8/9/2002 :נכתב ע"י קרן סיון בתאריך

סיינס

Signs
Written and Directed by 
M. Night Shyamalan
Mel Gibson as Father Graham Hess
Morgan, Graham, Bo and Merrill Hess
Rory Culkin, Mel Gibson and Abigail Breslin
Mel Gibson and Joaquin Phoenix
Mel Gibson and Rory Culkin
את סיינס ראיתי עם ג'רי במוצאי שבת בשעה שבע בערב, במרכז הקונגרסים בחיפה. גיליתי שלראות סרט שרק יצא לאקרנים בשעה שאינה עמוסת נוכחים זה נפלא, גם זוכים בקולנוע עם מסך גדול ומערכת סאונד טובה וגם זוכים לנוכחות אנושית קטנה שלא מפריעה לתחושה שההקרנה היא כמעט אישית.

תמיד כשאני קוראת את הביקורות של יעל, אני קוראת את מספר המשפטים הראשונים של הביקורת ואחר כך עושה "סקרול" (גוללת את הדף) למטה לראות את מספר הכוכבים שיעל נתנה, אחר כך "עולה בחזרה" וממשיכה לקרוא. עכשיו כשאני חושבת על זה, אני עושה זאת, כי לפעמים ידע מוקדם על משהו (סרט, טקסט, בן אדם), נותן לנו מימד נוסף להתרכז בו במהלך הקריאה או הצפייה. מעין שיחה עם עצמנו במקביל לחוויה, "אז אם יעל נתנה 2 כוכבים לסרט מסוים מעניין איך היא תתאר את זה בכתיבה…". אז אם תעשו עכשיו "סקרול" למטה תראו שנתתי לסרט 2.5 כוכבים.

הסרטים של מ. נייט שאמאלאן (החוש השישי, בלתי שביר) נחשבים לכאלה, שמומלץ להגיע אליהם עם כמה שפחות ידע מוקדם. אז מה כן ידעתי על "סיינס" לפני שראיתי אותו?
1. הוא מתעסק בנושא מעגלי תבואה.
2. מל גיבסון משחק בו.
3. הבמאי של הסרט הוא אותו הבמאי של "החוש השישי".
4. מישהו סיפר לי שמישהו אמר לו שהסרט "לא טוב".
בזאת הסתכם הידע שלי על "סיינס".

אז מה עשיתי עם ה"ידע" הזה? ברגעים המתים והמשעממים של תחילת הסרט, בדקתי האם יש קווי דמיון ל "החוש השישי". חוץ מזוויות צילום (כמו בסצנה שבה מראים את חדר האמבטיה), המסקנה שלי הייתה שאין ממש דמיון. ברגעים המתים והקצת פחות משעממים של אמצע הסרט, יצא לי לחשוב מחדש על הדעות הקדומות איתן הגעתי לסרט - יש לי אנטי לכל הנושא של מעגלי תבואה, אני מאמינה שהמעגלים הם מעשה ידי אדם, לכן באתי לסרט במחשבה שהנושא שלו הוא דבילי. וכך יצא לי במהלך הסרט להרהר האם חוסר האמונה שלי מוצדק, האם ייתכן שמעגלי התבואה הם באמת סימני ניווט של חייזרים? ניסיתי לתת צ'אנס ולא להיות מרובעת אלא יותר קצת יותר מעוגלת…

לסרט יש נתוני פתיחה יפים ומסקרנים, בבית מבודד בעיירה קטנה סמוך לשדה תירס גדול, גרות יחדיו ארבע נפשות: כומר לשעבר, שני ילדיו ואחיו. האם איננה. בשלב מאד ראשוני בסרט מתגלים מעגלי תבואה גדולים בשדה התירס ליד הבית, בהתחלה הסברה היא שמדובר במעשה אנוש זדוני הנובע מסכסוך פנימי בעיירה, אך במהרה מתגלים סימנים לכך שזה לא העניין, מדובר בחייזרים. (מוזר Word97 לא מאשר את המילה הזאת ומתריע על שגיאה [ב-Word2002 המילה זוהתה א.א.]).

את נושא החייזרים בסרט עוטף נושא איבוד האמונה של הכומר, למה הוא בעצם כבר לא כומר, מה הסיבות לכך, והאם הוא אי פעם יחזור להאמין. הנושא עצמו מעניין, אך הבמאי, שהוא גם התסריטאי, קצת כופה את דעתו בענייני אלוהים ואמונה על הצופה ובעצם הכיוון שלו ברור והרשות אינה נתונה. הסרט "מתאמץ" יותר מדי, משהו בו מאולץ, מרגישים שמישהו דאג לכך שיהיה לנו הומור כל כמה דקות, שנפחד כל כמה דקות, הכל היה לי מתוזמן מדי, מחושב מדי. הסרט לא זורם, הצילומים והסאונד הם דרמטיים גם במקומות שבהם אמורים להיות פשוטים ויום יומיים, ואז כשיש קטע באמת דרמטי הוא כבר לא שונה מהאחרים.

לקראת הסוף הסרט משתפר מעט, יש כל מיני רמזים וסימנים, גדולים וקטנים, שמתחברים באופן יפה ומדגישים את התיאוריה של יוצר הסרט ששום דבר אינו מקרי בחיים ושהכל "מלמעלה". אהבתי גם שמישהו הקדיש מחשבה ובדוגמאות של חלק מהוילונות, הכריות והשטיחים, יש "סימנים", כלומר בחרו בדים עם דוגמאות שמזכירות מעגלי תבואה.

נקודה חיובית נוספת בסרט היא המשחק. הילדים הם לא רק קישוט, אביגיל ברסלין ורורי קאלקין (אחיו של מקולי מ"שכחו אותי בבית") משחקים תפקידים מרכזיים בצורה משכנעת. את הדוד משחק בצורה יפה ג'ואקין פיניקס. נראה לי שהוא קיבל את התפקיד בגלל המראה המחוספס שלו, אולי כדי להדגיש את העובדה שהמתרחש בסרט קורה לאנשים רגילים ואולי כדי לאזן את המראה המושלם משהו של מל גיבסון, שכרגיל שיחק טוב. גם בסרט הזה כמו בסרטיו הקודמים, מפגין שמאלאן בימוי שחקנים משובח, אבל זה לבדו לא מספיק כדי להציל את הסרט.

לג'רי קורה דבר מה מעניין בזמן האחרון, בדרך כלל הוא מאד לא ביקורתי ונוטה ליהנות ולאהוב כמעט כל סרט (וגם כשיצאנו מהסרט הזה הוא אמר שהוא נהנה ושהסרט לא רע), אבל ברגע שביקשתי שהדעה שלו תתורגם לכוכבים, הוא התחיל לחשוב והבין שהסרט בעצם לא כל כך טוב. תראו מה שחשיבה מעמיקה יכולה לעשות. טוב שהוא לא צריך לדרג דברים אחרים בחייו לפתע…

אפשר


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של קרן
2.5 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
ג'רי 2.5
דרוג משותף גולשים [247 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי הגיבו על הסרט בפורום


To SIGNS Official WebSite
To SIGNS Official WebSite