מלחמת הכוכבים: פרק 3 - נקמת הסית'
נכתב ע"י קרן סיון ב-21/5/2005"מלחמת הכוכבים: פרק 3 - נקמת הסית'", הוא אמנם הסרט האחרון בסדרת "מלחמת הכוכבים" שצולם ויצא לקולנועים, אך מבחינת הסדר של הסיפור, הוא לא מהווה סוף. בעצם הוא החתיכה החסרה ב"פאזל" השלם של סדרת הסרטים, החוט המקשר בין שני הסרטים שיצאו בשנים האחרונות ("אימת הפנטום" ו-"מתקפת המשובטים") לבין שלושת הסרטים שצולמו למעלה מעשרים שנה קודם לכן ("מלחמת הכוכבים","האימפריה מכה שנית" ו-"שובו של הג'די"). הרעיון הזה מאד מוצא חן בעיני, שג'ורג' לוקאס יוצר הסידרה, החליט "לשוט בזמן" וליצור סרטים חדשים המתארים את הרקע והבסיס העלילתי של הסרטים הישנים יותר שלו. צעד מקורי שלא זכור לי שבמאי סרטים עשה קודם לכן. יש בזה משהו מאד יצירתי, וגם משהו שמעיד על האהבה של לוקאס לסרטיו.
"נקמת הסית'" מתרחש כשלוש שנים אחרי תום "פרק 2 - מלחמת המשובטים". הסרט נפתח במבצע משותף של קנובי וסקייווקר. הם יוצאים להחזיר את ראש הרפובליקה פלפטין, שנחטף על ידי הגנרל גריווס והרוזן דוקו. המבצע מצליח בעיקרו, ולמרות שהרוזן דוקו מחוסל, גנרל גריווס, סייבורג העומד בראש צבאות הבדלנים, מצליח לחמוק. למרות הפיכתו לאביר ג'דאי והצלחותיו במלחמה, אניקין סקייווקר לא מרוצה. הוא מרגיש שמועצת הג'דאי לא בוטחת בו ולא מאפשרת לו להתקדם. בנוסף, הוא סובל מחלומות זוועה נבואיים המבשרים על מותה של אשתו, השגרירה פאדמה אמידלה. כשהקנצלר העליון פלפטין מספר לו על דרך להצילה הדורשת הכרת הצד האפל של הכח, אנקין מתקרב לבחירה שעלולה לשנות את גורל הגלקסיה.
יצא לי לראות עם ג'רי את כל שלושת הסרטים החדשים של "מלחמת הכובכים" כולל את "נקמת הסית", אותו אהבתי יותר מאשר את שני הקודמים. הסרט מעניין יותר והעלילה המורכבת סיפקה הפתעות, עומק רגשי מסוים ובניית מתח הדרגתית. כמו כן, האסתטיקה בסרט היתה מרהיבה, התפאורה והאפקטים מאד מושקעים ולדעתי השתפרו מאז הסרט הקודם. לעתים הקטעים המרהיבים "רצים" מהר מדי, ולא ניתן להעריך באמת את עושר הפרטים, אבל עדיין אפשר לקחת טעימות קטנות ולהנות "מהמתיקות". ראוי גם לציין את אמינותם של קטעי האקשן והלחימה - הקטעים זורמים ואינם עמוסים יותר מדי בקאטים קופצניים ומעייפים.

לצד התשבחות, יש לי כמה הערות לא חיוביות. המשחק בסרט לוקה בחסר וזה פוגם בהנאה. הדבר מורגש בעיקר אצל אנקין סקייווקר (היידן כריסטנסן), שמקבל אצלי ציון עובר בלבד - הוא רחוק מלהבריק והבעות פניו נראות מגוחכות לעתים קרובות. כנראה שהתפקיד מעט גדול עליו. גם המשחק של השחקנים האחרים, לעתים פלקטי ושטוח מעט. כמו כן, הסרט לא הצליח תמיד לסחוף אותי ולעתים אף השתעממתי. ייתכן שזה בגלל האקשן האינטנסיבי (שאליו אני לרוב לא מתחברת) ששפוך על פני חלקים גדולים בסרט.
ככל שחולפות השעות מאז הצפייה בסרט, ההערכה שלי אליו קצת גדלה. כנראה שהאמינות, אותה כבר הזכרתי, שליוותה את הסרט, יוצרת תחושה שבאמת ביקרתי באיזה עולם אחר. אפילו התעורר בי חשק לראות את הסרטים הבאים של הסדרה (וכמה נחמד... הם כבר צולמו וזמינים לצפייה). ג'רי, יש לציין, היה מאד מרוצה מהסרט והכריז שעכשיו הכל מסתדר לו יפה.

נספח: עברו יומיים מאז שכתבתי את הביקורת ובזמן שהיא עברה עריכה אצל אורן הספקתי לראות את כל הטרילוגיה הישנה של מלחמת הכוכבים ב-DVD! ועכשיו כשיש לי את התמונה הכוללת בראש, אני ממליצה לכל מי עדין לא ראה את הסרטים הישנים, שיראה אותם. הצפייה בסרטים הישנים, מאד תורמת לשלמות החוויה כולה, וגם, בפני עצמם, הסרטים מעניינים, מקוריים, רעננים ופשוט חביבים. עכשיו אני מבינה יותר טוב עד כמה הפרק "נקמת הסית" הוא בעל חשיבות גדולה כמקשר בין הטרילוגיות, שמסביר לצופים סוף סוף, איך מתי ולמה הפך אנקין סקייווקר מתקוות הג'די, לסמל של הצד האפל.

אפשר


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של קרן
3.5 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
ג'רי 4.5
דרוג משותף גולשים [186 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


To Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith official website
To Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith official website