אודות האתר

"יעל מבקרת בקולנוע" הוא אתר פרטי לביקורת קולנוע בנימה אישית. האתר נוסד ביוני 1998 ע"י יעל ואורן, שהיו סטודנטים למחשבים ופסיכולוגיה באותה עת, והוא אתר האינטרנט הראשון שהוקדש לביקורת קולנוע בעברית.


הנפשות הפועלות

צוות "יעל מבקרת בקולנוע" מורכב משלושה אנשים: יעל, אורן, וקרן - שהצטרפה לאתר באוגוסט 2002. האתר הינו תחביב עבורנו, לאף אחד מאיתנו אין השכלה רשמית בתחום הקולנוע, אנחנו פשוט נהנים מהשילוב בין עולם הקולנוע ועולם האינטרנט, בין צפייה פרטית בסרט, לבין האפשרות לשתף ולחלוק את החוויות עם אנשים אחרים. אנחנו כותבים ומתחזקים את האתר בשעות הפנאי שלנו, ובהתאם לזאת, קצב ההתחדשות שלו איטי במונחים "אינטרנטיים". יעל כותבת את עיקר התוכן באתר (ביקורות ומאמרים); קרן כותבת ביקורות, עוזרת בגרפיקה, ומעדכנת חדשות בפורום; אורן עורך את התוכן, בונה מעצב ומעלה את הדפים, ודואג לכל שאר החלקים באתר.


מבקר כל-יודע או הצעת חברות?

ביקורות הסרטים באתר אינן מתיימרות להציג אמת מוחלטת כלשהי (בנוגע לסרט, או בנוגע לכל עניין אחר), בין השאר, כי אנחנו לא מאמינים שיש כזו... קולנוע הוא אומנות (כן, גם אם מדובר בסרט מסחרי מהוליווד!) והמטען החוויתי/תרבותי של הצופה, הציפיות שלו, כמו גם מה שקרה לו "מסביב" לסרט (מה היו תנאי הצפיה, מי התלווה אליו, וכדומה), משפיעים על הדרך בה הוא חווה את הסרט. למעשה, לא בטוח כלל שניתן לצפות באותו סרט פעמיים, על משקל האמרה היוונית המפורסמת: "אינך יכול להיכנס לאותו הנהר פעמיים" - הסרט אולי "זהה", אך הצופה משתנה כל העת.

בדיוק מסיבה זאת, הביקורות באתר כתובות בנימה אישית, מתארות את הרושם שהותירה חווית הצפייה בסרט אצל הכותב, ולא פעם מספרות גם על ההתרחשות ש"מסביב" לסרט (בעולמו הפיזי ו/או הפנימי של הכותב), כדי שתוכלו להבין את ההקשר בו הסרט נצפה. התייחסות בביקורת לשאלות כמו: איך הסרט נבחר? מי הלך עם הכותבת לסרט? מה חשבו החברים, ואיזה דרוג הם בחרו לתת לסרט? מאפשרת לקוראים לקבל קשת של דעות "סובייקטיביות" ואישיות, במקום נקודת מבט אחת, של "מבקר כל יודע ו"אובייקטיבי".

בעצם, האתר מציע לכם חברות - אתם מוזמנים לקרוא את הביקורות לא כאילו נכתבו על ידי מבקר מלומד, אלא כאילו הייתם שומעים אותם מחבר או חברה, שגם אם אינכם מסכימים עם דעתו, בהיותו חבר, עדיין יעניין אתכם לשמוע את רשמיו. ואם כבר הצעות חברות... בגלל אופי האתר, הוא פחות מתאים ל"סטוץ חד-פעמי" של קריאת ביקורת בודדת, ויותר למערכת יחסים מתמשכת של קריאת כמה ביקורות, והיכרות עם הנפשות הפועלות. כך גם תוכלו ללמוד על טעמן של הכותבות, ואף אם תגלו שהוא לא ממש תואם את שלכם, עדיין תוכלו להסיק מהביקורות אם מתחשק לכם לראות את הסרט המדובר.


יומן סרטים אישי (לא בלוג)

בהיות "יעל מבקרת בקולנוע" האתר הותיק ביותר לביקורת קולנוע ברשת הישראלית, הביקורות בו נפרשות על פני תקופה של שנים רבות. במהלך השנים האלו גם הטכנולוגיה המשמשת לבניית אתרים השתנתה, וגם אנחנו השתנינו. פעמים רבות יעל (או כותבים אחרים) שינו את דעתם בנוגע לסרט, עד מצב שבו דעתם כיום עשויה להיות הפוכה לגמרי; גם הדרך בה עיצבנו וכתבנו את הקוד לדף הביקורת, לא תמיד מוצאת חן בעינינו היום. למרות הפער הזה, ומבוכה קלה (או רבה) שאנו חשים לעיתים אל מול "יצירות העבר" שלנו, אנחנו לא נוהגים לשנות או למחוק את הדפים באתר, אלא משאירים אותם כתיעוד של התקופה בה נוצרו. "יעל מבקרת בקולנוע" הוא כמו חבל ארץ, עם שכבות גיאולוגיות שונות ורבות, ולא פעם אפשר למצוא "מאובן" פרה-היסטורי מעניין בסלע...
אגב, למרות שסגנון הכתיבה באתר מזכיר לרבים סגנון כתיבה הנפוץ בבלוגים, האתר שלנו אינו בלוג, ולו בגלל שהמילה "בלוג" נהגתה רק אחרי שהאתר היה כבר קיים. (פרה היסטורי, כבר אמרנו?)


זהירות ספוילר...

פעמים רבות, הדרך הטובה לצפות בסרט, היא להגיע אליו בלי ידע מוקדם (או עם ידע מינימלי). זה מאפשר לצפות בסרט ללא דעה מוקדמת (משבחת או קוטלת), להיות מופתעים באמת מפיתולי העלילה, הברקות ליהוק, וגימיקים אחרים. ברגע שבחרתם לקרוא ביקורת על הסרט, בהכרח ויתרתם על צפייה "בתולית" בסרט. אנחנו אמנם משתדלים מאד לא לגלות לקורא פרטים מהותיים, שעלולים לפגום בחווית הצפיה (לפחות לא בלי אזהרה מוקדמת), אבל אנחנו לא מקפידים על פרטים קטנים, עיקרי העלילה ודברים דומים, שחשובים כדי לכתוב ביקורת, שיהיה בה טעם ותהיה בה משמעות.


למי מיועד האתר?

כשאנחנו כותבים על סרטים אנחנו כותבים קצת כאילו היינו כותבים לעצמנו, לחברים שלנו, לאנשים "כמונו" (בשאיפה מעט יותר סלחניים מאיתנו). אנו מקווים שכל אחד יתחבר לביקורות בדרכו שלו, ויקח מהן את מה שמתאים לו. אנחנו לא מתיימרים לכתוב בצורה שתהיה בהכרח מובנת לילדים, אבל בהחלט לא מתחייבים לכתוב בצורה בוגרת או אינטליגנטית במיוחד... אין תנאי קבלה לאתר: לא אכפת לנו בני כמה אתם, אם יש או אין לכם השכלה קולנועית, או אם יש לכם חתול... אם אתם מפיקים עניין או הנאה מהביקור באתר, אתם מוזמנים לבלות איתנו ולהיות "חברים".

גלישה נעימה

אתם מוזמנים לבקר גם בדף הקרדיטים הישן, ששימש כדף "על האתר" בשנים הראשונות, ונמצא כאן (נכתב אי שם בסוף שנות התשעים).

תגובות: | פורום | ספר האורחים
עוד: חדש באתר | כוכבי האתר | רשימת הסרטים | ביקורת בתי-קולנוע | מאמרים | רשימת תפוצה | קישורים