בקצה גן העדן
נכתב ע"י יעל בתאריך 9/4/08

"בקצה גן העדן" נמשך שעתיים ודקותיים. שעתיים (ודקותיים) זה פרק זמן ארוך או קצר?

הלכתי לסרט יחד עם שרון ומידן גם יחד. סוף סוף התאחדנו לבילוי משותף, לכבוד נסיעתה ההולכת וקרבה של שרון מן הארץ לצ'כיה הרחוקה - מאורע שטרם הפנמתי את התרחשותו, פרידה מחברה טובה, אשר תהיה לי קשה. הצעתי שנלך לסרט החדש "אוויר לנשימה" – התחשק לי לראות, לשם שינוי, סרט אמריקאי-הוליוודי, במיוחד כזה בו משחקת שרה מישל גלר (שבשבילי תמיד תהיה פשוט "באפי").

כששרון שמעה את המלה "באפי", היא עקמה את פניה בדרך כזאת, עד שלא נותרה ברירה אלא לבחור סרט אחר. שרון ומידן הינם חובבים קולנוע איכותי מוצהרים, ולא רציתי "לגרור" אותם לסרט אמריקאי, שמי יודע מה תהיה איכותו. לשאת באחריות ששניהם יסבלו מן הסרט נראה לי כבד עד מאד. אז בחרנו בסרט "זר" (ערובה לאיכות?) שנשמע שעוסק בנושאים קיומיים כגון: זנות, מחתרת פוליטית, ואהבה. בנוסף, היה את הפוסטר של הסרט, המציג שתי נשים במרחק נגיעה זו מזו, ומידן ואני כבר לטשנו עיניים אל הפוסטר, עת הלכנו ל"זייפנים".

התוצאה החיובית של החלטה זאת היתה: שאת "אוויר לנשימה" אלך לראות עם ידידי ברק, שהוא גם מי שהוליך אותי אל תוך ה"באפיוורס" (על משקל universe), והתוצאה השלילית היתה: שבמקום סבל תיאורטי של שניים, התגשם סבל מעשי של שלושה. שעתיים ודקותיים זה פרק זמן ארוך מאד!

סיפור הסרט מתרחש בטורקיה וגרמניה, וגיבוריו הינם טורקים, גרמנים, וגרמנים טורקים. יש גם חתול אחד, בתפקיד מינורי ביותר, ונקודה זאת עומדת לזכות הסרט. הסרט מתחיל כאשר עלי המזדקן, טורקי אשר מתגורר בגרמניה שנים רבות, הולך לזונה. לזונה קוראים יטר, וגם היא מטורקיה. עלי מחבב אותה, ורוצה שתהיה לו "אשה", ולכן מציע לה לעבור לגור איתו, בתמורה לכך שישלם לה משכורת חודשית, השקולה לפרנסתה מזנות, והיא נעתרת. בנו של עלי, נג'אט, הינו פרופ' ומרצה לגרמנית באוניברסיטה, וסיפורה של יטר, המתגעגעת לבתה אשר נותרה בטורקיה, נוגע לליבו. הסרט מתקדם כך שנג'אט יוצא לחפש את אייטן, בתה של יטר, בטורקיה. בעלילה מקבילה, מתפתחים יחסים (רומנטיים לוהטים) בין אייטן, פעילה בארגון מחתרת טורקי, שנמלטת מטורקיה, לבין לוטה הגרמניה האסלית, זהובת העור, וכחולת העיניים.

עובדה המפליאה ביותר היא, שלמרות שרשרת של אובדנים, אהבות, תסכולים, געגועים, הקרבות ומחירים, מבחינה רגשית הסרט לא הצליח לגעת (ולו לרגע) בי, במידן, או בשרון. והיו לו שעתיים ושתי דקות, כזכור, לעשות כן. אם היה צריך לתאר זאת בצורה גרפית, הייתי משתמשת בקו ישר, בלי גלים, בלי עליות וירידות, מעין "מוות רגשי של הצופה". התוצאה הינה שהסרט, למרות התסריט המורכב (שזכה אגב בפרס כלשהו איפשהו) הינו משעמם. פשוט משעמם. ותאמינו לי, אני לא משתעממת בקלות.

היה קטע אחד ממש מצחיק בסרט, כאשר נג'אט מסביר לאמא של לוטה על חג הקורבן המוסלמי. הוא הסביר שכאשר אברהם הלך לעקוד את ישמעאל, אז אלהים התערב ו...
רגע, רגע - ישמעאל? אתה בטוח?
תהיתי אם יש סיפור עקדה מקביל בדת המוסלמית, או שזאת טעות של היוצרים. למיטב ידיעתי היה זה יצחק שניצל בנס מקנאותו הדתית של אברהם. אבל אולי זאת בעיה בתרגום. מי יודע.

שרון מידן ואני דברנו אחרי הסרט, והתייחסנו לכך שלא ממש הבנו את הקשרים בסרט בין גרמניה לטורקיה. מן הסרט מצטייר כאילו טורקיה היתה פעם מעין חלקת גן עדן של גרמניה, מקום חופשי לצעירים, אך עבורנו (שרון, מידן ואני) חלק זה בהיסטוריה לא היה (ועדיין אינו) ידוע. למידן היתה אבחנה מדוייקת - לפעמים אפשר לראות סרט על תרבות או על היסטוריה שאינה מוכרת, אבל אם הסרט מספיק טוב, אז כצופה אתה רוצה ומתאמץ להבין, ואתה מקבל משהו מהסרט. במקרה של "בקצה גן העדן", לא היתה לנו מוטיבציה להבין מה האובססיה שיש לגרמנים סביב טורקיה, או מה אותה תרבות מייצגת עבורם.

הערה על מצפן ה-IMDb
כרגע הצצתי ב-IMDb וגיליתי ש"בקצה גן העדן", קיבל 8.1 מתוך 10 (שזה די גבוה שם). מה אעשה כעת, כאשר אבד לי האמון במדד הגולשים של ה-IMDb? פעם טענתי שאפשר לסמוך על ההמון, טענה זאת נראית לי כרגע די מופרכת. אז במי לתת אמון? האם ב"עין הדג"? או במבקרי קולנוע בעיתונות? רעיון אפשרי אחר הוא לראות את הטריילר ואם ימצא חן בעיני - ללכת לסרט. הבעיה היא, שטריילר מעולה עלול להיות הסרט במיטבו - כלומר הסרט מינוס כל הדקות המשמימות והלא מוצלחות שתקועות בין קטע שיא אחד למשנהו.

בקיצור, בפעם הבאה אלך אחרי שרה מישל באפי, ב"אוויר לנשימה". חכו לביקורת - מי יודע, אולי גם שם תהיה קטילה.

לא ללכת


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של יעל
2 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
מידן שרון
3 2.5
דרוג משותף גולשים [12 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


The Edge of Heaven
To Auf der anderen Seite (The Edge of Heaven) official website