אביבה אהובתי
נכתב ע"י יעל בתאריך 16/9/06

אסי לוי כאהובה
אסי לוי ורותם אבוהב
אסי לוי כאהובה
אסי לוי ורותם אבוהב
אסי לוי ודרור קרן
אביבה אהובתי
אסי לוי ורותם אבוהב
אסי לוי - אהובה אהובתי
סרטו של שמי זרחין ("הכוכבים של שלומי", "לילסדה") לוקח אותנו אל תוך חייה של אביבה. הסרט התחיל בצורה שהיתה בעיני נהדרת: בהתחלה אנחנו פוגשים את אביבה, איננו יודעים את גילה, את מצבה המשפחתי או כל פרט אחר אודותיה, ובמהלך חמש עשרה הדקות לאחר מכן נחשפים פרטים רבים על חייה ועל עולמה. בכל חדר בביתה, אשר בעיר טבריה (גם זה היה עבורי סימן שאלה - מהי העיר הנאה הזאת?) אנו פוגשים עוד בן משפחה, ונחשפת עוד מערכת יחסים. תהליך ההיכרות ממשיך כאשר אביבה נקראת לעזור לאמה, משוחחת עם אחותה הצעירה ממנה, ופוגשת את גיסה.

תהליך ההיכרות הזה היה לא רק מעניין, אלא גם בעל משמעות סימלית מסויימת - אביבה הפכה מאשה נפרדת, שנפשה שקועה במידה רבה בעולם דמיוני של סיפור שהיא כותבת, לרעייה, אמא, אחות, ובת, בעלת תפקידים רבים במציאות. הניגוד בין הפנטזיה למציאות הוא אחד מהנושאים שעולים בסרט בצורה הכי משמעותית.

הלכתי לסרט עם תמר, שותפתי החדשה לצפייה בסרטים ישראליים בגרנד קניון (אם אני מפלחת את הסרטים שראינו לאחרונה, זה מה שיוצא...) את ההמלצה לסרט קבלנו בעיקר מחברתנו יעל, שטענה שהוא דומה מאד (ויחד עם זאת גם שונה וטוב יותר) מסרטו של אלמדובר "לחזור". הדמיון בין הסרטים קשור לכך ששניהם עוסקים בנשים, בקשרים בין דוריים בין אמא, בנות, אחיות, ובנותיהן, וכן באופן בו גברים מנצלים נשים ובאים איתם במגע.

בשונה מבסרטו של אלמדובר, הניצול בסרט אינו מיני (בעיקרו) אלא "נשמתי" (לוקח חלקים מן הנשמה). אביבה היא "סופרת" - כך קוראים לה כל בני משפחתה. היא יושבת בכל רגע פנוי וכותבת במחברות דקות, סיפורים על גבי סיפורים. היא חושבת קטעים מן הסיפור, רושמת דימויים עת היא בעבודתה, ומערבבת בין עולמה לבין העולם בו פועלים גיבוריה. אביבה מצויה בקשר עם פרופסור לספרות מתל אביב, סופר בעל שם, שלקח אותה תחת חסותו. הפרופסור אמור לעזור לה בעבודתה, לסייע לה לתקן את יצירותיה, עד שתוכל לפרסמן... אך מן הרגע הראשון שפוגשים בו הוא מעורר תחושה לא נוחה. תמר ואני היינו מאד מודאגות מהאופן בו צפינו שיפגע באביבה (בשלב זה כבר אהובתנו...) אין ספק שאביבה הינה דמות מקסימה, והשחקנית, אסי לוי, עושה כאן תפקיד נהדר בצורה אמינה, ונוגעת ללב.

הסרט מביא אל המסך את הקשיים הרבים שמתעוררים כאשר למשפחה אין די כסף. בעלה של אביבה (בסרט מגולם על ידי דרור קרן שגם אותו אהבתי) מובטל כבר יותר מחצי שנה, ואינו מוצא עבודה חדשה. הפגיעה בדימויו העצמי, ותחושת הקיפוח של הילדים שבבית, מביאים לריבים ומתחים במשפחה. אביבה נדרשת לבחור בין השקעה בעולם הכתיבה, לבין עבודה רבה יותר, ולמרות שבתחילה יחסיה עם בן זוגה נראים קרובים וחמים, נראה שהמצב משפיע גם עליהם וחושף איזורים בעיתיים.

בשלב מסוים אביבה נשארת לגמרי לבדה. זהו רגע משמעותי. אולי כי בעצם החיים הם כאלה. יש אנשים שדואגים להם, מעורבים איתם, מסתמכים עליהם, תלויים בהם, והם נקראים משפחה. אבל אפילו משפחה לא יכולה לקחת את הלבדיות הזאת שיש בחיים, אשר נחשפת ברגעים מסוימים בהם אדם עומד מול עצמו ונדרש להחליט החלטה.

באופן כללי הסרט זורם, חי, מציג הרבה מערכות יחסים שונות ודמויות שכל אחת מהן היתה מעניינת. לחלקן הגיע סרט משלהן - למשל אופק, הבן הצעיר, היה דמות מסקרנת ונוגעת ללב למרות מעט זמן מסך. הסרט דומה ל"הכוכבים של שלומי" בכך שיש בו דמות אחת שעושה חייל ודואגת לכולם על חשבון דאגתה לעצמה. חשבתי שזה מעניין שתפיסת המשפחה של הבמאי הינה כזאת, שיש דמות אחת שמחזיקה את כולם, אך גם מנוצלת על ידם במידה זו או אחרת. במובן מסוים זה הופך את הדמות לפחות מורכבת, משום שהיא נעדרת בעצמה צדדים שליליים - פחות רגישים, יותר "רעים" ואף מנצלים. עם כי יש לציין שאחד הדברים שאביבה פחות "טובה" בהם בסרט הוא בטיפול בילדיה, אשר נדחקים אל השוליים בתוך המערכת המשפחתית מרובת הדמויות שאביבה פועלת בה. נראה שאחותה של אביבה (רותם אבוהב, שגם משחקת היטב) ממלאת תפקיד חשוב יותר עבורה מאשר כל דמות אחרת, וזה מעניין לחשוב האם העובדה שאביבה תפקדה כאם עבורה (כך עולה מן הסרט), לא הותירה מקום לילדים חדשים בחייה. אפשרות אחרת היא שהנושא של הקשר הדל בין אביבה לילדיה אינו מכוון אלא נובע מהזנחה תסריטאית-בימויית, ואם זה כך, אז בעיני זהו אחד החסרונות של הסרט.

למרות שהסרט עוסק בקשיי החיים, הוא אינו סרט מדכדך, משום שהוא מלא בקסם וברגישות. שילוב של סיפור אמיתי על החיים, עם סיפור אגדה על החיים.

!ללכת


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של יעל
4 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
תמר 4
דרוג משותף גולשים [48 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


Aviva My Love
לאתר הרשמי של הסרט אביבה אהובתי