הסמוראי האחרון
נכתב ע"י קרן סיון בתאריך 19/1/2004

Tom Cruise as Nathan Algren - The Last Samurai
Tom Cruise as Nathan Algren
Ken Watanabe as Katsumoto
Algren in the samurai vilge
Koyuki as Taka with Tom Cruise as Nathan Algren
Katsumoto with Algren
The Last Samurai
ניו זילנד שימשה בשנים האחרונות קרקע למספר סרטים מצליחים וחשובים, ביניהם סדרת סרטי "שר הטבעות" (1,2,3) אשר צולמה שם במלואה. תנאי השטח המגוונים והאיכות הפראית של הנוף, הפכו את ניו זילנד "לארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות" עבור במאים רבים, שמשתמשים באתריה הטבעיים כתפאורה. גם אדוארד זוויק, במאי "הסמוראי האחרון", הבחין בפוטנציאל הגדול וצילם את רוב סרטו על אדמותיו של האי הקסום, שלצורך "התפקיד" שימש הפעם כיפן. אגב, במהלך הסרט, הבחנתי בדמיון חיצוני מסויים בין שני הסרטים: ב"הוביטון" - כפר ההוביטים הקסום מ"שר הטבעות" ובכפר הסמוראים הקטן ב"הסמוראי האחרון", יש מבני מגורים קטנים הפרוסים על פני משטחים ירוקים הרריים קסומים.

הסרט "הסמוראי האחרון" לוקח אותנו 130 שנה אחורה, הישר אל ארצות הברית של 1874, שם מתחילה העלילה. נתן אלגרן (טום קרוז) הוא "גיבור מלחמה" למוד קרבות, המשמש מעין "דוגמן" ומקדם מכירות עבור חברת כלי נשק. תפקידו הוא להנחות "מצגות" בפני ההמונים, הקושרות את תהילת העבר שלו עם הרובה אותו הוא מפרסם. כשאנחנו פגשים בו לראשונה, ניכר שהוא לא שלם עם עבודתו ומעדיף לברוח אל הטיפה המרה. על רקע פיטוריו עקב התנהגות לא הולמת באחת "המצגות", מקבל אלגרן הצעת עבודה חדשה ממשלחת שמייצגת את הקיסר היפני. הקיסר מעוניין ללמוד איך להקים צבא מודרני ליפן והוא מגייס "גיבורי" מלחמה אמריקאים להכשרת הצבא הזה.

אלגרן מסכים לקחת על עצמו את העבודה החדשה ומפליג ליפן ביחד עם מפקדו לשעבר (אותו הוא מתעב) ועם הסמל הנאמן שלו. הם מתחילים לאמן את הצבא המקומי, שמורכב בעיקר מאיכרים פשוטים. לפני שמספיק אלגרן לאמן את הלוחמים, ובעצם לאחר שרק הספיק להקנות להם יכולות בסיסיות בלבד, הם נשלחים למורת רוחו של אלגרן על ידי אומורה (הבכיר היפני ששכר אותם), לדכא התקוממות של סמוראים, שמתמרדים נגד השפעת המערב על ארצם.

אלגרן הוא אדם ציני, אכול תסכולים וכבוי. הוא לא באמת מתלהב מהתפקיד שקיבל והוא עסוק בלהיות רדוף רגשות אשם על טבח אינדיאנים בו היה מעורב במסגרת שירותו בצבא האמריקאי. במהלך הסרט פוגש אלגרן את קצמוטו (מנהיג הסמוראים) שמחזיר לו את הכבוד העצמי, את ניצוץ (החרבות), ואת החשק לחיים.

בהפסקה אורן, שאיתו הלכתי לסרט, שאל אותי "איך הסרט?" אמרתי לו ש "יש ביקורת, אבל בסה"כ אני נהנית", אז לפי אותו הסדר במשפט שעניתי לאורן, הנה מה שעבר לי בראש.

"הביקורת": היתה לי בעיה רצינית ומשמעותית עם טום קרוז בסרט. לא רק שחשבתי שהוא שיחק בצורה לא טובה, לא טבעית ומאולצת, הוא גם נשאר אצלי לאורך כל הסרט "טום קרוז". הוא לא הפך להיות נתן אלגרן. בהרבה קטעים במהלך הסרט שאלתי את עצמי בגיחוך מה עושה טום קרוז באמצע כפר סמוראי עתיק? הוא ממש נשאר אצלי "נטע זר" ולא הצליח להתמזג עם הדמות שלו ועם הסרט. יכול להיות שהדגש ששמו היוצרים על חיצוניותה של הדמות גרמה לה להיות שטחית. ואולי מרוב מאמץ שלו כשחקן לא להיות אובר דרמטי ולהיות יותר "יפני" בתגובותיו ובהתנהגותו גרמו לדמותו להיות מנותקת וחסרת חיים. כמו כן, לא ברור לי למה ציוו על טום קרוז להעלות במשקל לכבוד הסרט - הוא נראה בסרט תפוח ושמנמן ונראה לעתים כמו "אמא אווזה" בבגדים היפנים המסורתיים.

הסרט היה קצת ארוך מדי וגם שעמם אותי לפרקים (אולי סבלתי מ"מנת יתר" של קטעי "אקשן"). לא הזדהיתי עם הדיבורים הרבים על "כבוד" ובכלל התוכן של הסרט לא דיבר אלי - בעיני הוא היה חסר עומק אמיתי. כמו כן, לא "התחברתי" לסמוראים ולא הבנתי או הזדהיתי לעומק עם מטרותיהם. בנוסף, לא השתכנעתי מהנסיון של הסרט לעשות הפרדה מוסרית בין שני סוגי לחימה ולהראות שלחימה אחד על אחד עם חרבות או קשתות, עדיפה על לחימה תחת "אש חמה". בעיני, הרג זה הרג ודם זה דם, ללא הבדל ממשי אם זה חרב או מכונת יריה. שניהם מסמלים לי משהו שלילי, נחפז ואלים.

"ההנאה": הסרט הצליח להפתיע אותי, הוא מורכב מהרבה תפניות עלילתיות מענינות ובלתי צפויות. להבדיל מטום קרוז, אהבתי את המשחק של השחקנים היפניים כשבראשם קו ווטאנבה, שגילם את קצמוטו. דמותו המאד עדינה והנשית משהו של הקיסר מצאה חן בעיני - בחירת דמותו היתה מאד לא סטריאוטיפית (ואף קצת תמוהה) והערכתי את זה. בנוסף, הסרט מאוד מושקע ומבחינה וויזואלית הוא יפהפה, כשהתלבושות נראות אמינות וקטעי הלחימה משובחים, מציאותיים ואיכותם מהנה.

לא ממש ברור לי למה, כי בסה"כ לא מאד אהבתי את הסרט, אבל אני מוצאת את עצמי מתגעגעת לסרט, ממש מתגעגעת! כנראה שמשהו בו בכל זאת "ממכר" וכן נגע בי באופן עמוק כלשהו. אולי טום קרוז ושיערו החלק המתנופף קורא לי "לחזור" ולתת לו עוד צ'אנס…

אפשר


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של קרן
3 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
אורן 4
דרוג משותף גולשים [294 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


To The Last Samurai Official WebSite
To The Last Samurai Official WebSite