שליחות קטלנית 3: עלייתן של המכונות
נכתב ע"י קרן סיון בתאריך 9/8/2003

Arnold Schwarzenegger is  The Terminator
Terminator 2
Terminator 3: Rise of the Machines
Kate Brewster (Claire Danes), John Connor (Nick Stahl) 
and T-850 (Arnold Schwarzenegger)
Kristanna Loken as The T-X
The Terminator
The T-X Vs. The T-850
The T-X
"שליחות קטלנית 2" (1991) הוא סרט שאני מאד אוהבת. יצא לי לראות אותו מספר לא מועט של פעמים ובכל פעם מחדש מצאתי את עצמי נהנית מהאקשן, מהאפקטים ומהסיפור המרגש והמותח. אהבתי גם את עיצוב הדמויות ואת הקשר המיוחד בין הטרמינייטור לילד. לכן הייתי נרגשת מאד לקראת יציאת סרט ההמשך השלישי. אך למרות הציפיה, לא שכחתי את האכזבה שלי מ"המטריקס רילודד" והכנתי את עצמי בהתאם, אבל על אף הורדת הציפיות הזו, הסרט הצליח לאכזב אותי.

ג'יימס קמרון הוא יוצר (כתיבה ובימוי) בעל חזון קולנועי פורץ דרך, גם אם אינכם אוהבים את סרטיו ["שליחות קטלנית" (84), "הנוסע השמיני 2" (86), "המצולות" (89), "שליחות קטלנית 2" (91), "שקרים אמיתיים" (94) ו"טיטניק" (97)], אי אפשר להתעלם מהם ומההשפעה שלהם על הקולנוע המסחרי של ימינו. בסרט הראשון בסידרה, הוצגה דמותו של המחסל - רובוט חסר רגשות והבעות שאינו ניתן לעצירה, שמהווה אגב, את הדמות המושלמת לארנולד שוורצנגר (שעד אז גילם תוך הפגנת משחק נמוכה את הרקולס ואת קונן הברברי). הרובוט נשלח ע"י מכונות בשנת 2029 לשנת 1984 כדי להתנקש באמו של ג'ון קונור, מנהיג המרד האנושי נגד המכונות, וכך לחסל אותו עוד לפני שהוא נולד... "שליחות קטלנית", בנוסף להיותו סרט אקשן אינטנסיבי, מתמודד גם עם סוגיית המסע בזמן ובסוף הסרט מתבררת לנו מהי הגישה בה הוא נוקט.

שבע שנים לאחר הסרט הראשון, חזר ג'יימס קמרון עם סרט ההמשך - Terminator 2: Judgment Day. למרות היותו סרט המשך עם קווי עלילה דומים, מדובר על סרט שונה לגמרי - "יום הדין" (השמדת רוב האנושות ב-1997) שרק הוזכר בסרט הראשון, הופך להיות מאורע הרבה יותר מוחשי, שמניע את עלילת הסרט. שוורצנגר, המחסל מסוג T-800, הופך מרע לטוב. המחסל החדש מציג פעלולים, שגם היום מצליחים להרשים מצד אחד, ונחישות, שגם היום מצליחה להפחיד מצד שני. שרה קונור (לינדה המילטון) הופכת מצעירה חסרת ישע לאישה חזקה, שנוטלת את היוזמה ופועלת למען עתיד האנושות. כל הדברים האלו, מתרחשים לאורו של ההבדל הגדול ביותר בין שני הסרטים - הגישה למסע בזמן, שבסרט השני היא פשוט הפוכה מהגישה של הסרט הראשון.

ג'יימס קמרון לא חשב שיש מקום לסרט שלישי ולכן הוא סרב לביים, לכתוב או להפיק אותו. אומנם שמו מוזכר בקרדיטים כאחד האחראים על עיצוב הדמויות, אך כנראה שמדובר על העיצוב שלהם מהסרטים הראשונים בלבד. היעדרות זו של יוצר הסידרה, רומזת על כך שהסרט השלישי לא יוכל להמשיך לחדש והוא סתם סרט המשך, שמטרתו "לעשות" כסף בזכות הסרטים הקודמים ולא בזכות עצמו. גם אדוארד פרלונג, ששיחק את ג'ון קונור בשליחות קטלנית 2 (כשהיה בן 12), לא משתתף בסרט הזה. למרות שרצו מאד ללהק אותו לתפקיד (הוא היה אהוב על הצופים בסרט הקודם והוא מתאים מבחינת הגיל), נמנעו מלעשות זאת עקב התמכרותו לסמים ולאלכוהול. ניק סטול, השחקן שלוהק במקומו, אינו כריזמטי במיוחד, אבל יחסית לבעיות אחרות של הסרט, זה עניין די שולי...

אז מה בכל זאת קורה בסרט הזה? בעולם של "שליחות קטלנית 3" (1997), רשת Skynet היא רשת ממוחשבת כלל עולמית, שהוקמה במטרה להגן על כדור הארץ מהתקפה מבחוץ. ברשת המתוחכמת מתגלה לפתע "באג" מסוכן. במקביל, ולא במקרה, מגיחה אל העולם מהעתיד טרמינייטורית מסוג TX, שמטרתה לחסל את ג'ון קונור ולוודא שהשתלטות רשת Skynet תצליח. במטרה להגן על ג'ון קונור נשלח המחסל T-850, הוא מיודענו המשודרג, ארנולד שוורצנגר. הטרמינטור עוזר לג'ון במאבקו כנגד הטרמינייטורית ו-Skynet. אך יום הדין קרוב ואין זמן רב.

לפני שאתחיל לרדת על הסרט, אנסה להגיד עליו כמה דברים טובים... הסרט עשוי במקצועיות רבה: העריכה זורמת ומבחינה ויזואלית הסרט משדר אמינות. בנוסף את שוורצנגר תמיד טוב לראות ויש לו נוכחות "מסכית" שאני אוהבת. גם הטרמינייטורית החדשה פשוט מושלמת. מלבד היותה יפהפיה, קריסטינה לוקן משחקת מעולה והיא הבחירה הטובה ביותר לתפקיד. אגב, במקור T-X היה אמור להיות מחסל זכר בשם T-1G ובין המועמדים לגלם אותו, הוצעו: ווין דיזל (xXx) ושקיל אוניל (שחקן הלוס אנג'לס לייקרס).

מבחינת טכנולוגית, התאכזבתי מאד מרמת האקשן/אפקטים. העובדה שעברו 12 שנים ושהטכנולוגיה בקולנוע התפתחה בקצב מסחרר, לא ממש באה לידי ביטוי בסרט. המחסלת לא הייתה טובה בהרבה מהמחסל הרע בשליחות קטלנית 2, הייתה חסרה לה נחישות או איזה כח מאיים באמת. היא הייתה חזקה ובלטי מנוצחת כשזה התאים לתסריטאים, ולא ממש קשה להבסה כשהיה צריך שהיא תהיה חלשה. כמו כן, הסיפור לא הצליח לרתק אותי, הוא היה קצת מטופש, פשטני מדי וללא תחכום או עומק. עוד משהו שהפריע לי, שכסרט המשך לא ממש הייתה המשכיות בין הסרט הזה לקודמיו. היו כמה מחוות עבור הקהל הותיק, אבל בעיקר כדי לצאת לידי חובה וללא קשר להגיון הפנימי של הסרטים ולהתפתחות הדמויות.

לסיכום אומר שקהל צעיר, שעוד לא ראה את הסרטים הקודמים בסדרה עשוי למצוא בסרט, אם לא סיפור טוב, אז לפחות אקשן מזן מיוחד. מי שראה את הסרטים הקודמים או סרטי פעולה שקיבלו את השראתם מסרטים אלו, לא יתלהב מהאקשן, שלא מחדש דבר. מה שכן, אהבתי את הסוף הנועז של הסרט. זהו.

לא ללכת

אל הטריילר של הסרט
הדרוג של קרן
2 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
ג'רי 4
דרוג משותף גולשים [316 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?

בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום