וול-E
נכתב ע"י יעל בתאריך 18/7/08

WALL*E (Waste Allocation Load Lifter Earth-Class)
WALL-E
WALL-E
WALL-E
EVE
WALL-E
WALL-E
WALL-E
WALL-E
WALL-E
WALL-E
ביום שני, ה-14 ביולי 2008, הלכנו יחד, צוות האתר, לצפות "בסרט האחרון" ולציין ביחד את סיומה של תקופה ארוכה ומיוחדת. היה זה אורן שהעלה את הרעיון שנצפה בסרט ונכתוב עליו ביקורת משותפת – כל אחד על החלק שהכי מאפיין אותו ובא לו הכי בקלות. אורן יתאר את העלילה, קרן תנצח על נושא המסר... ואני? על מה אני כותבת כאן כבר עשר שנים? על ה"מסביב" כמובן!

סרט אחרון ביחד. רק מלהגיד את זה נהיה לי קצת פיק ברכיים. לכבוד המעמד החגיגי והמרגש אורן הזמין את קרן ואותי להקרנת "VIP". חווית ה-VIP, עלי לספר לכם, היא משהו מיוחד מאד, וספק אם הייתי אי פעם חווה זאת אלמלא יוזמתו של אורן. למרות שקבלתי רק מנה אחת אני חוששת שכבר התמכרתי. אומרים שכאשר מרכז העונג במח (יש כזה) זוכה למנה גדושה של עונג, מתעוררת סכנת התמכרות אפילו בחשיפה בודדת. ילדים: היזהרו מהרואין ומאולמות VIP!

אין ספק שהעונג נבע מהשילוב של המפגש המרגש של שלושתנו, מפגש שלא התרחש כבר מזמן מחוץ לגבולות הרשת, עם תנאי הצפייה שהיו מפנקים במיוחד. זה התחיל כאשר נפגשנו בחניון - נוכחתי לדעת שלאורן אכן יש שיער קצר (אמנם ידעתי שהסתפר, אבל טרם ראיתיו כך!) כאשר מכל בחינה אחרת הוא נשאר אותו אורן מוכר וחייכן. נכנסנו לקניון (formerly known as לב-המפרץ) ופנינו למתחם הקולנועים החדש של "יס פלאנט". צעדנו יחד על שטיחי הקטיפה הרכים , כשמימין ומשמאל אורות רכים מנצנצים, ונכנסנו אל היכל ה-VIP. שם חיכו לנו שמפניה ויינות (השקנו כוֹסִיוֹת! אורן התבשם לו משניים שלושה גביעים של המשקה...) היו קרקרים, גבינה מלוחה, וסושי (שקרן ואני הבאנו במיוחד – כי אנחנו רגישות ואנינות) שתייה קלה/חמה, פופקורן וגלידות. וגם זיתים. הללויה - הכל כלול! ישבנו לקשקש, לשתות, לאכול, ולהצטלם כמה תמונות למזכרת.

היה רגע אחד שהצצתי מבעד לחלונות היכל ה-VIP החוצה, אל תוך הלילה. הבטתי על הכביש הראשי המוביל לקריות, על שלטי החנויות המאירים בכל עת ועל בנייני התעשייה שטובלים בריח הארובות. הצצה אחת בלבד נתתי אל תוך נוף הלילה התעשייתי וחזרתי פנימה, למתחם האלגנטי והמודרני. התחלת הסרט הזכירה לי נוף זה...

ועכשיו, לסרט – נעבור לאורן:
בפתיחת הסרט, אנו רואים את כדור הארץ כפי שהוא עלול להראות בעוד כמה שנים - הפסולת מגיעה עד לשמיים (וזו לא צורת ביטוי), והזיהום הכללי לא מאפשר קיום צמחיה או חיים (חוץ מג'וקים). מסתבר שבגלל התנאים האלו, ההנהגה (שהיא בעצם תאגיד מסחרי) פינתה את תושבי הארץ אל החלל, שם ימתינו עד שהמצב ישתפר. ומה אמור לשפר את המצב? רובוטים שעורמים את האשפה בצורה מסודרת...

אחד מהרובוטים האלה, אולי האחרון שעדיין פעיל, הוא וול-אי (WALL*E - Waste Allocation Load Lifter Earth-Class). במהלך מאות השנים בהן הוא עושה את עבודתו, הוא פיתח לעצמו שיגרת חיים הכוללת: איסוף חפצים מעניינים, צפייה בסרטים רומנטיים, וגידול חיית מחמד (זו שהוזכרה בפסקה הקודמת). השיגרה הזו מופרת כשאל תוך חייו נוחתת רובוטית, בגימור iPod לבן מבריק, שאם לא תהרוג אותו קודם, הוא יתן לה את ליבו (וכל דבר אחר שהיא רוצה).

באופן כללי ארבעים הדקות הראשונות של הסרט (כך אני מעריכה) היו בעיני מצוינות, אולי דווקא בזכות העובדה שלא נאמרה בהם ולו מלה אחת בשפת אנוש מילולית. הייתי סקרנית לגלות מהו הכוכב עליו נמצא וול-E (לא ידעתי לפני הסרט שזה כדור הארץ והיו לי השערות שונות בתכלית, למשל שזהו כוכב בחלל החיצון אליו משוגר כל הזבל שלנו...); רציתי לדעת מה מחפשת הרובוטית EVE בכזאת נחישות, ומדוע; ובכלל תהיתי – מה שלומם של בני האדם? החולשה של הסרט היא שההמשך שלו (עד סופו ממש) היה יחסית צפוי, ללא פרצי מקוריות או הפתעות גדולות, ולכן היו גם מספר רגעים שחשתי שעמום קל במהלך הצפיה. אבל רגעים קלים של שעמום באולם VIP זאת חוויה אחרת לחלוטין, ב-VIP אפילו השעמום נעשה יותר נח.

מעמד הצפייה המיוחד בסרט, העלה באורן ובי נשכחות. כמעט כל הסרט וול-E החביב והנוגע ללב מחפש לאחוז בידו הרובוטית את ידה הרובוטית של EVE, דבר שהעלה אצל אורן ואצלי גם יחד אסוציאציות לימי הבראשית שלנו. לא הייתי צריכה שאורן אפילו ישתף אותי בכך כדי לדעת זאת... נראה לי שאם זה לא היה סרט שבו רובוטים עם הגיבורים הראשיים, זה היה עלול להיות דביק...

אבל עזבו רומנטיקה, אני עדיין מהרהרת בנושא ה-VIP! (התמכרות, כבר אמרתי?) אני באמת לא חושבת שאי פעם ראיתי סרט באיכות הקרנה כל כך טובה. בסוף הצפייה, קרן ואני נדרנו שלא לגלות לחברים ולמשפחה כמה הקולנוע הוא מפנק ואיכותי, נשבענו שבועה צופית וכרתנו ברית דמים בשעת לילה חשוכה (אה, לא, זה בעצם מסיפור אחר) שלא נספר... ולמה לא לגלות בעצם? כדי שנוכל לתת מתנות צפייה בסרט ב-VIP לקרובים לנו, בלי שיהיו להם ציפיות גבוהות! אבל... אבל... אני חייבת לספר! אני שונאת סודות. וסודות בחברה זה לא יפה. אז ככה: יש בקולנוע כסאות רחבים, כורסאות ממש, שמתכווננות, עם הדום מתרומם לרגליים (מאד נח!) ויש מסך קמור ובדיוק בפרופורציות הנכונות. האיכות היתה משובחת כל כך, שממש יכולנו להתענג על הסרט.

הסרט עצמו מקורי בבחירת הדמויות וזווית ההתבוננות, עם אנימציה מעולה, הומור ורומנטיקה גם. אבל... האם היה לסרט מסר?! על כך קבלו דיווח מקרן, כתבתנו לענייני מסרים!

קרן: טוב, אז אני שמחה לדווח, יעל, שאכן היה לסרט מסר, אפילו כמה מסרים.
המסר העיקרי של הסרט, שאותו אפשר לחוש מיד בתחילתו, קשור באיכות הסביבה ובחשיבות השמירה על כדור הארץ. בתחילת הסרט אנו רואים תמונה לא נעימה של ערמות על גבי ערמות של זבל, מוצרי צריכה מכל הסוגים והמינים. קיומו של הזבל האנושי הזה עומד בניגוד להיעדרם של בני האדם – הרכוש של האדם הפך להיות תושב הארץ במקומו. בהמשך, הסרט מתריע גם על הסכנה שיש בהישאבות יתר של בני האדם אל תוך העולם הווירטואלי, אשר עלולה לגרום לניוון נפשי וגופני כאחד. חוסר הפעילות הגופנית של בני האדם גורם להשמנה קיצונית, והתווך הוירטואלי בין האדם לעולם המציאותי גורם לקמילה רגשית. אהבתי את זה שבסרט, וול-E מתעקש כדי להשיג את אהובת ליבו, ומוכן לעשות עבורה ועבור הקירבה אליה, הכל. זה מסר על כך שחשוב לא לוותר, וללכת עד הסוף עם מה שמאמינים בו - במיוחד כשמדובר באהבה.

המסרים בסרט ברורים, למרות שאינם מוזנים אל הצופה בכח ואין תחושה שצופים בסרט תעמולה מעיק. כנראה היוצרים חשבו שכך, באופן עקיף שכזה, המסרים יקלטו טוב יותר אצל הצופים. בכלל, הסרט בוחר להעביר את המסרים בצורה יותר ויזואלית ופחות מילולית. לצופה המבוגר גם המסרים הלא מילוליים ברורים, ואצל הצופה הצעיר, יש לקוות שהם נטמעים לפחות בתת מודע. כפי שאתם רואים, הסרט האחרון אותו ביקרנו באתר סיפק לי שלל מסרים לכתוב עליהם. יש בו עוד מסרים, פחות או יותר בולטים, יותר או פחות חשובים, אבל אני חושבת שיהיה לכם יותר מהנה לגלות אותם לבדכם.

פתאום אני חושבת על המסרים שקרן כותבת עליהם: למשל על היציאה מהעולם הוירטואלי אל העולם המציאותי. אני חושבת שגם לנו היה חשוב לעשות את "היציאה" המשותפת הזאת פעם נוספת, להיפגש פנים אל פנים ולבלות ביחד. זה היה מפגש שחמם את הלב והעלה נשכחות. למרות ההנאה הוא עורר רגשות מעורבים של שמחה ועצב, קרבה ומרחק... פרידות זה עצוב. אך האם יש בהן גם נחמה? אולי זה זמן לכתוב, רק פעם אחת ויחידה, את הקלישאה, בה' הידיעה... "כל סוף הוא גם התחלה חדשה..."

ללכת


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של יעל
4 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
קרן אורן
4 4.5
דרוג משותף גולשים [9 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


WALL-E poster
To WALL-E official website