2003
נכתב ע"י אורן במרץ 2004

כמו בכל שנה, אנחנו "תופסים טרמפ" על טקס האוסקר כדי לסכם את השנה שעברה מבחינה קולנועית. הסיכום יעשה משלושה כיוונים: הזוכים בטקס האוסקר אל מול בחירת הגולשים שלנו, הסרטים הקופתיים ביותר שיצאו ב-2003 והסיכומים האישיים של יעל, קרן וכוכבים נוספים.

76th Academy Awards
Renee Zellweger, Sean Penn, Tim Robbins and Charlize Theron
Peter Jackson
Uma Thurman
טקס האוסקר ה-76

טקס האוסקר ה-76 לא היה רע במיוחד, הוא גם לא היה טוב במיוחד ולכן לא אתרכז במהלכו אלא רק בתוצאותיו. גם הפעם הצענו לגולשים "להיות" חברי אקדמיה ולבחור את הזוכים שלהם מבין המועמדים ב"משאל האוסקר החלופי" של האתר. הפעם לא נתנו לכם הרבה זמן להצביע, קצת פחות משבוע, עדיין 62 גולשים השתתפו במישאל ונתנו את קולם למתמודדים בקטגוריות השונות.

רבים מגולשינו מכירים בחשיבותו המכרעת של התסריט, ובשנה זו גם אצלנו וגם באוסקר המנצחים היו זהים: התסריט מקורי של "אבודים בטוקיו" והתסריט המעובד של "שר הטבעות: שיבת המלך". גם בנושא שחקני המשנה הייתם תמימי דעים עם חברי האקדמיה: רנה זלווגר וטים רובינס קיבלו את הפיסלון. לעומת הקטגוריות הקודמת, בבחירת השחקנים הראשיים יש שוני מוחלט בבחירות: אתם העדפתם את ביל מאריי (אבודים בטוקיו) וחברי האקדמיה את שון פן (מיסטיק ריבר), אתם חשבתם שנעמי וואטס (21 גרם) ראויה לפרס וחברי האקדמיה חשבו ששרליז ת'ורון היא הראויה. פרס הבימאי הטוב ביותר הוענק לפיטר ג'קסון עבור "שיבת המלך" ואולי בעצם על הטרילוגיה כולה, אתם תמכתם הבחלטה כשפיטר קיבל 62% מקולותיכם. הזוכה היחיד שקיבל אחוז גבוהה יותר מקולתיכם (69%) היה הסרט עצמו שנבחר גם בטקס הרשמי לסרט הטוב ביותר של השנה.

את משאל האוסקר החלופי שלנו אנו מעלים גם כדי שתוכלו "לעשות צדק" עם המועמדים, ולכן אנו מוסיפים את הקטגורית "הסרט שהכי חסר לך בין המועמדים". בקטגוריה זו נתנו לכם אפשרות להביע את הערכתכם לסרט שאינו אחד מהמועמדים הראשיים, אבל היה צריך להיות בינהם ואולי אף לזכות בפרס הגדול. "מטריקס Reloaded", סרט לו ציפו זמן רב ולמרות שהצליח להדהים רבים, הצליח לאכזב רבים עוד יותר. אצלנו הוא הגיע למקום האחרון עם 8% מקולותיכם. טיפ טיפה מעליו (10%) נמצא "קולד מאונטין" שהיה אמור, לפי רוב התחזיות, להיות חזק בתחרות לאוסקר, אך נישאר מחוצה לה. אל המקום השלישי הגיע ג'וני דפ ביחד עם "שודדי הקאריביים" סרט שעשה שמח להמון אנשים. "דוגוויל" היה סרט מוערך וכנראה בצדק, אתם הענקתם לו 18% מקולותיכם. ובמקום הראשון ניצב עם חרב שלופה, הרבה דם ו-46% מקולתיכם "להרוג את ביל".

רשימת הזוכים במשאל האוסקר החלופי   רשימת הזוכים בטקס האוסקר


10th
8th
6th
4th
2nd
שוברי הקופות
בין עשרת הסרטים הקופתיים ביותר (בעולם) שיצאו ב-2003 יש, כרגיל, הרבה סרטי המשך, אבל הפעם לפחות חלקם הם האחרונים בסידרה שלהם. וכך כבר במקום ה-10 יש את ההמשכון "בחורים רעים 2", שלמרות שאף אחד לא הרגיש שממח חיבים לעשות אותו, כנראה שזה גם לא הפריע במיוחד לאף אחד. מקום אחד מעליו נמצא "אקס-מן 2", סרט המשך, שבעני רבים, עולה על המקור - תופעה די נדירה הזכורה לנו מפרק 2 של "שליחות קטלנית". לגבי הפרק השלישי, "עלייתן של המכונות", אני בספק אם יש הרבה אנשים שחושבים שהוא טוב יותר מקודמיו. למראת זאת, הסרט הצליח להכניס הרבה מאוד כסף (בעיקר מחוץ לארה"ב).

הכוכבים ההוליוודים טום כרוז וג'ים קארי הצליחו להכניס את הסרטים שלהם ("הסמוראי האחרון" ו"ברוס הגדול מכולם") למקום טוב במרכז הטבלה. "שודדי הקאריביים", המרענן הרשמי של 2003, היווה את אחד משוברי הקופות הגדולים ביותר ונכנס למקום הרבעי.

אנשים רבים מסתכלים על שני המשכי המטריקס ככשלונות גם בצד הקופתי, אולי זה בגלל שהצפיות מהם היו בלתי אפשריות, אבל בכל מקרה, שניהם התברגו לשיריה עם הכנסות כוללות של למעלה ממיליארד דולר.

אני לא חושב שהרבה צפו את מימדי ההצלחה של "מוצאים את נמו" ולא נראה לי רבים האמינו שבשנה עמוסה סרטי ענק הוא יגיע למקום השני ולהכנסות של 864 מיליון דולר. סרטי האנימציה הממוחשבת ממשיכים להכניס המון כסף ולכבוש פסגות, כבר אי אפשר לזלזל בהם, הם בפרוש אחד הזרמים החזקים ביותר בתעשיית הקולנוע של ימינו.

רק סרט אחד עבר לבדו את מחסום ה-1,000,000,000 דולר והוא מהווה את גולת הכותרת (מבחינת ההכנסות) של הטרילוגיה המצליחה ביותר בהיסטריה של הקולנוע. "שר הטבעות: שיבת המלך" הוא המנצח הגדול (גם) בין שוברי הקופות.

עשרת הסרטים הקופתיים ביותר בעולם שיצאו ב-2003
(ההכנסות הן במיליוני דולרים [המספרים בסוגריים, מתיחסים לארה"ב בלבד])
מקום [us]שם הסרטהכנסות [us]
10 [10]בחורים רעים 2273   [138]
9    [6]אקס-מן 2406   [214]
8    [9]מטריקס Revolutions425   [139]
7    [8]שליחות קטלנית 3: עלייתן של המכונות433   [150]
6    [20]הסמוראי האחרון456   [111]
5    [5]ברוס הגדול מכולם484   [242]
4    [3]שודדי הקאריביים653   [305]
3    [4]מטריקס Reloaded738   [281]
2    [2]מוצאים את נמו864   [339]
1    [1]שר הטבעות: שיבת המלך1,118 [377]
(הנתונים עובדו מאתר BoxOfficeMojo)


9th
7th
5th
3rd
1st

הסיכומים של כוכבי האתר לשנת 2003

עודד

קרן

יעל

אורן

אילנה

צבי


בחזרה לדף הראשי דברו על זה בפורום