ללכת על המים
נכתב ע"י קרן סיון בתאריך 21/3/2004
את "ללכת על המים" ראיתי יחד עם אמא שלי בהקרנת טרום בכורה שהתקיימה בסינמטק חיפה. הבכורה העולמית של הסרט התקיימה חודש לפני כן בערב הפתיחה החגיגי של פסטיבל ברלין. אבא שלי, שהיה באותה העת בברלין, הלך לצפות בסרט והצליח להפתיע מאד את איתן פוקס (הבמאי) כשניגש אליו בסיום הסרט כדי ללחוץ את ידו. למי שתוהה, את איתן פוקס משפחתי ואני מכירים מאז שאחי, אורי, למד איתו בחוג לקולנוע של אוניברסיטת תל אביב. אולי בגלל ההיכרות ואולי משום שמאד אהבתי את סרטיו הקודמים של איתן פוקס (במיוחד את "יוסי וג'אגר"), התרגשתי מאד לקראת הסרט. העובדה שבהקרנה החגיגית בחיפה נכחו איתן פוקס, גל אוחובסקי (תסריט והפקה), עברי לידר (מוסיקה) והשחקן הגרמני קנוט ברגר, הוסיפה להתרגשותי.

כנראה שגם מקרין הסרט היה נרגש... את התחלת הסרט זכינו לראות פעמיים באותו הערב משום שהמקרין הדביק את הגלגלים של הסרט בסדר לא נכון - הגלגל הראשון הודבק לגלגל שמכיל קטעים מאמצע הסרט וכך אחרי מספר דקות של צפייה הסרט "קפץ קדימה". תמהתי מאד וניסיתי להבין איך זה אפשרי שהם כבר מנסים "ללכת על המים?"… לאחר דקה או שתיים, שבה כל הקהל צפה בדממה בקטע מאמצע הסרט, גל אוחובסקי הודיע בקור רוח, שהתקלה תתוקן בקרוב וכעבור כ-20 דקות, הסרט התחיל להתגלגל לו מחדש as good as new.

הסרט מספר על אייל (ליאור אשכנזי), אדם סגור, סוכן מוסד, דור שני לניצולי שואה, שחווה טרגדיה אישית בחייו. האחראי עליו במוסד רוצה להקל עליו בעקבות האירוע וממנה אותו, נגד רצונו, לעסוק בפרוייקט "קליל" יותר עד שיחזור לעצמו. המשימה שניתנת לאייל היא לעקוב אחרי אקסל (קנוט ברגר) אדם פתוח ואופטימי, נכדו של נאצי מפורסם, שמגיע לארץ לבקר את אחותו פיה (קרולינה פיטרס) המתגורת בקיבוץ. אייל מתמנה להיות מדריך הטיולים של אקסל בארץ ותוך כדי כך אמור לנסות לדלות מידע על מיקומו של הסבא הנאצי. בעקבות החיבור והזמן הרב שהם מבלים יחדיו, חווה אייל חוויות חדשות שמזמינות אותו להיפתח. כך יוצא שלצד המסע ללכידת הנאצי, אייל חווה גם מסע לתוך עצמו.

התרשמתי מאד מהרגישות ומתשומת הלב שניתנה לפרטים הקטנים בסרט. הדיאלוגים בו רגישים ומחושבים - לכל מילה ולדרך האמירה שלה יש תפקיד ומשמעות. הסרט דואג לפתוח קצוות שמסקרנים את הצופה ולא שוכח לסוגר אותם בהמשך באופן מספק. אני בטוחה שאם אצפה בסרט שוב אוכל להינות מעוד שפע פרטים מחושבים שזה בעצם אחד הדברים שהכי מרשימים אותי בסרט - לראות שהבמאי השקיע מחשבה, שהוא הקדיש תשומת לב ובצורה זו מעביר מסר לצופים שאומר יש כאן "בעל בית", מה שאתם רואים זה פרי מחשבה ויצירתיות. לפסקול הסרט יש חלק עקרי בסרט הזה. זה בפירוש לא סתם עוד פסקול, אלא שחקן מפתח בסרט, השירים ברקע זוכים להתיחסות בסרט ויש להם תפקיד חשוב בעלילה בהדגשת האווירה השונה בין מצבים ומיקומים ובעיקר בין האווירה בישראל לאווירה בגרמניה.

מאד נהניתי מהמשחק בסרט, לדעתי כל השחקנים הראשיים משחקים מעולה וליאור אשכנזי בראשם. מרגישים את האופי של השחקנים נבנה בהדרגה, בצורה מאד יסודית ואמינה. הבעת פנים אחת של ליאור אשכנזי יכולה לתת משמעות עמוקה לסצינה מורכבת, לתת לה את הדיוק המבוקש וכך בעצם "לחסוך" מן הצופים מוסיקת רקע בומבסטית, הסברים או שוטים נוספים.

הסרט יוצא בקרוב ל"מסע" סביב העולם ואני מקווה שהוא יצליח ושלא "יאבד בתרגום". אני אומרת זאת בגלל שהסרט "מדבר" בשלוש שפות שונות (עברית, אנגלית וגרמנית) ויש לי חשש שמשהו בו יאבד בדיבוב ו/או בתרגום כששלוש השפות “יאוחדו” לאחת. לדוגמא, אני מקווה שהסצינה בה ליאור אשכנזי מדבר בסרט בפעם ראשונה בגרמנית (אגב, בעיני זה שיא הסרט והחלק הכי מרגש בו), לא תאבד כשהסרט יתורגם/ידובב לשפות אחרות והאלמנט הזה "ישוטח". אך בעצם, בסרט יש כל כך הרבה, כך שאפילו אם משהו אחד ילך קצת לאיבוד בו משהו אחר יינתן בתמורה.

לא הרבה סרטים גומרים לי לקשת ססגונית של רגשות כמו ש"ללכת על המים" גרם לי לחוש - עצב, שמחה, הזדהות, כמיהה, תקוה, יאוש, קנאה ועוד. יש משהו בסרטים של איתן פוקס שנשארים חרוטים אצלך לזמן רב.

לרוץ


הגיבו על הסרט בפורום
הדרוג של קרן
4.5 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
אילנה 4
דרוג משותף גולשים [383 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
בחזרה לדף הראשי


רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?To Walk on Water Official WebSite
לאתר הסרט - ללכת על המים