השתולים
נכתב ע"י יעל בתאריך 10/12/06

Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio and Matt Damon
Leonardo DiCaprio as Billy Costigan
Matt Damon as Colin Sullivan
Jack Nicholson as Frank Costello
Alec Baldwin as Ellerby with 
Mark Wahlberg as Dignam
ack Nicholson and Matt Damon
Leonardo DiCaprio as Billy Costigan
שבת בערב, גל ואני יוצאים שוב לקולנוע, והפעם לסרט קצת יותר נחשב מ"סיילנט היל" - סרט האימה המגוחך שראינו יחדיו בראש השנה. השתולים, שמתהדר בציון גבוה ב-IMDb (אני כזכור מכורה ל"מדד הגולשים"), ובאוסף מרשים של שחקנים (בלי שחקנים אין סרט), ובנוסף מתרחש בעיר בוסטון שבמדינת מסצו'סטס (שאת שמה למדתי לאיית באנגלית כאשר למדתי בכיתה ו', בבית ספר Fort River) היה הבחירה שלי לאותו ערב. ומה אני אגיד לכם? גל נהנה מהסרט בטירוף. ממש יכולתי לשמוע אותו נהנה, מההתחלה, דרך ההפסקה, ועד לשבחים במכונית בדרך חזרה.

ב"השתולים" (שבאנגלית, אגב, נקרא The departed שם שמעניק משמעות מעט אחרת לסרט) מרטין סקורסזה מגיש את סיפורם של שני "שתולים" - בילי קוסטיגן (ליאונרדו דה קפריו), בלש סמוי שנשלח לעבוד יחד עם ראש המאפיה האירי פרנק קוסטלו (ג'ק ניקולסון) כדי לעזור להביאו לדין, וקולין סאליבן (מט דיימון) אשר "גודל" על ידי פרנק קוסטלו מילדות להיות שוטר, ולטפס לעמדה בכירה במשטרה בה יוכל לסייע לו מבפנים.

הסרט מציג רשת שלמה של התרחשויות, שכולן חשובות לעלילת הסרט, כולן מקדמות אותו ומעניינות, ובעיקר - לא פוסקות לרגע. פירוש הדבר שאין בסרט הזה רגע דל, והעולם שבסרט הוא רשת שלמה של יחסים, אנשים, מצבים, מניעים, שקרים, שנעה בצורה הרמונית על המסך. הרמונית לא במובן שאין בסרט אלימות. יש בו, והרבה, אלא שהסרט זורם מאד, מדקה לדקה, והתחושה היא שגם אם הסרט היה נמשך 151 דקות נוספות, לא בטוח שהייתי מרגישה בכך.

די בהתחלת הסרט מתרחש הדבר הצפוי - הן המשטרה, והן ראש המאפיה, מבינים שיש להם "חפרפרת" בתוכם. קולין סאליבן, שליחו של פרנק קוסטלו, מעוניין לקבל מהבכירים במשטרה את שמו של "השתול", כדי שיוכל לדווח לפרנק, אך שני הבכירים אינם מסכימים לגלות, והם השניים היחידים שיודעים שבילי קוסטיגן הוא בעצם שוטר. גם בילי (דה קפריו למי ששכח) מנסה לגלות מיהו השתול שנמצא במשטרה, דבר שהופך את המאבק בין המשטרה למאפיה, למרדף אמיתי של חתול אחד, ועכבר אחד, אחד אחרי השני. ולא סתם עכבר וחתול, עכבר וחתול אינטליגנטים, ובעלי חושים מחודדים, ואינסטינקטים בריאים.

לסיפור מצטרפת מדלין (בערך האשה היחידה בסרט...) אותה מגלמת שחקנית לא מאד ידועה אך בהחלט יפהפה, ששמה ורה פרמיגה. מדלין היא פסיכולוגית, שעובדת עם אנשי משטרה שסובלים מקושי נפשי עקב עבודתם המשטרתית, ודרך עבודתה פוגשת הן את בילי ואת את קולין. שניהם מקסימים, שניהם שנונים, שניהם שחקנים, אבל רק אחד מהם משדר על גל נסתר את הכאב המיוחד הזה, שגורם לנו (הנשים) להתאהב.

באופן כללי הסרט עשוי כמו תמונת ראי, המשטרה והמאפיה משתקפות זו בזו. יש טובים ורעים, אבל הגבולות מתערבבים, ולא פעם אירוע שמתרחש באחד הצדדים, במין משק כנפי פרפר קולנועי, מכה בצד השני בדרך אנלוגית. כל כך אנלוגית, שברור שזה מכוון, וברור לגמרי גם שהצופים אמורים לשים לב לכך. מבחינתי זה היה ממש בסדר, אני אוהבת שיש אנלוגיות ברורות, שמציגות עצמן לראווה.

מעבר לעובדה שהסרט מרתק, דבר שלרב הופך סרט למהנה לצפייה, בסיומו הבנתי שאני לא ממש אוהבת את הסרט (למעשה, קצת כעסתי עליו, אבל זה סיפור אחר). חשבתי על כך שאף אחת מהדמויות, שקבלה זמן מסך בשפע, לא הפכה לדמות שהרגשתי שאני מכירה. כולם נותרו זרים. האמירה הזאת היא קצת חריפה, כי דווקא על בילי (דה קפריו, כזכור) זה הכי פחות נכון, כי במהלך הסרט רואים די הרבה צדדים שלו ומזדהים איתו - ועדיין, זה לא היה מספיק. לא הבנתי את הדמויות, למה הן עשו מה שהן עשו בחיים, מה באמת הניע אותן, מי היה יכול לשבור אותן, ממה הן מפחדות... מי הן בקיצור. בנוסף, מבחינתי הסרט לא נכנס לאיזורים המסקרנים והמסוכנים באמת של החוויה של להיות "שתול" - שאלות של זהות ואובדן זהות, על כל הפחדים וההנאות שיש בכך. הסרט עושה את זה על קצה המזלג, כאילו העיסוק בשאלת הזהות היה רוטב של סטייק, רק משהו שנותן קצת טעם של מתח (למשל ברגעים שפרנק חושד בבילי), ולא הסטייק עצמו - הדבר שבסופו של דבר ישב לנו בבטן לפחות שמונה שעות ויגרום לנו לנסות לעכל אותו במאמץ רב.

אז נהניתי מהסרט, באמת זה סרט מעולה לצפות בו בקולנוע, אבל לא הרגשתי שהסרט מספיק נגע בי, למרות שעלי להודות שהסיום הכעיס אותי, וכעס בהחלט מעיד על כך שהייתי מעורבת במתרחש. גל היה זה שנאלץ לספוג את הגידופים והמחאות שהבעתי, אבל הוא כל כך נהנה, שלא נראה לי שזה הטריד אותו כלל.

ללכת


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של יעל
3.5 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
גל 4.5
דרוג משותף גולשים [78 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


The Departed poster
To The Departed official website