השתול
נכתב ע"י קרן סיון בתאריך 28/4/2003

The Recruit
Al Pacino as Walter Burke
Colin Farrell as James Clayton
in training
Bridget Moynahan as Layla Moore
Colin Farrell
את השתול הלכתי לראות עם רונן, ידיד ותיק שלי ושל יעל. רונן עדיין סובל מטראומה מאז הסרט האחרון שראה עם שתינו לפני כמה שנים - "מי רצח את קוקי". הגענו "באיחור" לסרט, כלומר ממש בזמן, כשהכותרות של הסרט בדיוק התחילו. אני אוהבת את זה ככה, "נזרקים" ישר אל תוך הסרט, ללא הקדמות מיותרות וללא עמעום אורות הדרגתי.

הדקה הראשונה של הסרט מרשימה, הצילום בה נקי, איכותי וקצבי. קיוויתי בלבי, שהביקורות הרעות ששמעתי על הסרט שגויות, ושהסרט יהיה טוב למרות הכל. תקווה זו התבדתה במהרה, וכעבור כמה דקות של הסרט הבנתי פחות או יותר עם מה יש לי עסק. זה קרה כשאל פאצ'ינו הופיע על המסך, הוא נגד אצלי את כל מה שההתחלה היפה, הנקיה והחדשנית הבטיחה. אני מאד אוהבת את אל פאצ'ינו, הוא שחקן מצויין בעיני, אבל לסרט הזה הוא פשוט לא מתאים. הוא נראה מיושן, לא אמין, תלוש ובמיוחד יותר מדי דרמטי.

אל פא'צינו מגלם את וולטר ברק, סוכן ותיק של ה-CIA (סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב), ששם את עינו על ג'יימס קלייטון (קולין פארל), מומחה מחשבים מוכשר ואנרגטי. וולטר מעוניין לגייס את ג'יימס אל שורות ה-CIA, הוא עוקב אחריו מפעיל עליו מניפולציות ולבסוף מצליח לגייס אותו. ג'יימס מצטרף למחנה אימונים סודי, שם הוא עובר שורה ארוכה של אימונים, מבדקים ומבחנים. וולטר מתרשם מביצועיו של ג'יימס ומטיל עליו משימת ריגול סודית וחשובה.

במהלך האימונים דואג וולטר, המדריך, להזכיר לקבוצה שוב ושוב, שהכל, אבל הכל, זה מבחן. אמירה זו מנסה לתת לסרט עומק מסויים, שכן, לאורך כל הסרט, לא ברור לנו אם מה שאנחנו רואים אמיתי, או בעצם, חלק מ"מבחן" של ה-CIA. אך הספק הזה לא מספיק בכדי להפוך את הסרט לבעל עומק או מעניין באמת. כמו כן, המבחנים בתהליך הקבלה ל-CIA היו אמנם משעשעים, אבל הם נמרחו על חלק גדול מדי של הסרט.

נקודה בעייתית נוספת היתה, שהוא לא הצליח לעורר בי כל הזדהות. זה לא שהוא היה משעמם, בכלל לא, אבל אני לא הייתי מעורבת, הסרט פשוט קורה, שם, רחוק על המסך. בעלילה מוזכר וירוס בשם "קרח 9", שמתפשט דרך מערכות מחשבים וחשמל ועלול לנטרל את יכולת ההגנה של ארה"ב. זה נשמע מפחיד, אבל זה לא הצליח לפחיד, הנושא נשאר תלוש, בדיוק כשם שהוא נשמע למי שעוד לא ראה את הסרט.

את הבעיה הגדולה של הסרט, אציג כך: אני לא אהיה מוכנה בשום אופן לראות שוב את "השתול". יחסית למורכבויות ולטוויסטים הרבים שבו, ההצהרה שלי אמורה להשמע לכם "חשודה", לא? ההסבר: לא שתולים בסרט שום רמזים מקדימים (ואם כן, אז מועטים ביותר ולא משמעותיים) שיגרמו לנו בצפיה שניה או במבט רטרואקטיבי להרגשה שהסרט הוא "שלם", שיש בו סגירת קצוות מעניינת. בגלל שאין בסרט שום "תחכום רטקואקטיבי" ועל אף הטוויסטים, ההסתעפויות וההפתעות שבו, אין שום צורך לראותו בשנית ואולי גם לא בראשית...

מה בכל זאת חיובי בסרט? קולין פארל! הסרט הוא מעין שיר הלל לשחקן המוכשר הזה, שמשחק בצורה טבעית וזורמת. לא אגזים אם אומר, שהוא הדבר היחיד שמציל את הסרט מכישלון מוחלט. פארל הוא כוכב זורח והדבר בולט במיוחד על רקע כוכבו הדועך של אל פאצ'ינו (לפחות כפי שהוא נראה בסרט הזה).

אומנם טראומה לא תישאר לרונן מ"השתול", אבל גם לא רושם חיובי במיוחד. רונן הרגיש, שלאורך כל הסרט מכינים אותו למשהו, אבל בסוף מרוב ציפייה לא ממומשת, קיבל רק אכזבה. מעבר לעובדה שיש בעיות בהגיון של הסרט, הפריעה לרונן גם הצנזורה הפנימית, שהופעלה באופן בולט כדי למנוע הגבלת גיל לסרט. לסיכום - "השתול", סרט בינוני מינוס.

אפשר


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של קרן
2.5 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
רונן
3
דרוג משותף גולשים [121 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


To The Recruit Official WebSite
To The Recruit Official WebSite