שודדי הקריביים: סוף העולם
נכתב ע"י יעל בתאריך 23/6/07

את הסרט הראשון בסדרת שודדי הקריביים "שודדי הקריביים: קללת הפנינה השחורה", ראיתי בקיץ בו חזרתי משוויצריה. הוא זכור לי לטובה כסרט מרענן ומצחיק, אם כי מעט ארוך ועם דגש רב מדי על אקשן (בשבילי אקשן זה לא דבר מעניין או מלהיב במיוחד). את הסרט השני, "שודדי הקריביים: תיבה של איש מת", לא הלכתי לראות, ובכל זאת "שודדי הקריביים: סוף העולם", השלישי בסדרה, היה סרט שסקרן אותי.

אודה ולא אבוש, שיתכן שחלק מהסקרנות נבעה מכך שנתקלתי בסרטון קצר בו ג'וני דפ צופה במופע של ילדות יפניות, ומתקשר איתן בצורה חביבה ביותר. בנוסף, יתכן שההייפ שיש סביב כל סרטי הסדרה פעל (לבסוף) גם עלי. ואולי פשוט רציתי לפתוח את עונת הקיץ "בגדול", אחרי תקופה ארוכה של עבודה מאומצת ללימודים בה לא ראיתי שום סרט בקולנוע... מה שזה לא היה, ביום שני בערב, גל, ידידי מן הקומה השלישית ואני, החלטנו ללכת לסרט המדובר.

מסיבה לא לגמרי ברורה, לא העליתי בדעתי שהעובדה שלא ראיתי את השני בסדרה תהווה בעיה או תפגום בהנאתי מהצפייה, אך כשהסרט התחיל, גיליתי שהמצב אינו כל כך פשוט. "שודדי הקריביים: קללת הפנינה השחורה" (להלן, שה"ק 3) מפקיר את כל מי שלא צפה בדבקות בסרטים הקודמים, ומותיר אותם אבודים בין גלי העלילה השוצפים. במלים פשוטות: כמי שלא ראתה את הסרט השני, לא ממש הבנתי (לפחות במהלך השעה הראשונה) מה הולך על המסך. אמנם בתחילת הסרט גל, שראה את הסרט השני (ואפילו לא מזמן), ניסה להעביר לי את תקציר ההתרחשויות שבו, אבל זה הועיל רק במידה חלקית... אין לי ספק שבלי ההשלמות ולחישות העזרה של גל, שה"ק 3 היה עבורי קריפטי לגמרי, יחד עם זאת ולהפתעתי, גם גל התקשה לעקוב אחרי המניעים של הדמויות ותפניות שחלו בעלילה - דבר שגרם לי לחשוב שהסרט אינו עושה חסד גדול גם עם צופי הסדרה הנאמנים.

אחזור להתייחס לנושא הבעייתי של עלילת הסרט בהמשך, אך ראשית עלי לומר ששה"ק 3 היה גם מרשים ביותר מכמה בחינות. יש בסרט סצנות ויזואליות שהולכות די רחוק מבחינת החופש שהן מאפשרות לעצמן. למשל, יש סצנה בה רואים את ג'ק ספארו "משיט" את ספינת הפנינה השחורה במדבר, יחד עם עוד עשרות כפילים שלו, איתם הוא מצוי בדיאלוג. הקטע הזה הזכיר לי את "המטריקס רילודד", גם בשל הדמויות משוכפלות, אבל גם בגלל שהעיצוב היה מאד נקי, אפילו סטרילי, עם מעט פרטים מיותרים, והסגנון באותם קטעים היה "חדשני" - בהחלט לא סגנון לואו-טקי כמו שמצופה מסרטים שעוסקים בפיראטים, ואדמירלים שמתרחשים מתישהו במאה ה-17.

היבט משלים לקטעים המרעננים בעיצוב הסוריאליסטי, היו הדמויות הפנטסטיות (והפנטסטיות למחצה) שהסרט הקים לחיים: דמויות שהן הכלאה של יצורי אנוש עם יצורים ימיים מצמררים למראה; מלחים שברבות השנים הפכו להיות חלק מהספינה, כמו היו איבר בגופה; אלת ים שנכלאה בדמות של בת אנוש, שבשלבים שונים בסרט התגלתה בכל מיני צורות מפתיעות; דמויות אקזוטיות (עד מגוחכות) של פיראטים מרחבי התבל, ואפילו זכינו לראות את קית' ריצ'רדס, מלהקת ה"רולינג סטונס", בהופעת אורח חביבה (והוא דמות אגדית, ללא ספק). עלי להתוודות שרק לאחר כתיבת הביקורת נודע לי מאורן, שקית' ריצ'רדס היווה את ההשראה למאניירות ולגינונים של קפטן ג'ק ספארו בגילומו של ג'וני דפ, וזאת הסיבה להופעת האורח הנ"ל.

באופן כללי התחושה היתה שהסרט עוסק בחומרים שאני מאד אוהבת: סיפורי אהבה מיתולוגיים, כוחות על אנושיים, כישופים וקללות, עולם המתים והדרך שבה אפשר להגיע אליו (ובחזרה) ועוד ועוד. אבל, למרבה האכזבה, הסרט רחוק מאד מלהיות מרתק, מרגש או מותח - אצל גל ואצלי, מכל מקום, הוא לא עורר התלהבות או עניין. זה מחזיר אותי לנושא של העלילה, ולשאלה האם הסרט מספר סיפור שההיזכרות בו יכולה להצית ברק בעיני? התשובה היא באופן מוחלט לא. למיטב הבנתי, הכישלון נעוץ בכך שהתסריט של שה"ק 3 אינו טוב (בלשון המעטה). העלילה כוללת אינספור "טוויסטים", ולמרות שטוויסטים מהווים הבטחה לסרט מפתיע, כשקשה לעקוב אחרי הדמויות ומניעיהן עד שלא ממש אכפת לך מאף אחד, התפניות מאבדות את היכולת שלהן לעשות "דרמה" - מה שהיה מתאפשר לו היה לסרט סיפור קצת יותר אסוף ומאורגן. התחושה היא שהסרט לא נוצר כדי לספר סיפור, ואני, מה לעשות, פריקית של סיפורים.

נדמה לי שההומור הוא כמעט הדבר היחיד שמצליח להציל את הסרט. לאורך הסרט שזורות אינספור הפוגות קומיות, שמצליחות להמתיק את הצפייה בו ולעוררה לחיים. כל האלמנטים האחרים בסרט, כולל ה"אקשן", לא היו מלהיבים בעינינו. אני לא יכולה לומר שקטעי האקשן אינם עשויים היטב, ואולי בשביל מי שממש אוהב את זה, זה כיף, אבל בעיני הסרט היה אלים מדי. לא פעם שאלתי את עצמי איך זה שבמקום לצפות באקשן "מגניב", קבלנו body count (ממש כך!), שגרם לי לחשוב על מצבי פוסט-טראומה. גם בעיני גל דרגת האלימות של שה"ק 3 נראתה מוגזמת.

אז מה יש לנו ב"שודדי הקריביים: סוף העולם"?
עלילה פנטסטית גדולה מהחיים? יש. סצנות ויזואליות מרשימות? יש. אוסף של דמויות ססגוניות (וקודרות) שכיף לראות על המסך? יש. הומור ובדיחות מצחיקות? יש. וג'וני דפ? כמובן שיש. אבל למרות כל המרכיבים הטובים האלה, הסרט לא גרם לי להנאה או להתלהבות. מבחינתי שה"ק 3 נמצא על גבול המשעמם מהסיבה שאינו מספר סיפור, לא באמת. אם אין סיפור טוב אין לתוך מה להיסחף, אין ממה להתרגש, אין ממה לפחד, ואין על מה לחלום... הסרט הזה, עמוס ככל שיהיה, אינו עשיר, והצפייה בו הותירה גם אותי דלה.

אפשר לוותר


אל הטריילר של הסרט
הדרוג של יעל
2.5 stars
הדרוג של הכוכבים שצפו בסרט
גל 2
דרוג משותף גולשים [65 מדרגים]

דרגו גם אתם את הסרט: 5 4 3 2 1
רשימת בתי הקולנוע
בהם הסרט מציג
Where is this movie palying ?


בחזרה לדף הראשי   הגיבו על הסרט בפורום


Pirates of the Caribbean: At World's End poster
To Pirates of the Caribbean: At World's End official website