ביוולף
נכתב ע"י רונן בתאריך 4/3/08

"יום שישי, שוב אין לאן לצאת..." אולם רונן, נמרץ כהרגלו הודיע שהוא הולך לראות את ביוולף בסרט חצות, בקולנוע האיימקס-תלת מימד החדש (למדי) בקריון. קצת רציתי לבוא, פחות בשביל ה"בעע-וולף", יותר בשביל האיימקסיות והחברה התלת מימדית... אבל אני וסרטי חצות? עוד מאז "חתול שחור חתול לבן" הבנתי שזה לא בשבילי. אז הצעתי לרונן לכתוב משהו על רשמיו וחוויותיו והוא נענה.
Angelina Jolie as Grendel's Mother

כששמעתי שבסרט ביוולף יש אנימציה כמעט ריאליסטית, החלטתי שכדי למצות את המירב מהחוויה צריך לראות את הסרט באיימקס, ואם אפשר אז גם בתלת מימד. כל זה התאפשר בקריון בקרית ביאליק. בכניסה לסרט מגישים לצופים את משקפי התלת מימד - בארה"ב המשקפיים הן חד פעמיות, אבל בארץ מעבירים אותן שטיפה כדי שיוכלו לעשות בהן שימוש חוזר. מיחזור זה מצויין, הבעיה היחידה היא שהשטיפה מורידה חלק מהציפוי וגורמת לכתמים להופיע על המשקפיים, אבל כשמתחיל הסרט הכתמים פחות מורגשים.

בחרתי בהקרנת חצות של יום שבת כדי להבטיח שההקרנה תהיה ריקה מילדים (היתה לי הקרנה טראומטית עם קבוצת ילדים גדולה, בסרט אליו הלכתי יחד עם קרן ויעל). הקולנוע ענה על ציפיותי. לא היו ילדים כלל , היו כ-20 אנשים נוספים, רובם זוגות צעירים. המסך הוא מסך גדול מאוד, דבר שמאפשר להרגיש שאתה ממש נוכח בתוך הסרט. בסצינות הפעולה הרגשתי גם רטט חזק בכיסא, שלא היה ברור אם הוא תוצאה של הבאסים או של מנגנון אחר.

הסרט מספר על הרות'גר, שליט דנמרק שהיכלו "האורוט" מותקף ע"י מפלצת בשם גרנדל, שטובחת בטובי לוחמיו ללא רחם וללא מאמץ. במצוקתו השליט מציע פרס כספי נכבד לגיבור שיוכל לפטור אותו מהמפלצת, וכך מופיע באו-וולף. כשהוא עומד בראש 14 לוחמים למודי קרבות, באו-וולף מציע את עצמו להתמודד עם האתגר. הוא מציג את עצמו כגיבור מוכח, אך לא ברור אם הסיפורים על מעלליו הם אמת או בדיה. הסרט משלב הרבה קטעים של אלימות גרפית (תרתי משמע) קשה וריאליסטית.

האנימציה בסרט היא הטובה שהוצגה בקולנוע עד היום, אבל איכותה לא אחידה. מדי פעם הדמויות נראות מלאות חיים ואמיתיות - במירקם העור, בהבעות הפנים ובתנועות הגוף, ולפעמים הן רק ברמה של משחקי מחשב. העיניים לא נראות חיות באף אחת מהדמויות. הדמויות בסרט מעוצבות לפי השחקנים שגילמו אותן ברמות דמיון משתנות. אצל אנגלינה ג'ולי ואנתוני הופקינס הדמיון קרוב מאוד. בכל אופן, אני ממליץ בחום ללכת לראות את הסרט רק בתלת מימד ובאימקס אחרת מחמיצים הרבה מחווית הצפיה.

הבעיה העיקרית בסרט, היא ההרגשה כאילו קיבלנו רק חלק קטן ופשוט, מתוך סיפור הרבה יותר גדול ומורכב. מי שקרא את הפואמה האפית האנגלית מהמאה העשירית "באו-וולף", וישווה אותה למה שמוצג בסרט, יבין שמעשי השחיטה הגדולים שנעשים בסרט לא משתווים לשחיטה שבוצעה בפואמה עליה מבוסס התסריט... לאחר הצפיה, כשהתברר לי שניל גיימן היה אחד מהכותבים, הבנתי שזו הסיבה - הסרטים בהם הוא מעורב ("אבק כוכבים", MirrorMask) תמיד מדהימים ויזואלית, אך נראה כאילו הם מורכבים מקטעים שלא בהכרח מתחברים אחד לשני ברצף (לא ברור איך קטע אחד קשור או מוליך לקטע הבא), כך שתמיד מתעוררת הרגשה של חוסר, של משהו לא שלם.

הסרט מיישם בצורה פשוטה שלושה משפטי חוכמה:
"איזהו הגיבור - הכובש את יצרו"
"אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהנה"
"מי שלא לומד מההיסטוריה נדון לחזור עליה"
הסרט מקבל כוכב על כל משפט, ובנוסף, בגלל שהוא מציג אנימציה מדהימה, קטעי פעולה מרגשים (בהתחלה, ובמיוחד בסיום) והומור, וכן בזכות חווית התלת מימד והאיימקס - הוא מקבל אצלי 4 כוכבים במקום 3.

ללכת - אבל רק בתלת מימד


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של רונן
4 stars
דרוג משותף גולשים [14 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


To Beowulf official website
לאתר הרשמי של ביוולף