנינה השחורה", היות והם זקוקים לו כדי להסיר את הקללה שרובצת עליהם. השודדים תוקפים את העיר ושובים את אליזבת. וויל מרגיש שהוא חייב לפעול וכורת ברית עם ג'ק כדי לרדוף אחר הפיראטים ולשחרר את אהובת לבו.

מה אהבתי?
את ג'ק ספארו המצחיק, ואת עיצוב דמותו המדליק. מילים רבות כבר נאמרו ומילים רבות עוד יותר יאמרו, על מראהו הנשי של הפיראט הראשי. אולי זה קצת מוזר, אבל דווקא אהבתי את הקמפיות, האיפור ואורך השיער. מי אמר שפיראט חייב להיות בעל קול בס מפחיד ומבט מקפיא בעיניים? אולי קצת מזל, ערמומיות ותושיה הם הרכב מוצלח כפליים? גם אורלנדו בלום, היה עבורי מהנה. אכן, בעיני הוא גבר נאה. דמותו של ברברוסה הרשע אף היא היתה מוצלחת. תאוותו לזלול תפוח ממש מבדחת. והקומודור הנפוח לא היה בכלל שטוח!
אללי! החרוזים שוב השתלטו עלי. אני חייבת למצוא לזה מזור, פן לשוויץ ידרשו כי אחזור... .
המעברים בין הפיראטים שהיו בשר ודם לבין דמויותיהן השלדיות לאור הירח היו מרשימים. ובהקשר הזה, היה יפה לראות שקללת צוות הפנינה השחורה חלה גם על הקוף. אהבתי חלק מהשחזת החרבות (קלינג, קלאנג) ואת זה שהסרט היה מצחיק. והכי הכי אהבתי את ג'ק. ג'וני דפ היה פשוט מצויין.

מה לא אהבתי?
הסרט היה ארוך מדי ועם חלקים קצת משעממים... עוד קרב על אנייה, ועוד אחד. ועוד אחד. נו טוב, הבנו כבר. הרי במקום זה אפשר היה להראות קצת יותר נופים קאריביים משגעים. אהממ, זה בעצם הכל, אבל לפעמים זה הרבה. כי כשהסרט יכול להיות מהנה, ובמקום זאת הוא חוצה את הגבול לכיוון המייגע, אותי זה מעט משגע.

אבל מה שהיה הכי כיף זה שהלכתי לראות את הסרט עם אורן. אחרי המון המון זמן הלכנו שוב לקולנוע ביחד. ולכן, הכרחתי אותו להשתתף בכתיבת הביקורת. הוא לא רצה שאני אגלה לכם אבל הוא בכבודו ובעצמו כתב את תיאור העלילה... וגם - רגע, הוא מושך לי את הדף. נו, טוב, תיקח! כנראה שאחרי שמתחילים לכתוב מתמכ...

מהרגע שראיתי את הסצנה הראשונה של ג'ק, עלה על פני חיוך וידעתי שאני אוהב את הגישה של הסרט. אחרי הרבה זמן שהפקתי הנאה מתונה בלבד מסרטים, אני יכול להגיד, שאת הסרט הזה ראיתי בכיף גדול. בדרך כלל מצפים מסרט כזה לאקשן, קצת הומור ואולי גם לסיפור אהבה בנאלי. "שודדי הקאריביים" נותן לנו את כל זה, אבל באופן לא צפוי, הוא עושה זאת בצורה רעננה ושאינה קלישאתית. אני רוצה לציין את דמותו של קומודור נורינגטון (ג'ק דוונפורט), דמות משנית, שלמרות היותה "אפורה", הצליחה להפתיע אותי ב"אמיתיות" שלה. בכלל, כמעט כל הדמויות היו אמינות ולא שטוחות, עם מניעים וסיבות שיסבירו את התנהגותם. מבחינתי, קרבות הסייף היו החלק הפחות טוב בסרט. למרות שזה אחד מסוגי האקשן החביבים עלי ביותר, הם לא הצליחו להלהיב מעבר לרגיל. למרות "הפגם" הזה, אני יכול להמליץ על הסרט בלב שלם ולהגיד שהוא מהסרטים המהנים ביותר שראיתי בשנה האחרונה.

ללכת


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של יעל
3.5 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
אורן 4
דרוג משותף גולשים [854 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


To Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl Official WebSite
To Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl Official WebSite